Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Κατασκευές των εγκεκριμένων σχεδίων (π.χ η pergola) που δεν έγιναν,  ή που έγιναν αλλά μέχρι την αυτοψία για την καταγραφή αυθαιρέτων έχουν καθαιρεθεί, δεν περιλαμβάνονται στις δηλώσεις αυθαιρέτων. Η αυθαίρετη κατασκευή με Υ.Κ , Υ.Δ  που διαπιστώνεται, ασχέτως αν είναι στην θέση μίας pergola που δεν κατασκευάστηκε ή καθαιρέθηκε, αντιμετωπίζεται κατά τα γνωστά με το νέο ΠΑΡΑΡΤ. Α΄ του νόμου. Η υπέρβαση περιτοίχισης σαφώς και είναι παράβαση που πρέπει να δηλωθεί, ΟΜΩΣ η αλλαγή του υλικού της σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια ΔΕΝ αποτελεί παράβαση, (με την επιφύλαξη ίσως για  υποχρεωτικές επιλογές υλικών από άλλες υπηρεσίες και φορείς), αλλά αποτελεί  στοιχείο για ενημέρωση του φακέλου της αδείας εάν και όταν ξεκινήσει η ταυτότητα κτιρίων.

 

Edit: Εννοείται ότι αν αντί της pergola επρόκειτο για εγκεκριμένη κατασκευή με κάλυψη και δόμηση, τα μεγέθη αυτά συμψηφίζονται ως νομίμως υφιστάμενα με τα αντίστοιχα της τελικής κατασκευής μόνο κατά το κοινό τμήμα του περιγράμματος. 

 

1. Δηλαδή η αλλαγή στοιχείων της οικοδομικής άδειας, στην συγκεκριμένη περίπτωση όπου στα εγκεγκριμένα σχέδια απεικονίζονται ξυλινα κυγκλιδώματα και στην αυτοψία στην θέση τους υπάρχει περιτοίχιση, αποτελεί παράβαση?,

 

2. αλλα η αλλαγή π.χ. μιας περιτοίχισης από τούβλα με περιτοίχιση από πέτρα δεν αποτελει παράβαση αλλα λόγος ενημέρωσης της οικοδομικής άδειας?, κατάλαβα σωστά?

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η αλλαγή από περίφραξη σε περιτοίχιση αποτελεί παράβαση

 

η αλλαγή από σοβά σε πέτρα δεν νομίζω (αλλά δεν είμαι και σίγουρος)

 

πάντα μιλάμε για περίπτωση που δεν επιβάλλεται έλεγχος όψεων για κάποιον λόγο (αρχαιολογία κλπ) 

Link to comment
Share on other sites

η αλλαγή από περίφραξη σε περιτοίχιση αποτελεί παράβαση

 

η αλλαγή από σοβά σε πέτρα δεν νομίζω (αλλά δεν είμαι και σίγουρος)

 

πάντα μιλάμε για περίπτωση που δεν επιβάλλεται έλεγχος όψεων για κάποιον λόγο (αρχαιολογία κλπ) 

 

ευχαριστώ, αλλα δυο τελείως διαφορετικές απαντήσεις, πάνω στο ίδιο ερώτημα, χαχα, μήπως πρέπει στο forum να αρχίσουν debate σε μορφή παιχνιδιού :smile: , φιλικά πάντα

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

μετά από EDIT:

 

zulumpo,

επειδή για το θέμα της παράβασης επί της αλλαγής υλικών όπως είδα παίρνεις και απαντήσεις που δεν ορίζουν όμως  το πεδίο εφαρμογής τους  με αποτέλεσμα να ισχύουν μερικώς ή καθόλου δημιουργώντας σύγχυση, θα επαναλάβω αναλυτικότερα αυτό που έγραψα στο 1113 παραπάνω post μου   υποστηρίζω:

 

1. Στην περίπτωση που η κατά την άδεια  περίφραξη με ποδιά τοίχου 1μ και κιγκλίδωμα (σιδερένιο, ξύλινο κ.λ.π) 1,5μ γίνει στην πράξη τοίχος ύψους 2,5μ τότε ΣΑΦΩΣ και έχεις ΠΑΡΑΒΑΣΗ αφού το "τυφλό"  ύψος περίφραξης ΔΕΝ επιτρέπεται να γίνει >1μ !

 

2. Στην περίπτωση   που η κατά την άδεια  περίφραξη  με κιγκλίδωμα 2,5μ (σιδερένιο, ξύλινο κ.λ.π)  γίνει στην πράξη τοίχος ποδιάς 1μ με κιγκλίδωμα 1,5μ αυτό ΔΕΝ αποτελεί παράβαση αφού αυτή η κατασκευή είναι σε αντίθεση με τα εγκεκριμένα σχέδια     ήταν σύμφωνη με τον ΓΟΚ 85 που εξετάζονται τα αυθαίρετα του ν.4178

 

Από αυτά συνάγεται ότι η αλλαγή υλικού καθ΄ εαυτού ΔΕΝ αποτελεί παράβαση*, αλλά παράβαση μπορεί να προκύψει από την παραβίαση του max  ύψους "τυφλού" της περίφραξης της οικοδομικής αδείας.    που πρέπει να είναι μέχρι 1μ !

 

 

* υπό την επιφύλαξη επιβολής όρων από άλλες υπηρεσίες

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Στις χρήσεις για μια γενική αποθήκη τι ειναι προτιμότερο να μπει στο ηλεκτρονικό σύστημα του 4178, κατοικία ή υπηρεσίες?, οι υπηρεσίες νομίζω ειναι για επιχείρηση ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Οι υπηρεσίες είναι για οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες χρήσεων.

Μια σκέτη αποθήκη σε ένα ακίνητο προφανώς δεν είναι κατοικία οπότε υπηρεσίες

Link to comment
Share on other sites

Οι υπηρεσίες είναι για οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες χρήσεων.

Μια σκέτη αποθήκη σε ένα ακίνητο προφανώς δεν είναι κατοικία οπότε υπηρεσίες

 

και εμένα αυτό μου ακούγεται λογικό, απλώς ο όρος υπηρεσίας προκαλεί λίγη σύγχυση, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

πέργκολα η οποία φαίνεται στα εγκεγκριμένα σχέδια της ο.α. , στην αυτοψία φαίνεται να ειναι καλυμένη με δύο μόνιμες ξύλινες οριζόντιες σανίδες, (για προστασία από βροχή απο τι καταλαβαινω), ως τι μπαινει στον 4178, κατηγορία? , αναλυτικος?, ευχαριστώ ,

 

ps με τι καθομαι και ασχολουμαι 8-)

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

 

Κατ΄αρχήν καλά έκανες που το έψαξες περισσότερο και παρέθεσες την ε/α 144 του ΤΕΕ Πελ/νήσου αφού πρώτιστη σημασία  έχει να διαμορφώνουμε τελική άποψη από κατά το δυνατόν περισσότερα παρατιθέμενα στοιχεία.

 

Λαμβάνοντας λοιπόν υπ΄όψη και αυτήν,  τροποποιώ το παραπάνω 1136 post μου καταλήγοντας όμως πάντα στο ότι : Αυτούσια η διαφοροποίηση του υλικού ΔΕΝ αποτελεί παράβαση αφού τότε θα είχαμε παράβαση και σε αλλαγή ξύλινων με μεταλλικά κιγκλιδώματα ή αλλαγή μπρούτζινων υδρορροών με πλαστικές ...!

Το κρινόμενο όμως από το αρ. 9 παρ.Γ ια  είναι η παραβίαση του ύψους "τυφλού" και όχι η εν γένει  διαφοροποίηση του υλικού.

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.