Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Δική μου παράλειψη, η οικοδομική άδεια είναι του 2007 και έχει κλείσει.

Ενημέρωση πως θα κάνω δεν θα πρέπει να είμαι στα όρια των αποκλισεων 2% με μέγιστο τα 10εκ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βέβαια εχω ακούσει ότι έστω και αν τακτοποιείς χώρους αν δεν υπάρχουν προυποθέσεις νομιμότητας βάσει ΝΟΚ δεν βγαίνει άδεια...Αν έχει βγάλει κανείς,  ενημερώστε να το ξέρω κι εγώ....

 

Οι δηλώσεις έγιναν πριν την εφαρμογή του ΝΟΚ. Τότε με ερώτηση που είχα στην πολεοδομία δεν υπήρχε πρόβλημα με την παραπάνω διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση μπορείς να κάνεις ,ασχέτως διατάξεων ΝΟΚ.

Το θέμα είναι αν μπορείς να εκδώσεις άδεια νομιμοποίησης ΜΟΝΟ του τμήματος εκτος προκηπίου,που τηρεί βέβαια τις απαιτήσεις του ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση μπορείς να κάνεις ,ασχέτως διατάξεων ΝΟΚ.

Το θέμα είναι αν μπορείς να εκδώσεις άδεια νομιμοποίησης ΜΟΝΟ του τμήματος εκτος προκηπίου,που τηρεί βέβαια τις απαιτήσεις του ΝΟΚ.

 

Ναι στην ουσία αυτό ρωτάω και αν τελικά μπορώ να πάω με το Αρθρο 23 ν. 4178/13 όπως είπε και η ChrysaT

Link to comment
Share on other sites

Δική μου παράλειψη, η οικοδομική άδεια είναι του 2007 και έχει κλείσει.

Ενημέρωση πως θα κάνω δεν θα πρέπει να είμαι στα όρια των αποκλισεων 2% με μέγιστο τα 10εκ;

 

Δικό μου λάθος. Η Κατηγορία Γ  παρ. ιε  μιλάει για κατ' εξαίρεση ενημέρωση φακέλου αλλά μόνο στην περίπτωση αλλαγής θέσης κτηρίου.

Βασικά εφόσον έχουν υλοποιηθεί 500m² λιγότερα μιλάμε για άλλο κτήριο, αν καταλαβαίνω σωστά (διαφορετικός όγκος, όψεις, εσωτερική διαρύθμιση... ) βεβαια πάντα μικρότερα μεγέθη-χωρίς υπέρβαση, αλλά δεν συμφωνεί και με την άδεια σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ερωτήματα εφ' όλης της ύλης σχετικά με τις κατηγορίες:

1) Μπορούμε να κάνουμε μίξη κατηγοριών? -πλην της κατ.2 που ορίζει σαφώς ότι δεν πρέπει να υπάρχει μεταγενέστερη του '83 αυθαιρεσία.

 π.χ. 1ο Φ.Κ. για αυθαιρεσία προ '75 -σύμφωνα με σύσταση του '68- 2ο Φ.Κ. για μικρές παραβάσεις κατ.3, 3ο Φ.Κ. για στέγαστρα του '87 με αναλυτικό και  4ο Φ.Κ. για υπέρβαση δόμησης μετά το 2004 με κατ. 4, αφού οι συνολικές υπερβάσεις δεν υπερβαίνουν το 40% της διηρημένης ιδιοκτησίας.

2) Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την κατ.1, σε διαμέρισμα κάποιου ορόφου, αν στο ισόγειο υπάρχει κατάστημα που προέκυψε με αυθαίρετη αλλαγή χρήσης και υπέρβαση δόμησης, αφού στην άδεια (1967) ήταν αποθήκη ημιϋπόγεια που δεν προσμετρούσε στη δόμηση? 

3) Είμαστε σίγουροι ότι εξετάζουμε το 40% ανά διηρημένη ιδιοκτησία (που είναι και το λογικό για όλους τους λόγους που έχουν αναφερθεί) για ένταξη στην κατ.4 και τι γίνεται στην περίπτωση που υπάρχει σύσταση αλλά ο ιδιοκτήτης είναι ίδιος??

Link to comment
Share on other sites

1) Δοκίμασέ το και πες μας! :)  Γενικά, ας μην φοβόμαστε να κάνουμε τέτοια τεστάκια! Καμιά φορά ανακαλύπτουμε "έξυπνα" τρικ!!!

2) Καλή ερώτηση... Εξαρτάται από το αν κοιτάμε την ο.α. ή την υφιστάμενη κατάσταση.

3) ΟΧΙ !!! Είμαστε σίγουροι ότι αυτό που γράψανε δεν είναι λογικό, αλλά ΤΩΡΑ πρέπει να εξετάζουμε όλο το κτήριο. ...Βασικά το σωστό είναι ΤΩΡΑ να περιμένουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Δοκίμασέ το και πες μας! :)  Γενικά, ας μην φοβόμαστε να κάνουμε τέτοια τεστάκια! Καμιά φορά ανακαλύπτουμε "έξυπνα" τρικ!!!

2) Καλή ερώτηση... Εξαρτάται από το αν κοιτάμε την ο.α. ή την υφιστάμενη κατάσταση.

3) ΟΧΙ !!! Είμαστε σίγουροι ότι αυτό που γράψανε δεν είναι λογικό, αλλά ΤΩΡΑ πρέπει να εξετάζουμε όλο το κτήριο. ...Βασικά το σωστό είναι ΤΩΡΑ να περιμένουμε!!!

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά όταν επείγουν ζητήματα πως να περιμένεις και τι να εξηγήσεις στους ιδιοκτήτες που κάποιοι από αυτούς καίγονται...

Link to comment
Share on other sites

Για το 3, θα ΕΠΙΜΕΙΝΩ, ΙΔΙΩΣ απέναντι σε πελάτες!!! Εάν ήταν το δικό σου σπίτι, κάνε ότι θες... αλλά απέναντι σε πελάτες πες τους ΑΚΡΙΒΩΣ τι συμβαίνει. Ή το πας κατηγορία 5 τώρα, ή περιμένεις και ίσως πας κατηγορία 4. Το πρόστιμο έτσι κι αλλιώς είναι το ΙΔΙΟ!!!

 

Για το 1, επίσης δεν είναι δύσκολο να κάνεις ένα γρήγορο τεστάκι...

 

(Διάβασα και το άλλο σου μνμ περί χρόνου και άγχους... ΕΠΙΘΕΣΗ και ΑΝΑΜΟΝΗ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.