Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Δυστυχώς, το αναθεωρημένο ΔΚ που υπάρχει είναι φωτοτυπία του αρχικού ΔΚ, όπου απλά έχουν αλλάξει τον τίτλο σε "τροποποίηση" και έχει ξανά-θεωρηθεί από τον υπάλληλο με ημερομηνία της αναθεώρησης.

 

ΟΜΩΣ είναι σίγουρα ΛΑΘΟΣ !!!!

 

Οι εγκεκριμένες κατόψεις της αναθεώρησης είναι ΣΧΕΔΟΝ σωστές στα τμ τους. Το γενικό μου πρόβλημα είναι τι έπρεπε να μετρήσει και τελικά τι μέτρησε στη δόμηση.

 

Άρα ακολουθάμε τα σωστά σχέδια και "πετάμε" το λάθος ΔΚ?

Σε ένα από τα σχέδια, έπρεπε να μετρήσει μία αποθήκη που από υπόγεια (στην ο.α.) έγινε ισόγεια (στην αναθεώρηση), αλλά δεν μέτρησε ενώ είχε υπόλοιπο, καθώς αφαιρέθηκε ο όροφος από πάνω της! Τώρα αυτή η αποθήκη είναι κατοικία. Μπαίνει ως ΥΔ σίγουρα, αλλά πάει ως ΒΧ όπως το δείχνουν τα σχέδια ή ως ΚΧ αφού είναι ισόγειο από τη μία μεριά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι, πρέπει να δουλέψεις σε δύο φάσεις.

Φάση 1η: Φτιάξε όπως θα έπρεπε το ΔΚ εσύ (στο περίπου να ξέρεις τι μέτραγε και τι όχι) κ.λπ.

Φάση 2η: Βρες τώρα τις αυθαιρεσίες (με τα νέα πλέον δεδομένα)

 

Δεν μπορείς και τα δύο μαζί και ταυτοχρόνως.....

Link to comment
Share on other sites

Ισόγεια αποθήκη με άδεια του 1979, με αλλαγή χρήσης σε κατοικία και αλλαγή διαστάσεων (αντί για 6,00Χ8,00 είναι 5,50Χ9,00) και αύξηση του Σ.Δ. μόνο 2,00τ.μ. πως την αντιμετωπίζω; (αναλυτικό για αλλαγή χρήσης, κατηγορία 3 για αλλαγή διαστάσεων και κατηγορία 4 για τα 2τετραγωνικά)

Επίσης όταν έχω δυο κτίρια στο οικόπεδο με διαφορετική χωροθέτηση από την άδεια, τα δηλώνω Κατηγορία 3 ξεχωριστά ή μαζί και πληρώνω ένα 500αρικο;

Link to comment
Share on other sites

Εντός οικισμού < 2000 ανεγέρθη διώροφο κτίριο κατοικίας και σε απόσταση από αυτό και κολλητά με το οριο του δρόμου ισόγειο γκαράζ. Για αυτά έχει εκδοθεί άδεια το 2009. κάνω έλεγχο για ρύθμιση και βλέπω τα εξής

 

1) το κτίριο κατοικίας έχει γίνει μικρότερο κατά 12 μ2 στην κάλυψη

2) το γκαράζ λίγο μεγαλύτερο

 

τα θέματα που αντιμετωπίζω είναι τα εξής:

 

α) τη μείωση του εμβαδού του κτιρίου πως την υπολογίζω ? χρειάζεται να πληρωθεί πρόστιμο για αυτό ? αλλά δεν έχω υπέρβαση δόμησης. ωστόσο υπάρχει δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης και σκέφτομαι να ακολουθήσω αυτήν την οδό για αυτό το τμήμα. Ωστόσο αν μπορώ να το διεκπεραιώσω με ρύθμιση χωρίς πρόστιμα υπερβάσεων θα ήθελα την άποψη σας.

 

β) το γκαράζ έχει κατασκευαστεί εφαπτομενικά του ορίου του γηπέδου με τη δημοτική οδό (δευτερεύουσα). Αυτό φαίνεται και στο διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής άδειας. Ωστόσο βάσει του ΦΕΚ 181Δ/1985, επειδή το οικόπεδο είναι μεγαλύτερο από 500 μ2, θα έπρεπε να είναι σε απόσταση 2,50 μ από την οικοδομική γραμμη. Αυτήν λοιπόν την περίπτωση πως την ρυθμίζω ? εφόσον είχε εκδοθεί άδεια θεωρώ πως είναι οκ ή πρέπει να καθορίσω τμήμα εντός Δ και να πληρωθούν πρόστιμα για αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

α) Απλά έχασε ο ιδιοκτήτης, που θα μπορούσε να το κάνει μεγαλύτερο.

 

β) Καταρχάς ρυθμίζεις αυτό το "λίγο μεγαλύτερο" στο γκαράζ, ως ΥΔ ΒΧ και ελέγχεις και για ΥΚ, εάν εκεί που πατάει δεν υπήρχε στην ο.α. εγκεκριμένο περίγραμμα γκαράζ ή σπιτιού. Για το άλλο που λες για το Δ... Δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα, διότι η ο.α. ΕΧΕΙ ΕΛΕΓΧΕΙ από την αρμόδια πολεοδομία και ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ως έχει, οπότε ΙΣΩΣ να μην πρέπει να δηλωθεί υπέρβαση Δ.

Link to comment
Share on other sites

 

Ισόγεια αποθήκη με άδεια του 1979, με αλλαγή χρήσης σε κατοικία και αλλαγή διαστάσεων (αντί για 6,00Χ8,00 είναι 5,50Χ9,00) και αύξηση του Σ.Δ. μόνο 2,00τ.μ. πως την αντιμετωπίζω; (αναλυτικό για αλλαγή χρήσης, κατηγορία 3 για αλλαγή διαστάσεων και κατηγορία 4 για τα 2τετραγωνικά)

Επίσης όταν έχω δυο κτίρια στο οικόπεδο με διαφορετική χωροθέτηση από την άδεια, τα δηλώνω Κατηγορία 3 ξεχωριστά ή μαζί και πληρώνω ένα 500αρικο;

 

 

Αν έγινε προ 31/12/1982 η κατασκευή και η αλλαγή χρήσης τότε πας με κατηγορία 2.

 

Αν αυτή η αποθήκη ήταν βοηθητικός χώρος κατοικίας και μετετράπηκε σε κατοικία δεν κανεις αναλυτικό γιατί πας βασει του αρθρου 19 παρ5β (αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια). επομένως:

1 ΦΚ για τα 48 μ2 ως ΚΧ, ΥΔ

1 ΦΚ για τα 2 μ2 ως ΚΧ, ΥΔ, ΥΚ

 

Αν αυτή η αποθήκη ήταν αγροτική/γεωργική σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο θεωρείται κύρια χρήση (είναι παράξενο όντως) και έτσι πας με άρθρο 18 παρ. 5β (αλλαγή από κύρια σε κύρια) και επομένως:

 

1 ΦΚ για τα 48 μ2 με αναλυτικό (1 παράβαση).

1 ΦΚ για τα 2 μ2 με ΥΔ,ΥΚ

 

για το α) σκέλος υπάρχει ακόμη ασάφεια κατά τη γνώμη μου γιατί το άρθρο λέει πως καταχωρείς την υπέρβαση συντελεστή δόμησης που προέκυψε από την αλλαγή χρήσης. Αυτό έχει νόημα όταν είχες υπόγειο χώρο που δεν προσμετρά σε δόμηση, ή όταν είσαι σε εκτός σχεδίου και εκεί οι χρήσεις έχουν διαφορετικούς όρους δόμησης. Στην περίπτωση σου ουσιαστικά δεν υπάρχει υπέρβαση συντελεστή δόμησης πέρα από την υπέρβαση των 2 τμ. Δηλαδή το κύριο τμήμα που έγινε αλλαγή χρήσης υπολογιζόταν στον συντελεστή στην άδεια (ως αποθήκη) και υπολογίζεται και τώρα με τη νέα χρήση. Μια περίπτωση έχω αντιμετωπίσει παρόμοια και το μεταχειρίστηκα όπως αναφέρω παραπάνω (περίπτωση 1) αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

 

architect_duth, on 11 Dec 2013 - 13:12, said:snapback.png

α) Απλά έχασε ο ιδιοκτήτης, που θα μπορούσε να το κάνει μεγαλύτερο.

 

β) Καταρχάς ρυθμίζεις αυτό το "λίγο μεγαλύτερο" στο γκαράζ, ως ΥΔ ΒΧ και ελέγχεις και για ΥΚ, εάν εκεί που πατάει δεν υπήρχε στην ο.α. εγκεκριμένο περίγραμμα γκαράζ ή σπιτιού. Για το άλλο που λες για το Δ... Δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα, διότι η ο.α. ΕΧΕΙ ΕΛΕΓΧΕΙ από την αρμόδια πολεοδομία και ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ως έχει, οπότε ΙΣΩΣ να μην πρέπει να δηλωθεί υπέρβαση Δ.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

α) καταλαβαίνω από την απάντηση σου πως δεν χρειάζεται ρύθμιση για τη μείωση.

 

β) το σκέφτηκα όπως το λές για το Δ, αλλά σε κάποια μελλοντική καταγγελία μπορεί να γίνει ανάκληση της άδειας λόγω αυτού του λάθους και για αυτό ήθελα να ρυθμίσω το Δ.

 

 

 

με εκτίμηση

Βασίλης

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

α) Ναι, δεν χρειάζεται ρύθμιση για κάτι που δεν χτίστηκε, ΕΚΤΟΣ και αν με το να μην χτιστεί προκαλείται αυθαιρεσία (πχ υποχρεωτική στέγη ή κάτι άλλο)

 

β) Ε, βάλ' το για τυχόν μελλοντικό έλεγχο και εξήγησέ το και στον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν έγινε προ 31/12/1982 η κατασκευή και η αλλαγή χρήσης τότε πας με κατηγορία 2.

 

Αν αυτή η αποθήκη ήταν βοηθητικός χώρος κατοικίας και μετετράπηκε σε κατοικία δεν κανεις αναλυτικό γιατί πας βασει του αρθρου 19 παρ5β (αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια). επομένως:

1 ΦΚ για τα 48 μ2 ως ΚΧ, ΥΔ

1 ΦΚ για τα 2 μ2 ως ΚΧ, ΥΔ, ΥΚ

 

Αν αυτή η αποθήκη ήταν αγροτική/γεωργική σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο θεωρείται κύρια χρήση (είναι παράξενο όντως) και έτσι πας με άρθρο 18 παρ. 5β (αλλαγή από κύρια σε κύρια) και επομένως:

 

1 ΦΚ για τα 48 μ2 με αναλυτικό (1 παράβαση).

1 ΦΚ για τα 2 μ2 με ΥΔ,ΥΚ

 

για το α) σκέλος υπάρχει ακόμη ασάφεια κατά τη γνώμη μου γιατί το άρθρο λέει πως καταχωρείς την υπέρβαση συντελεστή δόμησης που προέκυψε από την αλλαγή χρήσης. Αυτό έχει νόημα όταν είχες υπόγειο χώρο που δεν προσμετρά σε δόμηση, ή όταν είσαι σε εκτός σχεδίου και εκεί οι χρήσεις έχουν διαφορετικούς όρους δόμησης. Στην περίπτωση σου ουσιαστικά δεν υπάρχει υπέρβαση συντελεστή δόμησης πέρα από την υπέρβαση των 2 τμ. Δηλαδή το κύριο τμήμα που έγινε αλλαγή χρήσης υπολογιζόταν στον συντελεστή στην άδεια (ως αποθήκη) και υπολογίζεται και τώρα με τη νέα χρήση. Μια περίπτωση έχω αντιμετωπίσει παρόμοια και το μεταχειρίστηκα όπως αναφέρω παραπάνω (περίπτωση 1) αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

 

 

Στην οικοδομική άδεια του 1979 γράφει ισόγεια αποθήκη. Είναι ανεξάρτητο κτίριο από την κατοικία. Ο άνθρωπος ήταν αγρότης και την χρησιμοποιούσε σαν αγροτική αποθήκη. Πως το αποδεικύω ώστε να κάνω αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια; Αν στο Ε9 την δήλωνε σκέτη αποθήκη;

Link to comment
Share on other sites

α) Ναι, δεν χρειάζεται ρύθμιση για κάτι που δεν χτίστηκε, ΕΚΤΟΣ και αν με το να μην χτιστεί προκαλείται αυθαιρεσία (πχ υποχρεωτική στέγη ή κάτι άλλο)

 

β) Ε, βάλ' το για τυχόν μελλοντικό έλεγχο και εξήγησέ το και στον ιδιοκτήτη.

ευχαριστώ και πάλι.

α) οκ. είναι σαφές. όχι δεν προκαλείται πολεοδομική παράβαση. Ωστοσο για να ταυτίζεται το κτίριο της μελέτης με την πραγματικότητα μάλλον θα χρειαστεί κάποια ενημέρωση στην ΥΔΟΜ. ?

β) Θα το προχωρήσω με το Δ. Ωστόσο το κτίριο αυτό είναι λιθόκτιστο. Πιστεύεις μπορώ να μην περιλάβω το εμβαδό της τοιχοποιίας που βρίσκεται εντός Δ. (βάσει του αρ.11, παρ 6.κβ' του 4067/2012) ?

Γενικά στις ρυθμίσεις λιθόκτιστων μπορούμε να μην προσμετράμε τις φέρουσες τοιχοποιίες από φυσικά υλικά ?

 

βας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.