Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Αυτο που ρωτάω ειναι, χώροι που είχαν δηλωθεί στον 4014 σαν Β.Χ. και τώρα η δήλωση πρέπει να πάει στον 4178 και με τον καινουργιο ορισμό ειναι Κ.Χ., τι γινετε? (τα τ.μ. φυσικά δεν αλλάζουνε)

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

θα αλλαξουν τα μεγεθη των κυριων χωρων αρα και το προστιμο.αδικα ομως γιατι αλλα εννοουν στις εγκυκλιους..μηπως να περιμενουμε καμμια ρυθμιση νεα?εγω δεν κανω μεταφορα ακομα..

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πώ. Εντωμεταξύ ακόμα και αν θες να διορθώσεις αυτο επαναϋπολογίζεται το πρόστιμο για το σύνολο των χώρων που σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να μην συμφέρει τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι έχουν περάσει 6 μήνες από την έναρξη της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του 4178 και όσοι υπέβαλλαν εκείνη τη μέρα θα πρέπει να έχουν ολοκληρώσει την υποβολή εγγράφων (λέμε τώρα) καθώς έχει περάσει το 6μηνο από την υπαγωγή.............. :lol:

Link to comment
Share on other sites

:grin:  Παλιά δήλωση 3843 που αξίζει να μεταφερθεί, γιατί επαναυπολογίζονται τα πρόστιμα. Και επίσης θα εξαιρεθεί οριστικά, εφόσον είμαι κατηγορία 4.

Ομως τα ... τοιχόπαχα που με τον 3843 δεν μετρούσαν, θα πρέπει τώρα να μετρήσουν?

Και ποιά τοιχόπαχα, των αρχιτεκτονικών σχεδίων ή των στατικών?

Τα κατασκευασμένα είναι ίδια με τα στατικά...

όμως τα αρχιτεκτονικά κατά τρόπο που συνιθιζόταν δεν έδειχναν τις πραγματικές διαστάσεις...

τώρα?

η τακτοποίηση 3843 έγινε με των στατικών!.

Ομως συγκρίνοντας τα εγκεκριμμένα βλέπω διαφορές με τα αρχιτεκτονικά προφανώς προφανώς περίπου 0,5τμ

Λόγο θα έχει και ο Μηχανικός των αγοραστών, καθώς εγώ κοιτάω με τον πωλητή.

Ομως δεν πιστευω να υπάρχει πρόβλημα αφού και τα στατικά, εγκεκριμένα είναι.

... :grin:  ?

Οπότε ξαναδηλώνω, αφαιρώ πληρωμένα παράβολα, ελέγχω μήπως υπάρχει κάτι που είχε διαφύγει με 3843.

Ξαναδηλώνω . Σωστά?  :smile:

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εσύ πρέπει να δεις είναι να μην υπάρχουν στο εν λόγω ακίνητο αυθαιρεσίες που δεν είναι ρυθμισμένες!!!!

Μόνο τότε θα είναι εφικτή η ....αγοραπωλησία που επιθυμεί ο πελάτης σου.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ενοείται, έχω μια εκεί, ακόμα 0,75τμ η/χ που μου ξέφυγαν........μπαλκονόπορτα σαλονιού, και τώρα λέω να βάλω και τα 3843 όλα μια δήλωση ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.