Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Άρα, σύμφωνα με τη μελέτη, προβλέπεται άνω του πρώτου ήμισυ του κλιμακοστασιου, πλάκα (ανοιχτή βεράντα) στην οποία έχει πρόσβαση η κουζίνα μέσω ανοιγόμενης πόρτας. Η πέργκολα έπρεπε να έχει σχεδιαστεί με διακεκομμένη γραμμή αφού αποτελεί στοιχείο κάτοψης άνω του 1.5 μ. από τη στάθμη ορόφου οπότε αυτό είναι μόνο σχεδιαστικό λάθος.

Ο υπόλοιπος κλάδος του κλιμακοστασίου στεγάζεται από το υπερκείμενο του  ορόφου επίπεδο αφού εκεί υπάρχει κενό.

Άρα, ο χώρος κατά την άδεια μετρούσε σε δόμηση και κάλυψη.

Παυλο ετσι νομιζω αν κ τη πλακα δε τη βλεπω κ ανταυτης κατασκευαστηκε τμημα της -ο εξωστης που εκλεισε...ναι μετρησε δομηση κ καλυψη ολος οχωρος που περιλαμανεται σε κοκκινο πλαισιο..Ολο αυτο το συστμα δεν κατασκευαστηκε ποτε,πλην της ανοικτης πλεον σκαλας κ των υποκειμενων αποθηκων κ του τμηματος της πλακας που εγινε κλειστος εξωστης οπου εχει προσβαση η κουζινα..

κατα τη γνωμη μου σα μονη παραβαση βλεπω το κλειστο εξωστη....εκτος αν το βλεπω με κλειστα ματια.. :smile:

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νίκο αφού λόγω της μη κατασκευής κλειστού κλιμακοστασίου δεν δημιουργείται παραβίαση της απόστασης Δ, η παράβαση είναι ο αυθαίρετος κλειστός-επί εξώστη-χώρος και με αναλυτικό οι μεταβολές όψεων κλπ κτιριολογικές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Παυλο την καλημερα μου,το  μονο  που με προβληματιζει ειναι το ανοικτο κλιμακοστασιο πλεον ,που δεν διατηρει τις αποστασεις απο το οριο (συμφωνα με τα οσα εγραψες κ εσυ στο προηγουμενο post) το οποιο μετρησε στο ΣΔ...Aυτος ηταν κ ο προβληματισμος μου στο αρχικο ερωτημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νίκο.

Στις προηγούμενες δημοσιεύσεις είχα εκφράσει την επιφύλαξή μου (μέχρι να αναβάσεις τα σχέδια κατόψεων) για το αν η μη κατασκευή του κλειστού τμήματος κλιμακοστασίου, δημιουργεί παραβίαση Δ στο υπόλοιπο κτίριο. Αυτό φαίνεται από τα σχέδια ότι δεν συμβαίνει.

Με την παραδοχή ότι δεν επιτρεπόταν ανοικτό κλιμακοστάσιο παρά το όριο, η μη κατασκευή του κλειστού τμήματος πράγματι οδηγεί σε παράβαση. Όμως, συστημικά μια τέτοια παράβαση (αυτούσια) δεν μπορεί να καταχωρηθεί. 

Έχω τη γνώμη ότι θα πρέπει να περιγράψεις τα παραπάνω στην τεχνική έκθεση και να ενσωματώσεις στον αναλυτικό την διαφοροποίηση από τη μη κατασκευή τοίχων και πλάκας οροφής κλιμακοστασίου. Έτσι θα φαίνεται ότι έχεις κάνει σωστά τον έλεγχο και έχεις κοστολογήσει το πρόστιμο αυτής της παράβασης.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Έχω ένα ακίνητο εντός οικισμού στο οποίο υπάρχει μια οικοδομική άδεια το 1995 για αποθήκη.

Στο ακίνητο υπάρχουν άλλα 2 κτισματα τα οποία ανεγέρθηκαν με άδειες από τη χωροφυλακή και φαίνονται κανονικά στο διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής άδειας.

Φυσικά υπάρχουν επιπλεον και κάποιες αυθαίρετες κατασκευές που θα τακτοποιηθούν.

 

Για την εύρεση της κατηγορίας διαιρώ συνολικά αυθαίρετα προς εγκεκριμένα οικοδομικής άδειας.

 

Στην περίπτωσή μου, στον παρονομαστή θα έχω μόνο τα τμ της οικοδομικής άδειας ή θα προσθέσω και τα τμ των κτισμάτων που χτίστηκαν με άδειες χωροφυλακής??

Ανάλογα τι θα επιλέξω παίζει ή κατηγορία σε 4 ή 5.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα σε περίπτωση διαδοχικών αδειών το % υπέρβασης για την επιλογή κατηγορίας υπολογίζεται επί του συνόλου των αδειοδοτημένων ή επί της τελευταίας άδειας μόνο ?

 

Δηλαδή με ένα χοντροκομμένο παράδειγμα αν είχα μια αρχική άδεια 1000μ2 , μια μεταγενέστερη 10μ2 , και ένα τελευταίο αυθαίρετο 5μ2 θα έλεγα ότι 5>40%*10 άρα κατηγορία 5 ??

 

Eγώ νομίζω ότι είναι πιο λογικό να υπολογιστεί η κατηγορία επί του συνόλου των αδειοδοτημένων κτισμάτων (δηλ και της χωροφυλακής).

 

Στην εγκύκλιο 4 εξηγώντας το σχετικό άρθρο αναφέρεται στα μεγέθη "που αναφέρονται ως πραγματοποιούμενα στο διάγραμμα κάλυψης" , το οποίο εγώ το ερμηνεύω ως συνολική νόμιμη δόμηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα τετραγωνικά δόμησης που υφίστανται με οποιαδήποτε άδεια (νόμιμα) κατά την ημέρα της "κόκκινης γραμμής του 2011", θα αναχθούν σε "νόμιμα τετραγωνικά της επόμενης ημέρας (ΝΟΚ)" με τον πολλαπλασιασμό τους με το συντελεστή 1,4.

Οτιδήποτε κάτω από την ποσότητα αυτή θα εξαιρεθεί οριστικά και ότι πάνω, θα ανασταλεί μεν αλλά, θα οφείλει συντελεστή δόμησης (αναγόμενο πάλι σε χρήμα).

 

Αυτή την έννοια έχει και ο διαχωρισμός σε κατηγορίες σήμερα. Αν και, με τον προτεινόμενο νόμο, τα όρια μεταξύ 4 και 5 θα αλλάξουν πάλι ...

Πάντως πίσω στο ερώτημα ... με βεβαιότητα βάζουμε τη συνολικά υπάρχουσα νόμιμη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που έχουμε διαδοχικές οικοδομικές άδειες κι εγώ ξεκάθαρα συγκρίνω με το σύνολο των εγκεκριμένων προφανώς

Απλα με προβλημάτισε το ότι υπήρχε ουσιαστικά ένα χαρτί από τη χωροφυλακή που έλεγε απλά κτίσμα 5x8 μετρα.

Δεν ξέρω κατα πόσο αυτό θεωρείται εγκεκριμένο.

Άρα όλοι προτείνεται να το συμπεριλάβω και να γλιτώσω την 5!

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.