Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

"Τα ποσοστά για τη κατηγορία είναι κατά αναλογία των κατασκευασμένων ως προς τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας". Δηλαδή πρέπει να μετατρέψω τα αυθαίρετα τετραγωνικά σε χιλιοστά βάση αναλογίας, και να τα συγκρίνω με τα χιλιοστα του διαμερίσματος σε σχέση με το οικόπεδο;

Τα αυθαίρετα τετραγωνικά τα αφήνεις όπως είναι και τα συγκρίνεις με τα επιτρεπόμενα τετραγωνικά του οικοπέδου επί τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας. Έτσι προκύπτει το ποσοστό για τον συντελεστή υπέρβασης των ΦΚ.

 

όταν αναφέρει "Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης" σε τι αναφέρεται, σε τετραγωνικά ή χιλιοστά;

Αθροίζεις τα αυθαίρετα τετραγωνικά (και αυτά που θα δηλώσεις τώρα και όσα έχουν δηλωθεί με προηγούμενους νόμους) του ακινήτου(*) και τα συγκρίνεις με τα τετραγωνικά της άδειας του ακινήτου(*).

 

(*) ακίνητο βάσει του 4178 θεωρείται όλο το κτήριο και βάσει της εγκυκλίου η οριζόντια ιδιοκτησία. Ορίζεις ποιο θα είναι "κορώνα" και ποιο "γράμματα", ποντάρεις και στρίβεις το νόμισμα. Ένας στους δύο κερδίζει!

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου σε όλους.

Γνωρίζει κανείς αν ενημερώνονται οι δηλώσεις του 4014 με τις δόσεις, όταν αυτές πληρώνονται;
Πελάτης μου πλήρωσε δόση χτες αλλά δεν έχει εμφανιστει ακομα η πληρωμη στο σύστημα (24 ώρες μετά). Αδίκως περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει ότι και στον 4014, οι δόσεις ενημερώνονται σε 24 εργάσιμες ώρες, δηλ. θα σου φανει η πληρωμή την Δευτέρα.

Καλημέρα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου!

Στον 4014 αναφέρομαι κι εγώ, για δηλωση που ΔΕΝ έχει ακομα μεταφερθεί στο 4178. Εχω πελάτη που με τη δόση που πλήρωσε χτες, πιάνει το 30% που χρειάζεται για ένα φορέα (όχι για μεταβίβαση φυσικά) και αναρωτιέται - μαζί του κι εγώ - αν θα ενημερωθεί το σύστημα του 4014 ώστε να εκτυπωθει το pdf....

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επανέρχομαι στο θέμα εισαγωγής τακτοποιημένων Η/Χ με 3843 και αυθαιρέτων με 4014 στον 4178, αλλά αν κάποιος γνωρίζει πρακτικές συμβουλές για το πως θα περαστούν ας με βοηθήσει

Θα ξαναανφερω ένα παράδειγμα. Έστω ότι ο Η/Χ είναι 10τμ και ο αυθαίρετος 20. Ανοίγω λοιπόν τον 4178, και μεταφέρω την δήλωση του 4014. Με αυτό τον τρόπο υποθέτω μεταφέρονται τα 20τμ του αυθαιρέτου στον 4178, χωρίς επιπλέον πρόστιμα αφού τίποτα δεν αλλάζει.

Αν τώρα θέλω να εντάξω και τον Η/Χ των 10τμ που είχε τακτοποιηθεί οριστικά (πληρώθηκε όλο το ποσό, έστω πχ 700ευρώ) με τον 3843, από ποιά καρτέλα του 4178 μπορώ να το κάνω; Σε κάποιο φύλλο καταγραφής; Κι αν το κάνω έτσι, θα μου βγάλει ένα πρόστιμο, πως μετά θα καταλάβει το σύστημα ότι εγώ πλήρωσα ήδη 700ευρώ για τον συγκεκριμένο Η/Χ όταν τον τακτοποιούσα με τον 3843;

Πραγματικά ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει με αυτό, ευχαριστώ

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Για τον ΗΧ θα εισάγεις νέο ΦΚ.

Υπάρχει η δυνατότητα εισαγωγής και συμψηφισμού ήδη καταβληθέντων προστίμων.

 

Ποιος ο λόγος, όμως, να το κάνεις; Με την εξαίρεση των ειδικών ομάδων, το πρόστιμο κατά βάση προκύπτει μεγαλύτερο (για να μην αναφερθούμε και στον μικρότερο χρόνο διατήρησης).

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις μόνο στην περίπτωση του το συνολικό πρόστιμο βγαίνει μικρότερο (αν προστεθεί κι αυτός και αφαιρεθούν τα ήδη καταβληθέντα κι αν δεν προστεθεί)!!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το κάνω για 2 λόγους για τους οποίους θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψη σας.

1) Αν περάσω τον Η/Χ στον 4178, τότε από τακτοποιημένος για 40 χρόνια, θα είναι τακτοποιήμενος για μια ζωή. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι λεπτομέρεια θα πει κάποιος, όμως γιατί να μην το κάνεις

2) Το ακίνητο βρίσκεται στην Θράκη όπου πλέον ισχύει έκπτωση 80%. Βέβαια περιμένουμε υπουργική απόφαση για να οριστικοποιηθεί πως θα επιστρέφονται χρήματα οπότε σίγουρα δεν θα προκύψει να πληρώσει ο πελάτης παραπάνω. Πως όμως αφαιρούνται τα ήδη καταβληθέντα; Εντάξει εγώ μπορώ να υπολογίσω πόσο έκανε η τακτοποιήση μόνο του αυθαίρετου και πόσο η τακτοποιήση του αυθαίρετου με τον Η/Χ. Το σύστημα από που καταλαβαίνει τι λεφτά έχει δώσει ήδη ο πελάτης για τον Η/Χ με τον 3843;

Ευχαριστώ και παλι

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το κάνω για 2 λόγους για τους οποίους θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψη σας.

1) Αν περάσω τον Η/Χ στον 4178, τότε από τακτοποιημένος για 40 χρόνια, θα είναι τακτοποιήμενος για μια ζωή. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι λεπτομέρεια θα πει κάποιος, όμως γιατί να μην το κάνεις ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ

2) Το ακίνητο βρίσκεται στην Θράκη όπου πλέον ισχύει έκπτωση 80%. Βέβαια περιμένουμε υπουργική απόφαση για να οριστικοποιηθεί πως θα επιστρέφονται χρήματα οπότε σίγουρα δεν θα προκύψει να πληρώσει ο πελάτης παραπάνω. Πως όμως αφαιρούνται τα ήδη καταβληθέντα; Εντάξει εγώ μπορώ να υπολογίσω πόσο έκανε η τακτοποιήση μόνο του αυθαίρετου και πόσο η τακτοποιήση του αυθαίρετου με τον Η/Χ. Το σύστημα από που καταλαβαίνει τι λεφτά έχει δώσει ήδη ο πελάτης για τον Η/Χ με τον 3843; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ 3843

Ευχαριστώ και παλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.