Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Κατ΄αρχήν καλά έκανες που το έψαξες περισσότερο και παρέθεσες την ε/α 144 του ΤΕΕ Πελ/νήσου αφού πρώτιστη σημασία  έχει να διαμορφώνουμε τελική άποψη από κατά το δυνατόν περισσότερα παρατιθέμενα στοιχεία.

 

Λαμβάνοντας λοιπόν υπ΄όψη και αυτήν,  τροποποιώ το παραπάνω 1136 post μου καταλήγοντας όμως πάντα στο ότι : Αυτούσια η διαφοροποίηση του υλικού ΔΕΝ αποτελεί παράβαση αφού τότε θα είχαμε παράβαση και σε αλλαγή ξύλινων με μεταλλικά κιγκλιδώματα ή αλλαγή μπρούτζινων υδρορροών με πλαστικές ...!

Το κρινόμενο όμως από το αρ. 9 παρ.Γ ια  είναι η παραβίαση του ύψους "τυφλού" και όχι η εν γένει  διαφοροποίηση του υλικού.

 

Απόλυτα λογικές οι απαντήσεις σου Anton,

Απλώς μιας και το οτιδήποτε το ερευνώ εντός και εκτός φορουμ, μου προκαλεί τρομερη εντύπωση το εύρος των απαντήσεων  εντός και εκτός του φόρουμ (χωρις να κατακρίνω κανεναν και λογικο μιας και ο νομος ειναι "δυσκολος").

 

Υπάρχει περίπτωση η εργασία αλλαγής του κιγκλιδώματος και τοποθέτησης του τοίχου<1μ να θεωρείται ως κάποιου είδους λοιπής παράβασης?, και να υπολογίζεται με αναλυτικό μέσω του άρθρου 18, γιατι έχω λάβει τέτοια απάντηση,

 

ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

zulumpo,

Μετά την σαφή παράθεση των θέσεων μου, όπως και άλλων που έχεις διαβάσει, εσύ είσαι αυτός που θα κάνει την τελική επιλογή .......

Βέβαια, ΑΝ ούτως ή άλλως  έχεις έναν αναλυτικό προυπ/μό ανοικτό από άλλες σίγουρες παραβάσεις αναλυτικού, είναι γνωστό ότι εκεί μπορείς να εντάξεις και  την παράβαση περιτοίχισης της ΚΑΤ.3  αρκεί βεβαίως να εντάσσονται όλες αυτές στην ίδια παλαιότητα!

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να ρωτησω παλι διαμορφωση περιβαλλοντος χωρου κ κατασκευη προστεγασματος μπορουν να μπουν σαν μια λοιπη παραβαση
??

Link to comment
Share on other sites

Οι υπηρεσίες είναι για οτιδήποτε δεν ταιριάζει στις υπόλοιπες κατηγορίες χρήσεων.

Μια σκέτη αποθήκη σε ένα ακίνητο προφανώς δεν είναι κατοικία οπότε υπηρεσίες

 

Στα απαιτούμενα αρχεία όμως , αν διαλέξει κάποιος υπηρεσίες, βγάζει ηλεκτρομηχανολογικη μελέτη, και δεν μου ακούγεται καθόλου λογικο αυτο για μια γενική αποθήκη.

 

στο άρθρο 11 όμως αναφέρει:

"9. Τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού για τον ηλε−

κτρομηχανολογικό έλεγχο του πίνακα των γειώσεων και

των λοιπών ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, αν

υπάρχουν για κάθε μεμονωμένη αυθαίρετη κατασκευή,

εξαιρουμένων των κατοικιών, καθώς και για αυθαίρετη

κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή

εγκατασταθεί σε κτίρια που δεν έχουν χρήση κατοικί−

ας. Η ως άνω τεχνική έκθεση δύναται να υποβάλλεται

εντός προθεσμίας πέντε (5) ετών από την ημερομηνία

υπαγωγής και σε κάθε περίπτωση πριν τη συμπλήρωση

της ταυτότητας του κτιρίου"

 

Στην δικιά μου περίπτωση δεν υπάρχουν ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις, (βασικά ούτε ρεύμα δεν υπάρχει).

 

Να το περιγράψω στην τεχνική έκθεση αυτό?

Για να μην έχει το υπολειπόμενο αρχειο των ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων μήπως να υποβάλω μια τεχνικη έκθεση, εκει που ζητάει τις ηλεκτρομηχανολογικες εγκαταστάσεις στο ηλεκτρονικο σύστημα, που να αναφέρω πως δεν υπάρχουν?

ευχαριστώ

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και το παραπάνω που ανέβασες λέει "εξαιρούμενων των κατοικιών" μόνο. δε λέει τίποτα για αποθήκες.

Φυσικα και αυτό είναι παράλογο δεδομένου ότι υπάρχουν πολλές αποθήκες που δεν είναι καν ηλεκτροδοτούμενες.

Στο πεδίο αυτό μπορείς να ανεβάσεις μια τεχνική έκθεση που θα λέει ακριβώς αυτό, ότι δεν ηλεκτροδοτείται και άρα δεν έχει νόημα η τεχνκή έκθεση ΗΜ.

Δυστυχώς όμως λόγω αδυναμίας του συστήματος και σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί να προσθέσεις μηχανολόγο στην ομάδα του έργου γιατί αλλιώς δε σου επιτρέπει να ανεβάσεις αρχείο και θα σου βγάζει εκκρεμότητα

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και το παραπάνω που ανέβασες λέει "εξαιρούμενων των κατοικιών" μόνο. δε λέει τίποτα για αποθήκες.

Φυσικα και αυτό είναι παράλογο δεδομένου ότι υπάρχουν πολλές αποθήκες που δεν είναι καν ηλεκτροδοτούμενες.

Στο πεδίο αυτό μπορείς να ανεβάσεις μια τεχνική έκθεση που θα λέει ακριβώς αυτό, ότι δεν ηλεκτροδοτείται και άρα δεν έχει νόημα η τεχνκή έκθεση ΗΜ.

Δυστυχώς όμως λόγω αδυναμίας του συστήματος και σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί να προσθέσεις μηχανολόγο στην ομάδα του έργου γιατί αλλιώς δε σου επιτρέπει να ανεβάσεις αρχείο και θα σου βγάζει εκκρεμότητα

μόνο μηχανολόγο?, λέει και ηλεκτρολόγο δίπλα σε αυτούς που έχουν δικαίωμα.

 

τι τρέλα όμως και αυτή, ζούμε στη χώρα του παραλόγου, αφού από την στιγμή που έχει βγει αδεια νομιμοποίησης και δεν ζήτηθηκε απο την υ.δομ. , και ζητείται τώρα από το σύστημα 4178 του τεε.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι , είμαι νέος στα αυθαίρετα και θα ήθελα τη βοήθεια σας  ,  σε αγροτεμάχιο εκτός οικισμού  υπάρχει κτίσμα (κατοικία) 25,0 τ.μ.  πριν απο το 1985 για την  οποία έχει ανασταλεί η κατεδάφιση με 1337/83  Α κ Β φάση !!!

 

(1) Έπειτα  κατασκευάστηκε στέγαστρο 60 τ.μ.  (το οποίο δε συμπεριλαμβάνεται στο 1337/83 προφανώς) , που καλύπτει το προαναφερθέν κτίσμα  ΚΑΙ   

 

(2)  

 (α).   Μετα απο λιγα χρόνια  κατασκευάστηκε προσθήκη άλλα 25τ.μ. σε επαφή με το  αρχικό κτίριο και κατω απο το στέγαστρο  και τέλος

 

  (β) Προέβη σε προσθήκη  γυψοσανίδας   και μόνωσης περιμετρικά του αρχικού κτιρίου αλλάζοντας όψεις και ανοίγματα

 

Για να ρυθμιστεί  αρχικά θεωρώ οτι δεν υπάρχει οικ. αδεια σωστά;

(1) Για την   προσθήκη  ανοίγω  Φ.Κ. και την πάω με κατ 5  σωστά;;;   και βάζω Υ.Δ κυρίων χώρων 25 τμ σωστά;;  

 Υπάρχει πιθανότητα  το σύστημα να μου ζητήσει εκτός απο  ενημέρωση τρωτότητας  και στατικό έλεγχο; (για να ξέρω τι να χρεώσω το πελάτη μου !!!)

 

(2) Για τις 2 υπόλοιπες παραβάσεις: 

   -- Δεν ανοίγω  νέο  Φ.Κ.  , τις αναφέρω και τισ 2 στην  Τεχνική Έκθεση  και τις πάω με αναλυτικό;;;

 

ΗΗΗΗΗ...

 

 --  Το στέγαστρο το πάω με αναλυτικό  Παρ.5 Αρθρο 18 χώρίς να ανοίξω νέο Φ.Κ.   και 

  -- Για τις αλλαγές όψεων ανοίγω νεο Φ.Κ. και  τις παω με  κατ 3  (ιστ) 

 Τέλος αν έχω  Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, πάνω απο 5%

    πώς το ρυθμίζω;(δηλ αν δεν πληρεί το ιστ κατ3 )

 Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και σας παρακαλώ διορθώστε με αν έχω κάνει λάθοι !!!!

Edited by pavlospit
Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Δεν υπάρχει Ο.Α. Θα υπήρχε για τον υπολογισμό προστίμου, αν το ακίνητο ήταν εντός σχεδίου και είχε προχωρήσει σε γ φάση.

Σε αυτή την "παραγκούπολη" που περιγράφεις διαφαίνεται ότι θα το θεωρήσεις όλο αυθαίρετο. 

Θα πρέπει, αν θες να μην βάλεις τα αρχικά τακτοποιημένα 25 τμ με ν. 1337, στη νέα δήλωση να έχεις πειστήρια ότι η τότε αποτύπωση είναι σύμφωνη με την υφιστάμενη κατάσταση.

Αυτό σημαίνει ότι θα πας στην ΥΔΟΜ (τμήμα αυθαιρέτων) να βρεις τον τότε φάκελο και να δεις τα δικαιολογητικά του τότε νόμου (πληρωμή παράβολου 10.000 δρχ, τεχνική έκθεση, κάτοψη, τοπογραφικό, υπεύθυνες δηλώσεις).

Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχουν διαφοροποιήσεις, οπότε θα βάλεις και τα 25 τμ (του τότε νόμου)  ως αυθαίρετα και επιπλέον τα μεταγενέστερα 25 τμ +στέγαστρα+όποια άλλη παράβαση υπάρχει.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.