Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Καλημέρα. Εχω περίπτωση αυαθαίρετης καμινάδας τζακιού εντός του σώματος του κτιρίου οροφοδιαμερίσματος τελευταίου ορόφου που βγαίνει στην ταράτασα  και καμινάδα λεβητοστασίου που ξεκινάει από το ισόγειο και φτάνει στο δώμα στον πίσω ακάλυπτο σε επαφή με το κτίριο (το λεβητοστάσιο υπάρχει στην άδεια του 1978 αλλά δεν δείχνουν στα σχέδια την καμινάδα) καθώς και ηλιακό πάνω απο το δώμα. Ολες αυτές οι παραβάσεις είναι πριν το 2011. Υστερα απο καταγγελία πρόσφατη η πολεοδομία επέβαλε πρόστιμα, εγώ καλούμε να τα τακτοποιήσω αλλά δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να τα βάλω. Κατηγορία 3 ή κατηγορία 4; Περιμένω τις γνώμες σας συνάδελφοι και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σας 

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την κατηγορία 5 των αυθαιρετων κατασκευών.

Ως νέα μηχανικός έχω μπόλικες απορίες αλλά το αυθαίρετο που καλούμαι να τακτοποιήσω ενάσσεται στην κατηγορία 5.

Ο νόμος αναφέρει ότι καλείται ο ιδιοκτήτης να καλέσει ελεγκτή δόμησης εντός προθεσμίας 7 ετών. Εγώ θα περάσω τα στοιχεία και τα δικαιολογητικά στο σύστημα και ο πελάτης θα προβεί στην πληρωμή. Μετά το πόρισμα τί ακριβώς γίνεται; Εννοώ μετα την υπαγωγή και τον έλεγχο αναστέλεται για 30 χρόνια η επιβολή κυρώσεων ? Αυτλο που λέει το Αρθρο 9 παρ.Ε(ε) για την Τραπεζα Γης δεν το καταλαβαίνω!!!

Επίσης, πιστευεται οτι ο νέος νόμος αυθαιρετων (όταν βγει) θα είναι πιο ανεκτός σε αυτή την κατηγορία οπότε θα ήταν καλύτερο να περιμένουμε??? 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας 

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την κατηγορία 5 των αυθαιρετων κατασκευών.

Ως νέα μηχανικός έχω μπόλικες απορίες αλλά το αυθαίρετο που καλούμαι να τακτοποιήσω ενάσσεται στην κατηγορία 5.

Ο νόμος αναφέρει ότι καλείται ο ιδιοκτήτης να καλέσει ελεγκτή δόμησης εντός προθεσμίας 7 ετών. Εγώ θα περάσω τα στοιχεία και τα δικαιολογητικά στο σύστημα και ο πελάτης θα προβεί στην πληρωμή. Μετά το πόρισμα τί ακριβώς γίνεται; Εννοώ μετα την υπαγωγή και τον έλεγχο αναστέλεται για 30 χρόνια η επιβολή κυρώσεων ? Αυτλο που λέει το Αρθρο 9 παρ.Ε(ε) για την Τραπεζα Γης δεν το καταλαβαίνω!!!

Επίσης, πιστευεται οτι ο νέος νόμος αυθαιρετων (όταν βγει) θα είναι πιο ανεκτός σε αυτή την κατηγορία οπότε θα ήταν καλύτερο να περιμένουμε??? 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Έχω μια ιστορία για γέλια και για κλάματα....

 

Σε άδεια του 1976 σε πολυκατοικία, εμφανίζεται διαμέρισμα όπου μεταξύ άλλων παρατηρείται ένα δωμάτιο στην οπίσθια όψη του κτιρίου με μήκος 4,50μ...

 

Μέσα στον φάκελο της αδείας, υπάρχει υποφάκελος με ημερομηνία 1994 με τίτλο "Τακτοποίηση του φακέλου της μελέτης με αριθμ. ... του έτους 1976 οικοδομικής άδειας ως προς τα σχέδια της πραγματοποιηθείσας κάλυψης", όπου εμφανίζει το δωμάτιο που περιγράφω παραπάνω με μήκος 3,50μ. (κατά τα άλλα το κτίριο στην ίδια θέση - ουσιαστικά τα νέα σχέδια φέρνουν όλη την πίσω όψη του κτιρίου περίπου 1μ. μέσα)

 

Μετά από αυτοψία που έκανα, το δωμάτιο, καθώς και όλο το κτίριο είναι τελικά σύμφωνο με τα αρχικά σχέδια της αδείας, ΔΗΛΑΔΗ το δωμάτιο είναι όντως 4,50μ.!!!!!!

 

---   Επομένως εγώ τώρα με τι ελέγχω? Με τα αρχικά σωστά... ή με τα "διορθωμένα" νεώτερα???

 

Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει θέμα, καθώς θα πρέπει να υπολογίσω πρόστιμο με ΥΔ και ΥΚ σε χρονολογία μετά το 1994, ΧΩΡΙΣ να υφίσταται!!

 

Εικάζω, χωρίς να είμαι βέβαιος, ότι ο εργολάβος (ο οποίος παρουσιάζεται ως κύριος του έργου και στις 2 μελέτες) ήθελε με κάποιο τρόπο να εξοικονομήσει μέτρα δόμησης.... 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγκ σχέδια θεωρούνται αυτά του 1994

Επομένως  3,50 μ είναι και η εγκεκριμένη  διάσταση! 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε... αλλά δεν έχω λόγια για την περίπτωση...

 

Παρεμπιπτόντως, ο ίδιος εργολάβος όταν πούλησε το διαμέρισμα είχε επισυνάψει μέσα στο συμβόλαιο κάτοψη (φυσικά όχι εγκεκριμένη) στην οποία αποτυπώνεται ακριβώς το διαμερίσμα... 

 

Επομένως για παλαιότητα πάω μετά το 1994??? Αν επισυνάψω ως δημόσιο έγγραφο την εγκεκριμένη κάτοψη του 1976, τί γίνεται??

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

αν είσαι σίγουρος ότι θα αναλάβεις και την ταυτότητα

τίποτα -Αλλιώς μπορεί να εκτεθείς! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ ΟΡΟΦΟΥ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ (ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ). ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΠΟΥ ΣΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ 3 ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ, ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ 2.
 

 

 

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.