Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ Largy!

Το ερώτημά μου όμως είναι αν τώρα που θα κάνω τη μεταφορά και πρέπει να το δείξω σαν ΥΔΚΧ θα πληρώσω επιπλέον άσχετα αν η δήλωση ήταν πλήρως ολοκληρωμένη στον 4014. Από την εγκύκλιο 3 κατάλαβα ότι δε θα πληρώσω αλλά είναι σίγουρο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω παρόμοιο πρόβλημα. Με τον 4014 και με μια ερμηνεία που είχε δώσει και η Λεμπέση μπορούσες να βάλεις τον ανοιχτό Η/Χ ως υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου. Εκμεταλλευόμενος αυτή την ερμηνεία, τον είχα δηλώσει ως ΥΔΒΧ γιατί ήταν ένας μικρός ΗΧ και το πρόστιμο, για τον ίδιο χώρο, με αναλυτικό υπολογισμό έβγαινε μεγαλύτερο. Στην περίπτωση της μεταφοράς στον 4178 λογικά έχω πρόβλημα αν την επιφάνεια του ανοικτού Η/Χ τη κάνω με αναλυτικό διότι θα μου αλλάξει τα τετραγωνικά άρα και το πρόστιμο. Έχει κανείς καμία ιδέα για το πως μπορώ να το χειριστώ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ένας πελάτης μου μετά από αυτοψία της πολεοδομίας όπου διαπιστώθηκαν αυθαίρετες προσθήκες του επέβαλλαν πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης (το 20040 το οποίο δεν πλήρωσε ποτέ αλλά μπήκε στο Ν.3843/10 όπου και πλήρωσε παράβολο και κάποιες δόσεις. Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω περιγράφεται ουσιαστικά στο άρθρο 25 του Ν.4178/13 αλλά για να δω αν καταλαβαίνω καλά: πρώτα θα κάνω δήλωση στο Ν.4178/13, έπειτα θα περιμένω να γίνει εξόφληση του προστίμου, δηλαδή σε 6 χρόνια και μετά θα κάνω αίτηση στην ΥΔΟΜ για διαγραφή? Δε θα κάνω κάποια αίτηση απένταξης από τον Ν.3843/10 επειδή έληξε δηλαδή? Ούτε θα ενημερώσω άμεσα την ΥΔΟΜ για την υπαγωγή του αυθαιρέτου? 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δήλωση στον 4178.

Συμπεριλαμβάνεις όλες τις αυθαιρεσίες του ακινήτου.

Πληρώνει το παράβολο.

Πας τη δήλωση σε υπαγωγή.

Κάνεις συμψηφισμό των ήδη καταβληθέντων με τον 3843 (παράβολο, δόσεις).

Βγάζεις από το σύστημα το σχήμα εξόφλησης του υπόλοιπου προστίμου.

Κάνεις αίτηση απένταξης στην πολεοδομία του φακέλου 3843 λόγω ένταξης στον 4178 με συνημμένο το 5σέλιδο pdf της δήλωσης.

Όταν με το καλό εξοφληθεί το πρόστιμο κάνεις και τη διαδικασία διαγραφής του προστίμου από την οικεία πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

ενταξη στο 3843 πληρωμενα και περιαωμενα ολα χρειαζεται να μπει στον καινουργιο νομο;;;;;;;;;;;;;;;

πωσ περνει οριστικη εξαιρεση;;;;;;;;;;;;;;;

 

ενταξη στο 3843 με ανεξοφλητα ποσα χρειαζεται να μπει στο νεο νομο;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ιάσονα, (Α μόλις είδα ότι έχεις την ίδια συζήτηση στο θέμα: Συμψηφισμός παλαιοτέρων προστίμων )

 

KOSTAS56 δηλώσεις 3843 για τις οποίες το πρόστιμο δεν έχει εξοφληθεί θεωρούνται ως μη γενόμενες (όπως έχει γράψει και ο Ιάσονας), άρα κάπως πρέπει να εξασφαλίσει ο πελάτης σου ότι δε θα πληρώσει πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης. Ο μόνος τρόπος είναι να μπει στο Ν4178 εντός του χρονικού περιθωρίου που δίνει ο νόμος. Όσο για τις περαιωμένες δεν γνωρίζω...

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

ενταξη στο 3843 πληρωμενα και περιαωμενα ολα χρειαζεται να μπει στον καινουργιο νομο;;;;;;;;;;;;;;; ΟΧΙ

πωσ περνει οριστικη εξαιρεση;;;;;;;;;;;;;;; ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΚΤΙΡΙΟΥ

 

ενταξη στο 3843 με ανεξοφλητα ποσα χρειαζεται να μπει στο νεο νομο;;;;;;;;;;;;;;;; ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Στο ν. 4014 τους ημ. χώρους τους βάζαμε στους βοηθητικούς χώρους.

Δεν νομίζω να ίσχυε ποτέ αυτό, αλλά σημασία έχει ότι ο 4014 πέθανε. :)

 

Ευχαριστώ πολύ Largy!

Το ερώτημά μου όμως είναι αν τώρα που θα κάνω τη μεταφορά και πρέπει να το δείξω σαν ΥΔΚΧ θα πληρώσω επιπλέον άσχετα αν η δήλωση ήταν πλήρως ολοκληρωμένη στον 4014. Από την εγκύκλιο 3 κατάλαβα ότι δε θα πληρώσω αλλά είναι σίγουρο αυτό?

Δυστυχώς, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, θα πρέπει να πληρωθεί το νέο πρόστιμο όπως θα ξαναυπολογιστεί, διότι το ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΤΕΕ, υπολογίζει ξεχωριστά τους ΚΧ και τους ΒΧ και εάν αλλάξεις κάτι προς τα πάνω (νομίζω μόνο προς τα πάνω είναι), τότε σου βγάζει να πληρώσεις!!!

Δηλαδή, δεν βλέπει το σταθερό άθροισμα ΚΧ+ΒΧ, αλλά τους βλέπει ξεχωριστά!!!!!

 

Έχω και γω παρόμοιο πρόβλημα. Με τον 4014 και με μια ερμηνεία που είχε δώσει και η Λεμπέση μπορούσες να βάλεις τον ανοιχτό Η/Χ ως υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου. Εκμεταλλευόμενος αυτή την ερμηνεία, τον είχα δηλώσει ως ΥΔΒΧ γιατί ήταν ένας μικρός ΗΧ και το πρόστιμο, για τον ίδιο χώρο, με αναλυτικό υπολογισμό έβγαινε μεγαλύτερο. Στην περίπτωση της μεταφοράς στον 4178 λογικά έχω πρόβλημα αν την επιφάνεια του ανοικτού Η/Χ τη κάνω με αναλυτικό διότι θα μου αλλάξει τα τετραγωνικά άρα και το πρόστιμο. Έχει κανείς καμία ιδέα για το πως μπορώ να το χειριστώ;

Όπως λέω και παραπάνω, νομίζω η αλλαγή τμ προς τα κάτω, δεν σου αλλάζει το πρόστιμο. Βέβαια, θα σου το αλλάξει ας το πας με + 1 λοιπή παράβαση, οπότε στην προκειμένη περίπτωση, εγώ θα το άφηνα και ως ΥΔΒΧ, όπως δλδ το είχα στον 4014 (αφού είναι ΑΝΟΙΧΤΟΣ η/χ).

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θα ήθελα τη βοήθειά σας στην παρακάτω απορία μου.

Δήλωση που είχε υπαχθεί στο ν.4014, έχει πληρωθεί το πρόστιμο στο σύνολο του, αλλά παρέμεινε σε προσωρινή υπαγωγή και δεν είχα ανεβάσει τα σχέδια. Πριν κλείσουν το σύστημα είχα αλλάξει τα τ.μ. σε 2 φύλλα καταγραφής και είχα πατήσει αποθήκευση αντί για υποβολή, με αποτέλεσμα να φαίνονται στα φύλλα καταγραφής τα αλλαγμένα νούμερα,αλλά το πρόστιμο είναι υπολογισμένα με τα παλιά. Τώρα αν κάνω τη μεταφορά στον 4178 θα επανυπολογιστεί το πρόστιμο προς τα πάνω;και θα πρέπει να πληρώσει τη διαφορά; Στο 4014 αν πατούσα υποβολή το πρόστιμο έβγαινε μικρότερο ενώ δυστυχώς στον 4178 βγαίνει μεγαλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.