Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Υπάρχει τακτοποιημένος Η/Χ με ν.3843/10 (περαιωμένη διαδικασία), θέλω να βγάλω βεβαίωση. Θα μπω στο Ν.4178/13 κ θα βγάλω κατευθείαν βεβαίωση; Χρειάζεται να γράψω κάτι στην τεχνική έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και από εμένα, αν και την έστειλα στο ΥΠΕΚΑ αλλά δεν το βλέπω να μου απαντάνε.

 

Ακίνητο κατηγορίας 5 με κομμάτι χώρων δηλωμένων στον 4014 και κομμάτι χώρων που δηλώθηκαν στον 3843 -περαιωμένων- κατά την μεταφορά στον 4178 θα πρέπει οι χώροι του 3843 να συμψηφιστούν υποχρεωτικά και να δηλωθούν εκ νέου με τον 4178 ώστε να έχουν δικαίωμα όταν και εφόσον αγοράς ΣΔ ή αυτό δεν είναι απαραίτητο; 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τακτοποιημένος Η/Χ με ν.3843/10 (περαιωμένη διαδικασία), θέλω να βγάλω βεβαίωση. Θα μπω στο Ν.4178/13 κ θα βγάλω κατευθείαν βεβαίωση; Χρειάζεται να γράψω κάτι στην τεχνική έκθεση;

 

Όχι δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη που επαναφερω  ερωτημα  μου 

 

Σε μη αρτιο οικοπεδο εκτος σχεδιου εγινε υπαγωγη κατοικιας (με αδεια επισκευηςμκ) με 4014 κ προβλεποταν συμπληρωση της αρτιοτητας αρθρο 24.1γ (γ. Στην περίπτωση των αυθαίρετων κατασκευών ή

χρήσεων σε εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμών μη

άρτια ακίνητα, εφόσον μετά την ολοκλήρωση του πολεο-

δομικού σχεδιασμού, δεν θα υπαχθούν σε περιοχές προς

πολεοδόμηση, μπορούν να διατηρηθούν εφόσον ο ιδιο-

κτήτης:

i) είτε έχει είτε αποκτήσει όμορο ή τμήμα όμορου..... )

 

υπαρχει στον 4178 κατι αντιστοιχο? 

Link to comment
Share on other sites

που το θυμήθηκες αυτό...

Μία ντρίπλα του 4014 για το ΣτΕ αλλά δεν έπιασε...

 

Ο 4178 έχει τράπεζα γης κτλ κτλ.

Αλλά ας μάθουμε πως δηλώνουμε και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ένας δεν πρόκειται να ενδιαφερθεί για την ....τράπεζα γης!!! Και μάλιστα μέσα στα επόμενα 7 χρόνια!!!! Θ' αρκεστούν στη ρύθμιση των 30 ετών!!! Μετά τα 30 βλέπουμε.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε ένας δεν πρόκειται να ενδιαφερθεί για την ....τράπεζα γης!!! Και μάλιστα μέσα στα επόμενα 7 χρόνια!!!! Θ' αρκεστούν στη ρύθμιση των 30 ετών!!! Μετά τα 30 βλέπουμε.....

Eτσι και αλλιώς, αν κατάλαβα καλά, είσαι καλυμμένος για 30 χρόνια... 

Link to comment
Share on other sites

ναι  αλλα στη δεδομενη υπαγωγη που εκανα στο 4014  σε μη αρτιο εκτος σχεδιου τωρα πως μεταφερεται?

1.με αδεια ?υπηρχε μκ επισκευης

2. χωρις αδεια?

3.με τι συγκρινω τα μεγεθη για να το ενταξω κατηγορια?με τα επιτρεπομενα σε τι ?αφου δεν εχω αδεια

4.η κατηγορια  4 αφορα μονο αυθαιρετα που εχουν  οα  σωστα?αρα βαζω κατηγορια 5?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.