Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Καλημέρα. Γνωρίζει κανείς αν αντί για το Ε9 μπορώ να υποβάλλω το ΕΤΑΚ; Ο πελάτης μου πέθανε, δεν είχε Ε9, η εφορεία δίνει μόνο το ΕΤΑΚ και επιμένει ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω αντί του Ε9. Γνωρίζει κανείς αν ισχύει αυτό;

κατ'  αρχας πρεπει οι κληρονομοι να κανουν αποδοχη  κληρονομιας

Μετα απο αυτην, θα  μπορουν να σου δωσουν εντολη για τακτοποιηση

Επισης,

με τους κωδικους του αποβιωσαντα θα μπει ο λογιστης να ελεγξει τι εχει καταγραφει ηλεκτρονικα.

Τελος,

αν προκειται για παλαια κατασκευη...πριν το 2005,  το Ε9 το καταθεταμε χειρογραφα..και παιρναμε αντιγραφο σφραγισμενο..

Μιληστε με τον λογιστη...

Καποιος πρεπει να εχει ...καποια στοιχεια...

 

[φυσικα το ΕΤΑΚ  ειναι "εγγραφο φορολογικης αρχής" οπως λεει αρθρο 7..]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε ακινητο εκτος οικισμου εχουμε δυο παραβασεις μια κατ 3 δηλαδη 500Ε και αλλη μια με αναλυτικο αλλα 500Ε το κτιριο ειναι 100τμ  και ειναι κυρια και μοναδικη κατοικια στην Ελλαδα ( ο πελατης ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου) η ερωτηση μου ειναι αν πληρωθουν ολα μετρητοις θα ισχυει η εκπτωση 20% η θα παει ενα παραβολο 1000Ε

μοναδικη μπορει να ειναι

 

παντως  "κυρια"   σιγουρα δεν ειναι...

 

για τον "κατοικο εξωτερικου"'

 

υγ

εχει απαντησει και ο ιασον  [τις καλησπερες μου]

 

αλλα καπου στην...μεταφορα  χαθηκε η απαντηση του... :sad:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη. 

Συμφωνώ. Και εγώ σε κατοίκους εξωτερικού (συγγενείς) έχω δηλώσει ως δευτερεύουσα κατοικία (κενό μέχρι πρότινος).

Άρα το συντελεστή 0.4 για την κύρια και μοναδική τον ξεχνάμε στη περίπτωση του φίλου μας. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστα παιδια αλλα και αλλη κατοικια το προστιμο δεν αλλαζει το θεμα μου εινα αν πληρωθει μετρητοις θα παρει την εκπτωση 20% η θα βγει το παραβολο των 1000Ε??

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει Ε9 πουθενά. Του το συμπλήρωνε μια συγγενής του και δεν έχει αντίγραφο. Από το ΤΕΕ που έστειλα ερώτημα μου είπαν "Θεωρώ ότι πρέπει να κατατεθεί Ε9 και όχι οποιοδήποτε άλλο έγγραφο". .Στο ΥΠΕΚΑ που ρώτησε η πελάτισσα μου (έχει κάνει αποδοχή κληρονομιάς) της είπαν ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

 

 

[φυσικα το ΕΤΑΚ  ειναι "εγγραφο φορολογικης αρχής" οπως λεει αρθρο 7..

εισαι επαρχια..

 

ολοι οι φακελλοι ειναι εκει...

 

δεν ειναι καθολου δυσκολο να ζητησεις  να σου δωσουν απο το αρχειο ενα αντιγραφο του Ε9...

 

Δεν ειπες  αν ζητησες να παρεις ηλεκτρονικο εντυπο Ε9

 

Τωρα αν μπει στο ΤΑΞΙΣ ο λογιστης...αμεσως θα το βρει...

Εξ αλλου αφου ο θανατος ειναι μεσα στο 2013

πρεπει να εχετε ηδη κανει "ενημερωση-επικαιροποιηση" τουΕ9..με βαση εκεινες τις περιπλοκες εγκυκλιους...

διοτι την 1/1/2013  ζουσε ο μετεπειτα αποβιωσας,,...

 

Δες τον λογιστη   [ή τον ξαδερφο]

 

υγ

άλλα εγγραφα Ε1, Ε2  δεν υπαρχουν??? δλδ αυτο το ακινητο ηταν "αγνωστο" φορολογικα???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το ΕΤΑΚ (βεβαίως και είναι αποδεικτικό έγγραφο φορολογικής αρχής), αλλά ο νόμος απαιτεί το τελευταίο Ε9 του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το ΕΤΑΚ (βεβαίως και είναι αποδεικτικό έγγραφο φορολογικής αρχής), αλλά ο νόμος απαιτεί το τελευταίο Ε9 του ιδιοκτήτη.

κι οχι τιποτε αλλο...

αλλα, σκεψου οτι....

τωρα στην Πατρα ...στην "ενημερωτικη"   ημεριδα....  γινεται στο πανελ  σχετικη με το θεμα ερωτηση...

και ο εκπροσωπος του ΤΕΕ λεει "μονον το Ε9"

και ο εκπροσωποςτου ΥΠΕΚΑ να  λεει "μπορειτε να φερετε    και το ΕΤΑΚ"...:smile: :-) :smile:

Link to comment
Share on other sites

όπως και η 3

 

 

 Η κατηγορία 4 είναι μόνο για ακίνητα που έχουν οικοδομική άδεια.

Κατανοητο

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης:

 

Αν δηλωνουμε την υπαρξη οικ αδειας επιλεγοντας την καταλληλη κατηγορια παραβασης σε καθε φυλλο ελεγχου, τοτε η επιλογη "οικοδομικη αδεια: ναι - οχι" στα στοιχεια υπολογισμου που αναφερεται? Το ρωταω γιατι θελοντας να δηλωσω σε ενα φυλλο καταγραφης οτι εχω παραβιαση πλαγιων αποστασεων και επιλεγοντας κατηγορια 5, το πεδιο "παραβιαση πλαγιων αποστασεων" ειναι απενεργοποιημενο. Ο μονος τροπος να ενεργοποιηθει, ειναι να δηλωσω στα στοιχεια υπολογισμου την υπαρξη οικοδομικης αδειας. 

 

Τι κανω λαθος?

Edited by dim1
Link to comment
Share on other sites

Όπου υφίσταται "νόμιμη" οικοδομική άδεια, αυτή δεν μπορεί ν' αποκρυφτεί!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.