Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

τα κτισματα ειναι σε διαφορετικα οικοπεδα "εν επαφη"???

 

αν ναι, εχεις μια συνενωση του 23/5 ΝΟΚ

Ετσι διατηρεις το καθε οικοπεδο ανεξαρτητο και δεν "χανεις " σδ...που πιθανον να εχανες αν θεωρουσες σαν "ενα" τα δυο οικοπεδα...

 

υγ

δες πώς υπολογιζεται ο σδ.

 

αν ειναι "αλματικος"   πιθανον με την συνενωση να χανεις..

τα βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα Δημητρη,ειναι σε 2 διαφορετικα οικοπεδα κ συμφωνω μαζι σου ως προς το σδ,ομως η αυθαιρετη συνενωση (τμηματα της μεσοτοιχιας των 2 επεσαν ,σε καθε οροφο για την λειτουργικη συνενωση,σε ενιαια κατοικια),πως θα δηλωθει,σαν παραβαση αναλυτικου?

Επισης η αντικατασταση των ξυλινων δαπεδων των οροφων του ενος κτιριου ,με σκελετο ΟΣ-(δαπεδα πλεον απο μπετον),πως θα δηλωθει...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα! Έχω την εξής περίπτωση που δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη και θα ήθελα τη γνώμη σας:

Αυθαίρετο(2οροφο με πυλωτή και υπόγειο) με άδεια σε ισχύ επ αόριστον, με ολοκληρωμένο φ.ο. και υπόλοιπο δόμησης έχει τις εξής αυθαιρεσίες:

α. ύψος υπογείου από 2,90μ έγινε 2,30(μικρότερο)

β. αύξηση διαστάσεων <5% και εμβαδόν <2%

γ. αύξηση διαστάσεων εξωστών κ ένας επιπλέον εξώστης

δ. υπέρβαση δόμησης (κατα 1 τ.μ.) και ύψους(κατα 0,10μ) της απόληξης κλιμακοστασίου, το ύψος του οποίου από 2,20 έγινε 2,30μ

 

Επειδή ο ιδιοκτήτης βιάζετε και θέλει να ολοκληρωθεί άμεσα το θέμα του, δεν θέλει να προχωρήσουμε σε ενημέρωση/αναθεώρηση άδειας που είναι χρονοβόρες διαδικασίες.Σκέφτομαι να δηλώσω 4178 ως εξής:

Κατηγ. 3 το β

Αναλυτικός για τα α,γ,δ

 

Καταρχήν μπορώ να κάνω τακτοποίηση εφόσον έχω άδεια σε ισχύ; Για να ολοκληρώσει τις εργασίες συνεχίζει με την υπάρχουσα άδεια ως έχει ή χρειάζεται άλλη άδεια για αποπεράτωση; Εσείς θα δίνατε βεβαιωση χωρίς να ρυθμίσετε τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

  Καλησπέρα, μια βοήθεια για την εύρεση της κατηγορίας

Σε οικόπεδο έχει βγει μια άδεια για διώροφη κατοικία 270 τ.μ. όπου στο στέλεχος της αδείας αναγράφονται τα τετραγωνικά δόμησης 270 τ.μ.Ωστόσο στο διάγραμμα κάλυψης της αδείας λόγω ύπαρξης παλιών αυθαίρετων αποθηκών εντός του οικοπέδου υπολογίζεται ως πραγματοποιούμενη δόμηση ίση με 398 τ.μ.Εγώ ποια από τα δύο μεγέθη θα λάβω υπόψιν για τον υπολογισμό της κατηγορίας.Για παράδειγμα έχω 140 τ.μ. αυθαίρετα, η κατηγορία μου θα είναι ( 140/270 =0,52 > 40% κατηγορία 5) ή (140/398= 0,35 <40% κατηγορία 4)...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα! Έχω την εξής περίπτωση που δυσκολεύομαι να βγάλω άκρη και θα ήθελα τη γνώμη σας:

Αυθαίρετο(2οροφο με πυλωτή και υπόγειο) με άδεια σε ισχύ επ αόριστον, με ολοκληρωμένο φ.ο. και υπόλοιπο δόμησης έχει τις εξής αυθαιρεσίες:

α. ύψος υπογείου από 2,90μ έγινε 2,30(μικρότερο)

β. αύξηση διαστάσεων <5% και εμβαδόν <2%

γ. αύξηση διαστάσεων εξωστών κ ένας επιπλέον εξώστης

δ. υπέρβαση δόμησης (κατα 1 τ.μ.) και ύψους(κατα 0,10μ) της απόληξης κλιμακοστασίου, το ύψος του οποίου από 2,20 έγινε 2,30μ

 

Επειδή ο ιδιοκτήτης βιάζετε και θέλει να ολοκληρωθεί άμεσα το θέμα του, δεν θέλει να προχωρήσουμε σε ενημέρωση/αναθεώρηση άδειας που είναι χρονοβόρες διαδικασίες.Σκέφτομαι να δηλώσω 4178 ως εξής:

Κατηγ. 3 το β

Αναλυτικός για τα α,γ,δ

 

Καταρχήν μπορώ να κάνω τακτοποίηση εφόσον έχω άδεια σε ισχύ; Για να ολοκληρώσει τις εργασίες συνεχίζει με την υπάρχουσα άδεια ως έχει ή χρειάζεται άλλη άδεια για αποπεράτωση; Εσείς θα δίνατε βεβαιωση χωρίς να ρυθμίσετε τα παραπάνω;

κάποια γνώμη κανείς;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι αυθαιρεσίες δείχνουν να αφορούν σκελετό και να έγιναν εκ κατασκευής. Ποια χρονολογία αποπερατώθηκε ο σκελετός και η απόληξη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.