Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Εγω θα ξαναρωτησω κατι πολυ σημαντικο.

 

Αρθρο 4

1. Οι δηλώσεις του Ν. 4014/2011 δεν τροποποιούνται μετά την έναρξη ισχύος της

παρούσας απόφασης.

 

 

Τι θελει να μας πει?

Εκτιμω οτι δεν μιλαει για ανεβασμα αρχειων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το δεδομένο είναι ότι, δεν μπορείς να προσθέσεις, συμπληρώσεις, τροποποιήσεις τα δεδομένα της δήλωσης!!!!!

Υποθέτω ότι, δεν σκοπεύουν να παρανομήσουν και να μην μας επιτρέψουν να ανεβάσουμε όλα τα απαιτούμενα έγγραφα, σχέδια κ.λπ. που έχουμε "δηλώσει" ότι, έχουμε στη διάθεσή μας, έως την καταληκτική ημερομηνία του νόμου, που μπορεί να είναι:

1. Η οριζόμενη από τις τροποποιήσεις του 4014, δηλαδή, 30.9.2013 ή

2. Η οριζόμενη από τον 4178, δηλαδή, 18 μήνες μετά την 8.8.2013 ή 

3. Η οριζόμενη από την νέα υπουργική απόφαση, δηλαδή max, 6 μήνες μετά την 7.2.2014.

Τόσο μαλάκες είναι δυστυχώς!!!!

 

Αν τώρα αποφασίσουν και παρανομήσουν και δεν μας επιτρέπουν σε δηλώσεις που έχουν οριστικοποιηθεί με τον 4014 ν' ανεβάσουμε τα υπόλοιπα αρχεία που χρωστάμε, τότε τη θέση μου σχετικά με το τι προτίθεμαι να κάνω τη γνωρίζεις από προηγούμενο post. Αν και θεωρώ ότι, τεχνικά είναι εφικτό να μας επιτρέπουν να το κάνουμε.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

επανυπολογίζεται το συνολικό πρόστιμο με τα νέα δεδομένα, αφαιρούνται αυτόματα όλα τα ποσά που έχουν ήδη καταβληθεί και ..."τσουπ" βγαίνει αφενός μεν το ποσό του ποσοστού ανταπόδοσης, αφετέρου δε το όποιο υπόλοιπο προστίμου (αν υπάρχει) για να πληρωθούν

 

(θέλω να) πιστεύω ότι το ποσό θα μείνει αναλλοίωτο.

 

Η κοινή λογική συμφωνεί με τον ssouanis αλλά οι άνθρωποι είναι αδίστακτοι και επικίνδυνοι. Νομίζω ότι μέχρι νέας διευκρίνισης ισχύει αυτό που αναφέρει ο ΙΑΣΟΝΑΣ.

Η εγκύκλιος δεν αναφέρει ρητά ότι οι ολοκληρωμένες υπαγωγές κρατούν το πρόστιμό τους ως είχε , αντίθετα το γενικότερο πνεύμα της είναι να ακολουθήσουν όλοι τον 4178 και να  παίξουν πλέον με τους κανόνες του νέου νόμου.

 

Επιπρόσθετα, γνωρίζουν ότι ο αυστηρός 4178 αποδεικνύεται τελικά ακριβότερος απο τον χαλαρό 4014 και νομίζω ότι υπολογίζουν ήδη στα έχτρα (και υποχρεωτικά) χρήματα που θα καταβάλλει κάποιος για τη μετάβαση και τον επαναπροσδιορισμό του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Ε μα κι εμείς, ποιοί νομίζουμε ότι είμαστε ώστε να μας αξίζει η πλήρης αποσαφήνιση από την πρώτη διευκρινιστική απόφαση;

 

Μα, έχεις ένα νόμο ο οποίος έχει μια συγκεκριμένη καταληκτική ημερομηνία. Πας και μου βγάζεις ένα νέο νόμο που αρχίζει να ισχύει

ένα μηνα πριν τελειώσει ο παλιότερος, χωρις κάποιο ιδιαίτερο λόγο -τουλάχιστον με το φτωχό μου μυαλό δε μπορώ να σκεφτώ κάτι-

δημιουργώντας έτσι μια περίοδο αβεβαιότητας εως πανικού. θα γίνει δε θα γίνει επανυπολογισμός; θα μας δείρουν; να κρυφτουμε;

 

Ασε τον 4014 να "τελειώσει" ωραία και καλά, βγάλε αν θέλεις μια παράταση για τις στατικές επάρκειες του 4014, αντε βγάλε αν

θέλεις και μια παράταση για τη β' φάση του 4014... δύσκολο είναι; Άσε δηλαδή τον καημένο τον έλληνα που πάει να μπεί σε ένα

νόμο να τον ολοκληρώσει επιτέλους με τα ίδια μέτρα και σταθμά με τον διπλανό του....

 

...η τουλάχιστον πες από την αρχή ΣΑΦΩΣ πως ό,τι έχει πληρωθεί ή πληρώνεται σε δόσεις είναι οριστικό για τον 4014 και

τελειώνει η υπόθεση... όχι "...ολοκληρωμένες δηλώσεις..." και άντε/τρέχα ρώτα/μάθε/αγχώσου τι σημαίνει αυτό...

 

θέλει μετά ο άλλος του 4014 να μπει στον 4178; να μπει, ΑΝ το θελει... όχι με τη βια...

 

μηχανικοί είμαστε, ένα κι ένα κάνουν δύο, δεν είμαστε κριτικοί κινηματογράφου.

 

Και ξεκίνα τον 4178 από 1η νοέμβρη, άσε κι ένα μήνα έτσι, για άποψη...

 

 

terry, κι εγώ εκτιμώ πως μιλάει για "κλείδωμα" των φύλλων καταγραφής / παραβάσεων, άρα του προστίμου που πληρώθηκε / πληρώνεται.

και εξακολουθώ κάπου βαθειά μέσα μου να πιστεύω πως αυτό είναι το νόημα των "ολοκληρωμένων δηλώσεων" που αναφέρεται...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάτε και την extra αμοιβή του μηχανικού για τη μεταπήδηση!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

terry, κι εγώ εκτιμώ πως μιλάει για "κλείδωμα" των φύλλων καταγραφής / παραβάσεων, άρα του προστίμου που πληρώθηκε / πληρώνεται.

και εξακολουθώ κάπου βαθειά μέσα μου να πιστεύω πως αυτό είναι το νόημα των "ολοκληρωμένων δηλώσεων" που αναφέρεται...

 

 

 

Ακομα και ετσι να ειναι, παλι ΠΑΡΑΝΟΜΟ ειναι.

Διοτι μεχρι 30.9 επρεπε να εχει το δικαιωμα να μπορω να τροποποιησω το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

 

Διοτι μεχρι 30.9 επρεπε να εχει το δικαιωμα να μπορω να τροποποιησω το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

 

Δυστυχώς αυτό δεν αναφέρεται πουθενά!

 

 

 

Ερωτήματα προς κάθε κατεύθυνση και ειδικώς προς "νομοθετούντες" ΥΠΕΚΑ:

 

1ο ερώτημα:

Σε περίπτωση δήλωσης 4014, η οποία είτε έχει οριστικοποηθεί, είτε βρίσκεται σε προσωρινή υπαγωγή με πληρωμή υπολοίπου δόσεων άνω του 30% του συνολικού προστίμου και ταυτοχρόνως το ακίνητο έχει μεταβιβαστεί, τότε ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ για τη μεταπήδηση αυτής στον 4178, ο παλιός ιδιοκτήτης ή ο νέος ιδιοκτήτης;;;;

Και αναλόγως με την απάντηση, ποιά έγγραφα χρησιμοποιούνται, τα παλιά ή απαιτούνται νέα υπογεγραμμένα από τον νέο ιδιοκτήτη;;;;;

Mε άλλη ημερομηνία αυτοψίας ή την παλιά;;;;; 

Και αναλόγως με την απάντηση, αν η νέα αυτοψία δείξει κι άλλες αυθαιρεσίες, ποιός τις αναλαμβάνει;;;

 

2o ερώτημα:

Σε περιπτώσεις δηλώσεων 4014, οι οποίες έχουν οριστικοποιηθεί και δεν επιθυμούν οι ιδιοκτήτες των αντίστοιχων ακινήτων την υπαγωγή τους στον 4178, αλλά ΕΚΚΡΕΜΟΥΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΩΝ ΠΟΣΩΝ, πως θα γίνουν αυτές;;;;

Θα γίνουν αυτόματα όπως σε όσες μπουν και στο νέο νόμο;;;;

Θα γίνουν μέσω της προβλεπόμενης διαδικασίας (πράσινο ταμείο, αίτηση στο διαχειριστή, έλεγχος, έγκριση, συνδεδεμένος λογαριασμός κ.λπ.)::::

Θα αναγκαστούν να πάνε στο νέο νόμο;;;;

Θα τα ..."φάει η μαρμάγκα";;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα terry,

 

κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε οι 2 "νόμοι" να είναι χρονικά "ανεξάρτητοι" και

"αποσυνδεδεμένοι μέχρι να επιθυμήσει κάποιος να τους συνδέσει".

 

για κάποιο λόγο ( αγνή παραδοσιακή βλακεία; ) για ένα μήνα τα έχουμε μπλέξει...

Edited by hourpou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον terry.

 

Δηλαδή εγώ που έχω αυθαίρετο σε προσωρινή υπαγωγή και περίμενα τον ιδιοκτήτη να μου δώσει το ok να τροποποιήσω τη δήλωσή του για ένα bbq και μια μικρή αποθήκη κάτω από σκάλα και έκανα το λάθος να πάω διακοπές (αφού προλάβαινα μέχρι τις 30/9) τώρα μου λέει ο Υπουργός: "λυπάμαι, χάσατε το τρένο; Καμιά αλλαγή δεν γίνεται."

 

Άντε και δεν γίνεται (αν όχι παράνομο, τουλάχιστον επιεικώς απαράδεκτο, που από το 2011 μας τρέχουν με τον 4014 και ένα μήνα πριν τη λήξη του έφεραν τα πάνω κάτω). Πάω να ενταχθώ στον 4178. Ποιος μου λέει ότι αφού θα είμαι μεταφορά από τον 4014, θα μ' αφήσουν να δηλώσω και τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες και δεν θα μπω στο νέο σύστημα ως "κλειδωμένη δήλωση"; Μα αυτή δεν ήταν η λογική της προσωρινής υπαγωγής; Να μπορούμε να κάνουμε όσες αλλαγές θέλουμε;

 

Ο 4178 δεν αναφέρει αν επιτρέπεται η προσθήκη αυθαιρεσιών σε παλιές δηλώσεις και η Υ.Α. μας τις απαγορεύει πριν λήξει ο 4014; Μήπως εγώ δεν πάω καλά τελικά;

 

 

Πολύ σωστά και τα ερωτήματα του ΙΑΣΟΝΑ.

 

Μήπως θέλουν να μας τρελάνουν τελικά;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.