Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποιο πρότυπο σχετικά με την τεχνική έκθεση που αναφέρετε κα.danaikaterina;

 

Γιατί και σε εμένα αλλά και στον συνάδελφο (μηχανολόγο) δεν έχει προκύψει ξανά τέτοιους ίδους υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θα ήθελα τη βοήθειά σας , έχω σε εκτός οικισμού οικόπεδο ,απόσταση  130 μ από τη θάλασσα ,  εμβαδού 330 μ2  και όρους δόμησης ελάχιστο εμβαδόν 4000 μ2 κάλυψη 200 μ2  Ο ιδιοκτήτης κατασκεύασε αυθαίρετη  οικία  25 μ2 πριν το 1983 που έχει νομιμοποιηθεί με Ν.1337/83 Αρθρο 15 Παρ. 5 . Πριν το 2011 έκανε προσθήκη 24 μ2 και κατασκεύασε και ένα υπόστεγο για να το καλύψει όλο!  Πως να τα περάσω στο 4178/13 το υπόστεγο με Αρθρο 18 Παρ 5α και το αυθαίρετο με Αρθρο 9 Κατ 5;  τι κατηγορία να βάλω στο καθένα ; Να θεωρήσω ότι αφού έχει νομιμοποιηθεί με 1337/83 η κάλυψη που δικαιούται είναι 200 μ2 αρα δεν εχει υπέρβαση  κάλυψης¨;   

Edited by pavlospit
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς εφόσον είσαι εκτός σχεδίου υποθέτω ότι έχει μέχρι Β φάση 1337 και όχι Γ

Άρα σύμφωνα με το παράρτημα επιλέγεις χωρίς άδεια.

Είσαι κατηγορία 5

Κατά τα άλλα η προσθήκη με τετραγωνικά το στέγαστρο αν είναι ανοικτό με αναλυτικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ανοιχτός ημιπαιθριος χώρος με οικοδομική άδεια, κλείνεται, υπολογίζεται ως υπέρβαση δόμησης, και δεν έχουμε αλλαγή χρήσης.

Στην μέτρηση των διαστάσεων του ημιυπαίθριου βρίσκουμε απόκλιση (πολύ λογικό) ως προς αυτά που αναφέρει η άδεια, αλλα εντός της απόκλισης του 2% και max:20cm.

 

Υπολογίζουμε την υπέρβαση δόμησης του ημιυπαίθριου με τις διαστάσεις της άδειας, ή με τις καινούργιες διαστάσεις?

Εμενα προσωπικά μου ακούγεται πιο λογικό το 1ο, ποια ειναι η γνώμη σας?

Ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Γνωρίζει κάνεις αν για την κατηγορία 4- 5 συνυπολογίζονται και οι βοηθητικοί χώροι με υπέρβαση δόμησης όπως μια ισόγεια αποθήκη 30m2 σε οικόπεδο με κτίριο που έχει οικοδομική άδεια ή υπόγεια αποθήκη που δεν προβλεπόταν στην οικοδομική άδεια (αφορά σε 4178 άλλα και σε περιπτώσεις μεταφοράς από 4014).  

 

Στην εγκύκλιο 4 στο 16) Παρ. ∆ Κατηγορία 4 λέει ότι προσμετρούμε χώρου κύριας χρήσεις:

«Για  τον  υπολογισμό  του  ποσοστού  των  υπερβάσεων  των  αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται  όλοι  οι  αυθαίρετοι  κλειστοί  χώροι  κύριας  χρήσης  που  προσαυξάνουν  το συντελεστή δόμησης του ακινήτου.»

 

Εσείς τι εφαρμόζετε?

Link to comment
Share on other sites

#zulumpo

Προφανώς και θα υπολογίσεις τα πραγματικά τετραγωνικα. Εκτός αν εννοείς ότι η απόκλιση αυτή είναι προς το εσωτερικό του κτιρίου. Δηλαδη χοντρικά είχες κτιριο 8x5 και ημιυπαίθριο 3x5 και στην πράξη έγινε κτίριο 7,80x5 και ημιυπαίθριος 3,20x5 o οποίος μετά έκλεισε. Τότε ναι μπορείς λα υπολογίσεις ως υπέρβαση τα  3x5 αφού τα 8x5 έχουν μετρήσεις στη δόμηση.

 

#comet

Το απόσπασμα που παραθέτεις αφορά τον υπολογισμό των ποσοστών υπέρβασης και όχι της κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

#zulumpo

Προφανώς και θα υπολογίσεις τα πραγματικά τετραγωνικα. Εκτός αν εννοείς ότι η απόκλιση αυτή είναι προς το εσωτερικό του κτιρίου. Δηλαδη χοντρικά είχες κτιριο 8x5 και ημιυπαίθριο 3x5 και στην πράξη έγινε κτίριο 7,80x5 και ημιυπαίθριος 3,20x5 o οποίος μετά έκλεισε. Τότε ναι μπορείς λα υπολογίσεις ως υπέρβαση τα  3x5 αφού τα 8x5 έχουν μετρήσεις στη δόμηση.

 

Κάποιες επισημάνσεις σε αυτό.

Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που δεν ειναι και τόσο απλό και εξηγούμαι,

 

Οι βεβαιώσεις που δίνονται με τον 4178 θέτουν αποκλίσεις, όπως και ο ίδιος ο νόμος. Αν δεν υπήρχαν οι αποκλίσεις 1000 μηχανικοί θα πραγματοποιούσαν 1000 διαφορετικές υπαγωγές για το ίδιο ακίνητο.

 

Στην περίπτωση μου, πραγματοποίησα ελέγχο και στο κτίριο στο οποίο υπάρχει ο κατ επέκταση ημιυπάιθριος ο οποίος ακουμπάει στο όριο της αποκλειστικής χρήσης, Το κτίριο ειναι εντός αποκλίσεων διαστάσεων και άρα δεν προχωράω σε καμια τακτοποίηση για αυτο.

Ο ημιυπαίθριος χώρος όμως που ειναι προέκταση αυτού εάν πάρω υπόψιν τις "πραγματικές μετρήσεις" θα παρασύρει και το κτίριο που δεν υπάγεται.(ελπίζω να εγινα κατανοητός)

Έστω ότι το κάνουμε αυτό, υπάρχει το θέμα του ιδιοκτησιακού, στην περίπτωση που υπάρχουν κατοικίες ή διαμερίσματα η μία δίπλα στην άλλη, και η κάθε μία με τον δικό της χώρο αποκλειστικής χρήσης.

Τα εγκεγκριμένα σχέδια της κατόψης για την σύσταση οριζόντιας, θέτει συγκεκριμένα μέτρα πλάτους για την αποκλειστική χρήση π.χ. 6 μέτρα, εαν προβούμε στην τακτοποίηση με τα "πραγματικα μέτρα" π.χ. 6,10 μ τότε ουσιαστικά τοποθετούμε τμήμα του ημιυπαίθριου εντός αποκλειστικής χρήσης άλλης διπλανής κατοικίας (λόγω εκατοστών παρακαλώ), παρόλο που ειναι εντός αποκλίσεως διαστάσεων που θέτει ο νόμος.

 

Πιστεύω πως στην περίπτωση που το ιδιοκτησιακό ειναι καθαρό και όχι περίπλοκο μπορούν να μπουν οι πραγματικές μετρήσεις, αλλα όταν ειναι περίπλοκο με σύσταση οριζόντιας με συγκεκριμένα μέτρα αποκλειστικής χρήσης εκατέρωθεν, και οι μετρήσεις μας  ειναι εντός αποκλίσεων, δεν υπαρχει λόγος να περιπλακουν τα πράγματα.

 

Για ποιο λόγο άλλωστε να υπάρχουν όρια αποκλίσεων διαστάσεων και εμβαδού. Αλλιώς θα έπρεπε να αλλάζουν οι συστάσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας σε όλη την Ελλάδα.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας ως προς το τρόπο αντιμετώπισεις.

 

Έχω μια κατοικία στην οποία ένα τμήμα της κατασκευάστηκε προ του '55 και το υπόλοιπο προ του '83. Στα σχέδια που θα κάνω το τμήμα της οικίας που είναι προ του '55 θα το περιγράψω ως νομίμως υφιστάμενο με τον τάδε νομο κλπ;

 

Και θα έχω ένα φύλλο καταγραφής με την αυθαιρεσία προ του 83

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , 

 

Ερώτηση : Έχω σε εκτός οικισμού οικόπεδο ,απόσταση  130 μ από τη θάλασσα ,  εμβαδού 330 μ2  και όρους δόμησης ελάχιστο εμβαδόν 4000 μ2 κάλυψη 200 μ2  Ο ιδιοκτήτης κατασκεύασε αυθαίρετη  οικία  25 μ2 πριν το 1983 που έχει νομιμοποιηθεί με Ν.1337/83 Αρθρο 15 Παρ. 5 . Πριν το 2011 έκανε προσθήκη 24 μ2 και κατασκεύασε και ένα υπόστεγο για να  καλύψει όλα τα κτίσματα !  Πως να τα περάσω στο 4178/13 το υπόστεγο με Αρθρο 18 Παρ 5α και το αυθαίρετο με Αρθρο 9 Κατ 5;  τι κατηγορία να βάλω στο καθένα ; Να θεωρήσω ότι αφού έχει νομιμοποιηθεί με 1337/83 η κάλυψη που δικαιούται είναι 200 μ2 αρα δεν εχει υπέρβαση  κάλυψης¨;   

 

Kαι μου απαντάει συνάδελφος :

 

Καταρχάς εφόσον είσαι εκτός σχεδίου υποθέτω ότι έχει μέχρι Β φάση 1337 και όχι Γ

Άρα σύμφωνα με το παράρτημα επιλέγεις χωρίς άδεια.

Είσαι κατηγορία 5

Κατά τα άλλα η προσθήκη με τετραγωνικά το στέγαστρο αν είναι ανοικτό με αναλυτικό.

 

 

-ΣΩΣΤΌΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ  ΓΙΑΤΙ :

Α) Όντος έχει μέχρι φάση Β !!

Β) Το στέγαστρο είναι ανοιχτό !!   

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ :

 (1)Η προσθήκη πάει με Κατηγορία 5 και στη φόρμα του ΤΕΕ  μου δίνει επιλογή   για να συμπληρώσω  μόνο    ΥΔ  ΚΥΡΙΩΝ ΧΩΡΩΝ 

Υ.Δ. κύριων χώρων (τμ)
 

τις άλλες επιλογές τις έχει κλειδωμένες

ΣΩΣΤΌ;

δεν πάει με μειωτικό σωστά;  

στο κουτάκι του μειωτικού  0 (μηδέν)

(2) Οταν έχω στέγαστρο ανοιχτό πάντα το  πάω με αναλυτικό;  (Όσα τ.μ. και αν καλύπτει ; )

Edited by pavlospit
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.