Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Παρακαλώ θέλω να σας ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που έχει γίνει συμψηφισμός με τα πρόστιμα διατήρησης, ρύθμιση σε δόσεις για την τακτοποίηση, πως σταματάμε να έρχονται τα πρόστιμα διατήρησης; η πολεοδομία εδώ λέει ότι γίνεται μόνο δικαστικώς η αναστολή. ισχύει αυτό; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό πιστεύω.

 

Αποκλείεται να μεταφέρουν κάποιον σε ολοκληρωμένη υπαγωγή με το έτσι θέλω στον νέο νόμο, όπως και αποκλείεται να ζητήσουν από μηχανικό την υποχρέωση να καταθέσει τα σχέδια νωρίτερα από την καταληκτική ημερομηνία της ΚΥΑ και του νέου νόμου και σε αντίθετη περίπτωση να υποχρεώσουν τον ιδιοκτήτη να πάει με τον 4178...

 

Η θα τους υποχρεώσουν όλους όσους είναι σε ολοκληρωμένη ή κανέναν, δεν στέκει αλλιώς.

 

Βέβαια και η απάντηση της ομάδας υποστήριξης του ΤΕΕ είναι με επιφύλαξη, καθώς από ότι καταλαβαίνω ούτε και οι ίδιοι γνωρίζουν τι θα γίνει με αυτές τις δηλώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Faethon μα είναι τόσο αστείοι....

 

Επίσης χθες πήγα στην πολεοδομία και η υπαλληλος έλεγε ότι όλα πρέπει να ξανα μπουν στο νεο νομο ακόμα και το 3843.

 

Και λέω έχετε κάποια ενημέρωση;

 

Λέει ότι διαβάζετε κι εσείς.

 

Μα λέω λάθος τα λέτε όπως και έλεγε για φορολογική αντιμετώπιση των ΗΧ ότι πρεπει ολα να δηλωθουν ενώ αλλα λέει το υπουργείο για τα του 3843...

 

Ο καθένας λέει ότι θέλει μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τον Ν4014:

Μεχρι 30/9 μπορεις να κανεις ΟΤΙ αλλαγες θελεις.

 

Οσον αφορα τον Ν4178:

Ακομα δεν ξερουμε ποιες δηλωσεις του Ν4014, γιατι, πως και ποτε θα πανε σε αυτον.

 

Και σε ολοκληρωμένες υπαγωγές που ας πούμε κάναμε λάθος κατά 5τ.μ. και τώρα πρεπει να τα προσθέσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις αν η δήλωση είναι σε προσωρινή υπαγωγή. Αν δεν είναι ζήτα να την επαναφέρουν, διόρθωσε, πλήρωσε το νέο πρόστιμο και οριστικοποίησε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χθες πήγα στην πολεοδομία και η υπαλληλος έλεγε ότι όλα πρέπει να ξανα μπουν στο νεο νομο ακόμα και το 3843.

όχι ότι θα μας χάλαγε... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ θέλω να σας ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που έχει γίνει συμψηφισμός με τα πρόστιμα διατήρησης, ρύθμιση σε δόσεις για την τακτοποίηση, πως σταματάμε να έρχονται τα πρόστιμα διατήρησης; η πολεοδομία εδώ λέει ότι γίνεται μόνο δικαστικώς η αναστολή. ισχύει αυτό; ευχαριστώ.

3. Ανείσπρακτα βεβαιωθέντα ποσά προστίμων, ανέγερσης και διατήρησης, διαγράφονται μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου. Για τη διαγραφή των προστίμων ή την ενημέρωση της αρμόδιας φορολογικής αρχής, για την αναστολή είσπραξής τους, υποβάλλεται στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης αίτηση του ενδιαφερομένου, η οποία συνοδεύεται από:

α) τη βεβαίωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος και εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου,

β) υπεύθυνη δήλωση ότι τα πρόστιμα, των οποίων ζητείται η διαγραφή, αφορούν στο ακίνητο, το οποίο έχει υπαχθεί στις διατάξεις του παρόντος.

       Η Υπηρεσία Δόμησης εκδίδει πράξη με την οποία ακυρώνει τον οικείο χρηματικό κατάλογο ή την πράξη επιβολής προστίμου και την αποστέλλει με το αντίστοιχο ατομικό Φύλλο Έκπτωσης στην αρμόδια φορολογική αρχή, εντός δεκαπέντε (15) ημερών σε περίπτωση που τα πρόστιμα έχουν βεβαιωθεί και φορολογικά, προκειμένου η φορολογική αρχή να διαγράψει κάθε σχετική πράξη (ταμειακή βεβαίωση), που έχει ως νόμιμο έρεισμα το χρηματικό κατάλογο ή την πράξη επιβολής προστίμου.

Αντίστοιχα, μετά την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος η Υπηρεσία Δόμησης εκδίδει πράξη αναστολής είσπραξης των ήδη βεβαιωθέντων στις αρμόδιες Δ.Ο.Υ. προστίμων και την αποστέλλει στην αρμόδια φορολογική αρχή εντός δεκαπέντε (15) ημερών. Στην εν λόγω πράξη ορίζεται υποχρεωτικά η καταληκτική ημερομηνία αναστολής, σύμφωνα με την αντίστοιχη καταληκτική ημερομηνία εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου στην πράξη υπαγωγής

 

Συνάδελφοι 

την τελευταία παρ πως την ερμηνεύετε;;

(εγώ νομίζω ότι ενημερώνεται η Δ.Ο.Υ για να μην τα αυξάνει με τόκους ή να μην τα απαιτεί -με κατασχέσεις κλπ, από τον πολίτη

κάνω λάθος) 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Και σε ολοκληρωμένες υπαγωγές που ας πούμε κάναμε λάθος κατά 5τ.μ. και τώρα πρεπει να τα προσθέσουμε?

 

 

Μπορείς να το κάνεις αν η δήλωση είναι σε προσωρινή υπαγωγή. Αν δεν είναι ζήτα να την επαναφέρουν, διόρθωσε, πλήρωσε το νέο πρόστιμο και οριστικοποίησε ξανά.

 

Απ ότι κατάλαβα από σήμερα ου βγηκε η υπουργικη αποφαση δεν γίνεται αυτό. Τι λές?

Link to comment
Share on other sites

......που βγηκε η υπουργικη αποφαση......

 

Ποιά απόφαση βγήκε;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.