Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Εχω τα τότε σχέδια , κατόψεις παράβολο 10.000... αλλα καμία σχεση με τα τωρινά!!!!  Εχουν αλλαξει οι όψεις !!!

 

Αρα   (1) τη προσθήκη και το αρχικό το πάω με κατ 5 και Υ.Δ. 50τμ  σε ένα  Φ.Κ.  (θα του βγει 500 ευρό ;)

 

 και    (2) το στέγαστρο με  Παρ.5 Αρθρο 18 χώρίς να ανοίξω νέο Φ.Κ.  και το αναφέρω μόνο στη Τεχνική Έκθεση ;;

Αν όμως

 οι    Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου , ειναι εως 5%   (κατ3  ιστ ), μπορώ να τις παω με αναλυτικό μαζι με το στεγαστρο χωρις νεο  Φ.Κ.;

θα μου ζητήσει και στατικό για τα κτιρια;

Edited by pavlospit
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πως θα βάλεις όλα τα τετραγωνικά στο ίδιο φύλλο καταγραφής αφού έχεις 25τμ πριν το 83 και 25τμ μετά το 83 (εκτος αν κατάλαβα λάθος)

 

Για το στέγαστρο θα βάλεις μια λοιπή παράβαση είτε τη βάλεις στο ίδιο φύλλο είτε σε άλλο δεν έχει σημασία, αρκει να είναι με τη σωστή παλαιότητα

 

Αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις σε σχέση με τι? Αφού είπαμε ότι θα το δηλώσεις όλο αυθαίρετο

 

Προς το παρόν ο 4178 για κτίρια με χρήση κατοικία δε ζητάει Μελέτη Στατικής Επάρκειας αλλά μόνο ΔΕΔΟΤΑ

*Βεβαια αν δεις και σε άλλο ποστ που σχολιάζουμε, στον νέο νόμο προβλέπεται ότι για τα κτίρια που σύμφωνα με το ΔΕΔΟΤΑ προκύπτουν Μέσης ή Υψηλής προτεραιότητας ελέγχου θα απαιτηθεί πριν τηλ ηλεκτρονική ταυτότητα να γίνει μελέτη στατικής επαρκειας

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο κτίσμα  είναι δηλωμένο το 1978 στο Ε9 (Αρα σύμφωνα με  την παράγραφο 2 του  Αρθρο7 του Ν.1478/13 εχω στα χέρια μου δημόσιο εγγραφο που δίχνει οτι  είναι πριν το   83 )   !!

 

Περίπου το 1986   κάλυψε με στέγαστρο  60 τ.μ.  το αρχικό κτίσμα και έκανε προσθήκη  άλλα 25 τ.μ. αρα σαν χρονο  κατασκευής για τη προσθήκη θα πάρω το ετος κατασκευής του στεγάστρου.

 

Επιπροσθέτως το ιδιο ετος  προχώρησε σε αλλαγες όψεων τοποθετώντας γυψοσανίδες και μόνωση στις  εξωτερικές όψεις του αρχικού κτιρίου  αλλάζοντας  θέσεις σε παράθυρα και πόρτες σε σχέση με τα σχέδια που κατέθεσε ο τοτε μηχανικός για να μπει το αρχικό κτίριο στη  παρ 5 Αρθ. 15 Ν.1337/83  

 

Η ερώτηση μου είναι  ότι αφού πρώτα  έχει ανασταλεί η κατεδάφιση του αρχικού κτίσματος  με παρ 5 Άρθρο 15  Ν.1337/83  (Α κ Β φάση) !!!  

(δεν  υπάρχει οικ. αδ.) και αφού ο  4178 στην  περίπτωση  3 παράγραφος 2δ του Άρθρου 1 παράρτημα 1 Εγκύκλιος 3  Ν.4178/13

 

λέει οτι : " ...Επίσης δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4178/13 αυθαίρετα κτίσματα που έχουν δηλωθεί με το ν. 1337/83 (των παρ. 4 και 5 του άρθρου 15 / α’ και β’ φάση). "

μπορώ να μην ρυθμίσω τα 25 τ.μ. του αρχικού κτιρίου  βασιζόμενος στα ανωτέρω (1337/83) και να παω  για τις αλλαγές όψεων με  ιστ κατ3  και για το στέγαστρο με Παρ.5 Αρθρο 18   δηλ και τα 2  με Αναλυτικό  χώρίς να ανοίξω νέο Φ.Κ.  και να το αναφέρω μόνο στη Τεχνική Έκθεση; 

Στις λοιπες παραβάσεις θα βαλω 1 η 2 ;

Edited by pavlospit
Link to comment
Share on other sites

κατηγορία 2 δεν θα βάλεις πουθενά.

Εφόσον υπάρχουν στο ακίνητο αυθαιρεσίες μετα το 83 δεν μπορείς να υπαχθεις στην κατηγορία 2. 

Όπως είπαμε και παραπάνω θα δηλώσεις "χωρίς άδεια"  αρα δεν μπορείς να πας κατηγορία 4 και εφόσον δεν μπορείς ουτε 2 πας υποχρεωτικά κατηγορία 5.

 

Τώρα, θα έχεις σίγουρα 1 ΦΚ κατηγορία 5 με 25τμ υπέρβαση δόμησης και παλαιότητα 1983-2004. Στο ίδιο φύλλο καταγραφής μπορείς να βάλεις και τη 1 λοιπή παράβαση για το στέγαστρο και τα λοιπά που υπολογίζονται με αναλυτικό

 

Για τα αρχικά 25τμ έχεις 2 επιλογές:

α)Αν θεωρείς ότι δηλώθηκαν απολύτως σωστά στον 1337, δηλαδή σωστά τετραγωνικά, θέση, σχέδια που απεικονίζουν την πραγματικότητα, τότε μπορείς να τα θεωρήσεις υφιστάμενα αναφέροντας το στην τεχνική έκθεση και να μην τα συμπεριλάβεις στη δήλωση. Στα δικαιολογητικά θα ανεβάσεις και τα σχετικά του 1337

β)διαφορετικά θα αγνοήσεις τον 1337 και θα το δηλώσεις κανονικά στον 4178 σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής πάλι κατηγορία 5 αλλά με παλαιότητα

Link to comment
Share on other sites

Εχω στα χέρια μου μια οικοδομική άδεια για περίφραξη του 1981. Με βάση αυτό το σημείο θα μπορούσα να είμαι κατηγορία 4;

άδεια .pdf

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα εννοείς στοιχείο αντί "σημείο" .....

και θα έχεις κάποιο αυθαίρετο χωρίς άδεια που "πονάει" να μπει ΚΑΤ.5 ....

οποτε "γλυκοκοιτάς" την ΚΑΤ.4 με χαρτί την άδεια περίφραξης......

έτσι δεν είναι;...     ;)

 

θα πρέπει όμως να γράφεις και μιά αράδα για να καταλαβαίνει ό άλλος που θέλει να σε βοηθήσει. :|

Τέλος πάντων το χαρτί που διαθέτεις είναι ...... ζευγάρια....

ενώ για την ΚΑΤ.4 θα χρειαζόσουν φούλ και πάνω, .....

δηλαδή άδεια με οικοδομή που να σου δίνει δικαίωμα για Κ, Σ.Δ, και Υ,   οπότε μένεις ΚΑΤ.5 ! :confused: 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω στα χέρια μου μια οικοδομική άδεια για περίφραξη του 1981. Με βάση αυτό το σημείο θα μπορούσα να είμαι κατηγορία 4;

Συνάδελφε, όπως σου λέει και ο Αντώνης (με τις καλησπέρες μου και +1) μπες στον κόπο να θέσεις ένα ολοκληρωμένο ερώτημα προκειμένου να καταλάβουν οι συμμετέχοντες (υποψήφιοι μάντεις πλέον) ποιο ακριβώς είναι το θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι , είμαι νέος Mηχανικος  κάνω πρώτη φορά  τακτοποίηση αυθαίρετου κτίσματος και θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω κάποιες απορίες και στο ΤΕΕ δεν απαντάνε στο τηλ !!


 


-Αρχικά θα ήθελα  να μου πείτε αν γνωρίζεται σε ποιο mail του ΥΠΕΚΑ μπορώ  να στέλνω τις ερωτήσεις μου  !!! 


 


-Σε αγροτεμάχιο εκτός οικισμού  υπάρχει κτίσμα (κατοικία) 25,0 τ.μ.   απο το 1978 για την  οποία έχει ανασταλεί η κατεδάφιση με 1337/83  Α κ Β φάση !!!  


 


(1) Έπειτα  κατασκευάστηκε στέγαστρο 60 τ.μ.  (το οποίο δε συμπεριλαμβάνεται στο 1337/83 προφανώς) , που καλύπτει το προαναφερθέν κτίσμα  ΚΑΙ   


 


(2)  


 (α).   Μετα απο λιγα χρόνια  κατασκευάστηκε προσθήκη άλλα 25τ.μ. σε επαφή με το  αρχικό κτίριο και κατω απο το στέγαστρο  και τέλος


 


  (β) Προέβη σε προσθήκη  γυψοσανίδας   και μόνωσης περιμετρικά του αρχικού κτιρίου αλλάζοντας όψεις και ανοίγματα


 


Για να ρυθμιστεί  αρχικά θεωρώ οτι δεν υπάρχει οικ. αδεια σωστά;


Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα συνάδελφοι , είμαι νέος Mηχανικος  κάνω πρώτη φορά  τακτοποίηση αυθαίρετου κτίσματος

Καλή αρχή , καλό κουράγιο

 

και θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί έχω κάποιες απορίες και στο ΤΕΕ δεν απαντάνε στο τηλ !!

Μην περιμένεις από εκεί παρά μόνο για θέματα λειτουργίας του συστήματος και ΑΝ το σηκώσουν ΣΠΑΝΙΟ.

 

-Αρχικά θα ήθελα  να μου πείτε αν γνωρίζεται σε ποιο mail του ΥΠΕΚΑ μπορώ  να στέλνω τις ερωτήσεις μου  !!! 

Το ΥΠΕΚΑ και συγκεκριμένα η ΔΑΟΚΑ ( πρώην ΔΟΚΚ ) δεν απαντά σε ερωτήσεις ιδιωτών. Αν μένεις Αττική και πας από κει θα σου απαντήσουν όμως.

 

-Σε αγροτεμάχιο εκτός οικισμού  υπάρχει κτίσμα (κατοικία) 25,0 τ.μ.   απο το 1978 για την  οποία έχει ανασταλεί η κατεδάφιση με 1337/83  Α κ Β φάση ..

Για να ρυθμιστεί  αρχικά θεωρώ οτι δεν υπάρχει οικ. αδεια σωστά;

 

Σωστά. ΧΩΡΙΣ άδεια.  Και προσοχή γιατί υπάρχουν είτε άσχετοι είτε πονηροί που την Β φάση την βάζουν ως άδεια 

 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.