Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι

Εχω περιπτωση κατοικιας σε εκτος σχεδιου μη άρτιο οικοπεδο (300Μ2) με αδεια λυομενου (που δεν υλοποιήθηκε)

Οταν εκανα ενταξη στον 4014 εβαλα ΝΑΙ στην οικοδ. άδεια. 

Τωρα μετα την μεταπηδηση στον 4178 πρεπει να βάλω ΟΧΙ αλλά φοβάμαι οτι θα διπλασιαστει το προστιμο.

Αν δεν αλλάξω τα μ2 της δόμησης θα αλλάξει το προστιμο?

Το εχει αντιμετωπίσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλάξεις τα μέτρα, πολεοδομικές παραβάσεις, πισίνα δεν θα αλλάξει το πρόστιμο.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση:

 

Έχω κάνει δήλωση Ν.3843/2010 για ακίνητο της αδερφής μου. Οι αλλαγές χρήσης που δηλώθηκαν είναι το 48.73 % της επιτρεπόμενης δόμησης. Οπότε αν το έβαζα στο Ν.4178/2013 θα έβγαινε κατηγορίας 5 (δεν υπάρχει λόγος να το βάλω).

 

Είχα κάνει δήλωση Ν.4014/2011 για το ξεμπάζωμα, η οποία πρέπει να μεταφερθεί στο Ν.4178/2013 (διαφορετικά η πολεοδομία δε μου θεωρεί την άδεια για παράταση εργοταξιακού).

 

Το ξεμπάζωμα θεωρείται παράβαση κατηγορίας 5 (επειδή οι άλλες παραβάσεις υπερβαίνουν το 40 %);

Link to comment
Share on other sites

Το ξεμπάζωμα θεωρείται παράβαση κατηγορίας 5 (επειδή οι άλλες παραβάσεις υπερβαίνουν το 40 %);

 

Ναι 

γιατί συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα του ακινήτου.

 

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου:

Μεταφέρω δήλωση από 4014

η οποία αφορούσε ακίνητο δηλωμένο στον Ν1337/83 (Β΄ Φάση)

Η περιοχή είναι πια ενταγμένη χωρίς όμως να έχει γίνει οριστική εξαίρεση του αυθαιρέτου από την κατεδάφιση (Γ' φάση).

Στον 4014 το είχα δηλώσει ως χωρίς άδεια.

 

Τώρα

ο 4178 μας δίνει το δικαίωμα να δίνουμε βεβαιώσεις σε ακίνητα εντός σχεδίου με Β΄ φάση.

Μήπως με την ίδια λογική

μπορώ κατά την μεταφορά στον 4014

να θεωρήσω πως η Β' φάση είναι άδεια??

 

Επιπλέον

η δήλωση που μετέφερα ήταν σε ολοκληρωμένη υπαγωγή.

Δεν μου επιτρέπει να επεξεργαστώ τα φύλλα καταγραφής (δεν μπορώ να επιλέξω υπέρβαση δόμησης κλπ)

Παράβολο πληρώθηκε. 

Τι πρέπει να κάνω?? 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Νομίζω ότι και ο 4014 μας έδινε το δικαίωμα να δίνουμε βεβαιώσεις σε ακίνητα δηλωμένα με το Ν.1337/1983 (Β' Φάση).

 

Νομίζω ότι ο 4178/2013 είναι σαφής ότι με άδεια δηλώνουμε ΜΟΝΟ όσα έχουν Γ' Φάση (δες αναθεωρημένο παράρτημα ΦΕΚ 39/Β/2014).

 

Όταν μεταφέρεις μία δήλωση από ολοκληρωμένη υπαγωγή μεταφέρεται στo Δηλώσεις/Βεβαιώσεις Ν.4178/2013, όπου μπορείς να την επεξεργαστείς από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Όταν μεταφέρεις μία δήλωση από ολοκληρωμένη υπαγωγή μεταφέρεται στo Δηλώσεις/Βεβαιώσεις Ν.4178/2013, όπου μπορείς να την επεξεργαστείς από την αρχή

 

Πολλά από τα στοιχεία της κάθε καρτέλας 
(υπέρβαση δόμησης, υπέρβαση κάλυψης, παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο κλπ)
είναι μη επιλέξιμα στην δική μου περίπτωση!
(Την μετέφερα και πληρώθηκε και το παράβολο)
 
Πρέπει πρώτα να κάνω κάτι  που μου διαφεύγει?
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να μεταφέρω δήλωση του 4014 που αφορούσε αυθαίρετες κατασκευές (και μάλιστα πολλές) σε ακίνητο του ΟΕΚ. Το πρόστιμο είχε εξοφληθεί, την δήλωση την είχα σε "ολοκληρωμένη υπαγωγή", χωρίς να έχω ανεβάσει τα διακαιολογητικά της β' φάσης.

 

Κατά την μεταφορά, θα το δηλώσω ως ακίνητο του ΟΕΚ. Θα προκύψει μεγάλη διαφορά στο πρόστιμο, αφού στον 4178, πληρώνεις μόνο το παράβολο και ξεμπερδεύεις. Μου διαφεύγει κάτι? Εννοώ, θα προκύψει ο ιδιοκτήτης να έχει πληρώσει μεγαλύτερο πρόστιμο, απ' ότι αν το δήλωνε σήμερα στον 4178... 

 

Τί να του πώ? Υπάρχει ελπίδα να επιστραφεί κάτι? Έχετε ακούσει τίποτα?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θα αποφασιστεί από ποιες περιπτώσεις θα επιστραφούν χρήματα.Αργότερα, μετά το διορισμό του νέου Θεοχάρη!!

Link to comment
Share on other sites

 

Πολλά από τα στοιχεία της κάθε καρτέλας 
(υπέρβαση δόμησης, υπέρβαση κάλυψης, παραβίαση Ο.Γ. σε προκήπιο κλπ)
είναι μη επιλέξιμα στην δική μου περίπτωση!
(Την μετέφερα και πληρώθηκε και το παράβολο)
 
Πρέπει πρώτα να κάνω κάτι  που μου διαφεύγει?

 

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό και έχω κάνει 4 μεταφορές ήδη.... Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.