Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Τελικά τα ποσοστά κάλυψης και δόμησης για την επιλογή κατηγορίας τα υπολογίζουμε για την αυτοτελή ιδιοκτησία μας ή για το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Π.Χ. Σε διαμέρισμα 100τ.μ. έχω υπέρβαση δόμησης 30τ.μ. και κάλυψης άλλα 30τ.μ. Θα έχω ποσοστό υπέρβασης 30% & 30% ή θα πρέπει να συγκρίνω την δόμηση και την κάλυψη με τα συνολικά της οικοδομικής αδείας για την πολυκατοικία?

Υ.Σ. Υποθέτουμε ότι υπάρχει πράξη σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

η κάλυψη θα πάει με τα συνολικά της αδείας  όπως έχουμε αναφέρει και το ύψος σε άλλες ερωτήσεις

 

η Υ.Δ θα πάει βάση χιλιοστών  ιδιοκτησίας  επί της αδείας

Link to comment
Share on other sites

Π.Χ. Σε διαμέρισμα 100τ.μ. έχω υπέρβαση δόμησης 30τ.μ. και κάλυψης άλλα 30τ.μ. Θα έχω ποσοστό υπέρβασης 30% & 30% ή θα πρέπει να συγκρίνω την δόμηση και την κάλυψη με τα συνολικά της οικοδομικής αδείας για την πολυκατοικία?

Υ.Σ. Υποθέτουμε ότι υπάρχει πράξη σύστασης.

Από τη λεκτική διατύπωση της κατηγορίας 4 στο άρθρο 8,  θα μπορούσε η ΥΔ για τον έλεγχο κατηγορίας, να θεωρηθεί όπως την περιγράφεις (επιφάνεια υπέρβασης δόμησης προς εγκεκριμένη-από άδεια-επιφάνεια διαμερίσματος), διότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί τον Σ.Δ της άδειας δεν είναι σίγουρο ότι δίνει ως αποτέλεσμα την ίδια επιφάνεια της ιδιοκτησίας που προβλέπεται να υλοποιηθεί στην οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Γενικη ερωτηση...

Εχει γινει σε βιομηχανικο κτιριο-α τακτοποιηση με 4178.

Τωρα πρεπει να βγει αδεια δομησης, για προσθηκη κτιριου, αλλα διαπιστωνω οτι μεταξυ δυο κτιριων στο χωρο υπαρχει διαφορα αποστασης 1 μετρου σε σχεση με το τοπογραφικο που εγινε η τακτοποιηση. Δηλαδη στο τοπογραφικο φαινονται δυο κτιρια που εχουν αποσταση πχ 20μετρα, αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι εχουν αποσταση 21μετρα μεταξυ τους.

Τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση.

1. Το αφηνω ως εχει? (δεν θα εχω προβλημα στην ΥΔΟΜ)

2. Κανω ξανα τακτοποιηση ως προς αλλαγη θεσης?

3. Μπορω να κανω τακτοποιηση εφοσον ηδη εχει γινει πριν αλλη?

4. Αν ναι, την τακτοποιηση μπορει να την κανει αλλος μηχανικος (διαφορετικος απο τον μηχανικο της πρωτης τακτοποιησης)

5. Μπορει να γινει αλλαγη(να ανοιξει το συστημα) στην παλια τακτοποιηση για να ενημερωθει ως προς την αλλαγη θεσης?

Link to comment
Share on other sites

η κάλυψη θα πάει με τα συνολικά της αδείας  όπως έχουμε αναφέρει και το ύψος σε άλλες ερωτήσεις

 

η Υ.Δ θα πάει βάση χιλιοστών  ιδιοκτησίας  επί της αδείας

 

Για το ύψος τι εννοείς? Δηλαδή σε διαμέρισμα με ύψος 3μ και συνολικά της πολυκατοικίας 12μ., αν έχω παράβαση 0,50cm στο διαμέρισμα μου θα το συγκρίνω με το 3 οπότε 0,5/3=16% υπέρβαση ή 0,5/12=4% υπέρβαση???

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ

 

1η περίπτωση,.

Άδεια του 2004 για γραφεία καταστήματα.

έγινε κατοικία όλο το κτίριο.

δηλώνω: 200τμ στον όροφο με αναλυτικό.

200 στο ισόγειο με αλλαγη χρήσης ,

και 200 το υπόγειο που είναι ισόγειο αλλαγη χρήσης και ΥΔ

η ΥΔ είναι είναι 400 ή 200τμ

 

 

2η περίπτωση

Σε άδεια του 2007

το ισόγειο στην άδεια είναι κατάστημα 120 τμ και στον όροφο δυο μικρά διαμερίσματα από 50τμ

έγινε όλο κατοικία και προστεθήκαν μετρά στον όροφο, άλλα 50τμ

δηλώνω:

αναλυτικό στο ισογείο για αλλαγη χρίσης και

στον όροφο τώρα άλλα δείχνει η άδεια και άλλα κατασκευάστηκαν. Δηλαδή οι δυο γκαρσονιέρες με τα 50 επιπλέον μετρά έγινΑΝ μια κατοικία με διαφορετική διαρρύθμιση από της άδειας.

πως το δηλώνω. ?  ΥΔ ΤΑ 50 ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΤΜ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ ΟΡΟΦΟΥ Ή ΔΗΛΩΝΩ 150ΤΜ ΥΔ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ.?

 

 

3Η περίπτωση

 

Σε άδεια του 1994. εμπορική αποθήκη με υψοσ 9μ

Ισόγεια με 999τμ κατοψη

 

ο ιδιοκτήτης έκανε στο εσωτερικό της όροφο με δυο διαμερίσματα των 120τμ έκαστο και εσωτερικά πατάρια για το κατάστημα.

μια υπόγεια αποθήκη 200τ και ένα αντλιοστάσιο 20τμ . Τέλος τα 200τμ απο τα 999 έγινε κατάστημα.

 

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ?

240 ΥΔ

ΤΑ ΠΑΤΆΡΙΑ ΔΗΛΏΝΩ ΚΑΙ ΤΑ 190ΤΜ Η΄ΑΦΑΙΡΏ ΤΟ 10% κατα ΝΟΚ και δηλώνω τα Υπόλοιπα?

ΤΗΝ ΥΠΌΓΕΙΑ ΑΠΟΘΗΚΏΝ 200ΤΜ ΧΩΡΙΣ ΥΔ

ΤΟ ΑΝΤΛΙΟΣΤΆΣΙΟ ΥΔ ΒΧ?

το κατάστημα με αναλυτικό?

 

ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο και τον κόπο σας.

Edited by DE GI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.