Jump to content

Recommended Posts

καλημερα Παυλο, (<<Η υπαγωγή προς έκδοση άδειας εντός τριετίας σχετίζεται πάλι με την κόκκινη γραμμή αυθαιρέτων. Η αυθαίρετη στέγη έγινε το 2013 άρα πάλι δεν μπορείς να την υπάγεις>> με το δικο μου σκεπτικο.λεω υπαγωγη για τα μπετα που εγιναν ,πριν τις 28/7/11,.Η ΣΤΕΓΗ προβλεποταν απο την ΟΑ που ειναι σε ισχυ  ακομα..ειναι αυθαιρετη?.)

Αρα

1. βαζω προς εκδοση αδειας μιας κ νομιμοποιω τον λογω θεσης αυθαιρετο σκελετο κ οι εργασιες (υποτιθεται δεν εγινανακομα?) στεγης τοιχων επιχρισματων ,καλυπτονται απο την ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ -ΑΠΟΠΕΡΤΩΣΗ ΚΤΙΡΙΟΥ της ΟΑ  

2.η μηπως καν δεν παω αναθεωρηση κ οι υπολοιπες εργασιες καλυπτονται απο την σε ισχυ  αδεια?αρθρο25 παρ5....<<γ) κατασκευής στέγης, σύμφωνα με ισχύουσα άδεια οικοδομής και μόνο εφόσον δεν υφίσταται υπέρβαση καθ’ ύψος ή υφίσταται υπέρβαση καθ’ ύψος που δεν υπερβαίνει σε ποσοστό το

10% του προβλεπομένου στην άδεια. >>

3.Η μη κατασκευη υποχρωτικης ραμπας εισοδου-εξοδου που συνοδευει το ειδικο κτιριο τι ειδους αυθαιρεσια ειναι?

4.Η νομιμοποιηση  του ΦΟ το προστιμο υπολογιζεται ολοκληρο σα τελειωμενο κτιριο?

Το κτιριο ειναι αποθηκη (ειδικο κτιριο) κ αντι κομβου ,με υποχρεωσαν σε κατασκευη εισοδου-εξοδου....αρα κ με την αναθωρησηση (γιαυτο την αποφευγω)η μη κατασκευη της δεν καλυπτεται...

υγ διαβαζοντας ξανα το αρθρο 23 παρ14α κ 14β <<14. α. Στις διατάξεις του παρόντος νόμου, υπάγονται υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης και ύψους μέχρι ποσοστού 20% των επιτρεπομένων, κατασκευών, επί κτιρίου για το οποίο εκδόθηκε νόμιμη άδεια και οι εργασίες αποπεράτωσης ολοκληρώθηκαν στο σύνολό τους μετά τις 28.07.2011, υπό την προϋπόθεση ότι εργασίες κατασκευής του φέροντος οργανισμού πραγματοποιήθηκαν προ τις

28.07.2011 και η θεώρηση για την έναρξη των εργασιών, από την Αστυνομική Αρχή, έλαβε χώρα προ τις 28.07.2011. Κατά τον έλεγχο από την Υπηρεσία Δόμησης για την ολοκλήρωση των εργασιών και τη σύνδεση του κτιρίου ή τμήματος αυτού με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας, προσκομίζεται αντίγραφο της βεβαίωσης υπαγωγής και γίνεται έλεγχος και ταυτοποίηση των στοιχείων υπαγωγής.
β. Σε κάθε περίπτωση η έναρξη των οικοδομικών εργασιών του φέροντος οργανισμού πριν τις
28.07.2011 πιστοποιείται και αποδεικνύεται από σχετική αεροφωτογραφία.>>
ερωτηματα
1ισχυει το πιο πανω αν οι εργασιες ξεκινησαν πριν τις 28/7 κ η αδεια εδοθηκε  το 13 με αρ πρωτοκ. καταθεσης το 2010?
2.αν δεν θεωρηθηκε απο την αστυνομια αρκει η Α/Φ?
3.αν η αλλαγη θεσης δημιουργει υπολοιπο κτιριου <20% της καλυψης κ δομησης ,μπορει να γινει χρηση του αρθρου?
Edited by nikosantonakas
  • 2 weeks later...
  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Έκανα ένα διάγραμμα για την επιλογή της κατηγορίας αυθαιρεσίας.   Κάθε επισήμανση δεκτή γιατί έγινε και στις 01:00 το πρωί.   Ευχαριστώ τον soundholics για τις επισημάνσεις του.   Διάγραμμα για

Συνάδελφοι, θεωρώ ότι οι απόψεις του H.D, από όσα διαβάζω εδώ, πολλές φορές κινούνται στη σφαίρα της ανευθυνότητας. Ο ν. 4178/13 στο άρθρο 8. αα για τον προσδιορισμό της κατηγορίας επιβάλει όχι μόνο

Έλα μου όμως που οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση θα πάρουν με την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας κι όχι απλώς με την περαίωση της διαδικασίας του 4014 ή του 4178 ή του 3843 κ.ο.κ. Δηλαδή,

Posted Images

Καλημερα. Εχω το εξης ερωτημα:

Ειμαι κατηγορια 1 και εχω και 1 λοιπη παραβαση που εχει γινει το 1984. 

Παω αναγκαστικα κατηγορια 4 ή στις λοιπες παραβασεις δεν λαμβανεται υποψιν η παλαιοτητα?

Και αν ναι, αυτο σημαινει οτι ειμαι υποχρεωμενος να καταθεσω ολα τα δικαιολογητικα που απαιτει η Κατηγορια 4 μονο και μονο για 1 λοιπη παραβαση?

Edited by Clemenza

Καλημέρα σας.

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Σε κατοικία που έχει κατασκευασθεί το 2000 έχουμε υπέρβαση στο μπαλκόνι κατά 4τ.μ. (>10%) και ένα μπάρμπεκιου στο μπαλκόνι. Λογικά βάζω μία παράβασης κατηγορία 3 το μπάρμπεκιου και μία παράβαση κατηγορίας 4 το μπαλκόνι?

Ευχαριστώ. 

Edited by kostasaig

Για να μην πληρώσεις 1000 Ευρώ αλλά 500 μπορείς να κάνεις έναν αναλυτικό και να έχεις και για τις δυο αυθαιρεσίες μια λοιπή παράβαση.

Ο εξώστης είναι πάνω από δρόμο;

Χρονολογία κατασκευής κτιρίου;

Η άδεια είναι του 99 με μία αναθεώρηση του 2000. Τι εννοείς πάνω στο δρόμο? Έχει πρόσωπο σε δρόμο αλλά δε βγαίνει εκτός πρασιά αν με ρωτάς αυτό. 

Ευχαριστώ. 

Εννοούσα αν ο εξώστης εξείχε της ρυμοτομικής γραμμής. 

Πάνω από πρασία κανένα πρόβλημα.

Με αναλυτικό όπως προείπαμε και τις δυο παραβάσεις.

• 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε σεισμοπληκτο που βγήκε η άδεια ανακατασκευης του το 76 (Η πρώτη άδεια έχει χαθεί ) Το οποίο αποτελούνταν από ένα ισόγειο 70 τ.μ και ύψος 4.20μ . Κατά την ανακατασκευή του κατασκευαστήκε ένα ισόγειο 35,00 τμ (ΎΨΟΣ 2.00Μ Β/Χ) και πάνω από αυτό η νόμιμη κάτοψη της άδειας χωρίς παραβίαση στα τ.μ

Κατηγορία 2 δεν μπορεί να μπει γιατί έχει αυθαιρεσία που πάει με αναλυτικό και πραγματοποιηθηκε μετά το 83. ΘΑ ΠΆΕΙ ΚΑΤ 4 Η 5; (το ισόγειο τμήμα 35.00 παραβιάζει το 40% της δόμησης και άρα πάει κατ 5 αλλά είναι αποθήκη (Β/Χ) κατά ΓΟΚ. Μήπως μπορεί να μπει ως κατ 4 ισόγειο αποθήκη (<50τμ) με ΜΕΙΩΤΙΚΟ συντελεστή και με Υ.Υ

Γιατί εγώ καταλαβαίνω ότι έχεις 70m2 αυθαίρετο;;;

Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Έχεις 70τμ αυθαίρετα με υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση ύψους

και άρα κατηγορία 5 με παλαιότητα όμως πριν το 83 εφόσον αποδεικνύεται

+ τις λοιπές παραβάσεις που λες ότι έχεις

• 1 month later...

Καλησπέρα σας!

Σε μη οικοδομήσιμο οικόπεδο 2000τμ έχω προϋφιστάμενο κτίσμα με βεβαίωση ΥΔΟΜ 25τμ.

Επίσης έχω αυθαίρετο 32τμ.

Στην ύπαρξη ΟΑ επιλέγω "ναι", σωστά?

Στις κατηγορίες της αυθαίρετης δόμησης περνάω 100% - 200%?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!