Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Γιατι δεν γράφεις όλα όσα σημειώνει η Λεμπέση και κάνεις επιλεκτική παράθεση ?

Για παρέθεσε όλο το κείμενο της... για να δεις αν συμφωνεί ή όχι...

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν γράφεις όλα όσα σημειώνει η Λεμπέση και κάνεις επιλεκτική παράθεση ?

Για παρέθεσε όλο το κείμενο της... για να δεις αν συμφωνεί ή όχι...

η λεμπεση στο απο 07-12-11 (ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΕΙ  στο 1.αδεια) λεει οσα αναφερω ,χωρις να κανω επιλεκτικη

παραθεση.(την υπαγωγη την ειχα κανει τελος του 11 βασιζομενος κ στη Γ7)

 

Σημερα μπορω να κανω υπαγωγη στο 4178?εστω κατ5?(δεν βρισκω κατι για μη αρτια εκτος σχεδιου κ αν ναι,συγκρινω με τα ισχυοντα εκτος?)

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Απλά σου γράφεις να τα διαβάσεις όλα, για να  δεις ότι καταλήγει ότι η Θ2 που σε αφορα εφαρμόζεται και σε προ 55 όταν είναι αρτια και οικοδομήσιμα, ότι σου απάντησα νωρίτερα δηλαδή,

απλά εσύ διαβάζεις όσα είχε γράψει νωρίτερα, και κάθε φορά αναθεωρούσε. Η παρατήρηση που έκανες είχε γραφεί προγενέστερα της θ2, μπορείς να το τσεκάρεις με νεότερες εκδόσεις της, και το κάνει και σε άλλα θέματα αυθαιρέτων.

 

Τώρα αν μπορείς να τα δηλώσεις ? και βέβαια μπορείς.

Τι ακριβώς θέλεις να δηλωσεις. ΘΑ δηλώσεις και το προ 55 ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

αν κάποιος ξέρει ας μου πει τι γίνεται στην παρακάτω περίπτωση.

 

Περίπτωση 3843 που πλήρωσε μόνο τις 2 δόσεις από τις 10. Τις υπόλοιπες τις αμέλησε. Δεν μπήκε καθόλου στο 4014.

Στην οικ. Αδεια:           Κλειστή θέση στάθμευσης στην πυλωτή ως παρακολούθημα διαμ/τος "κολλητού" (μεσοτοιχία) με την θέση στάθμευσης.

Στην πραγματικότητα: Δημιουργία ενιαίας κατοικίας.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σου γράφεις να τα διαβάσεις όλα, για να  δεις ότι καταλήγει ότι η Θ2 που σε αφορα εφαρμόζεται και σε προ 55 όταν είναι αρτια και οικοδομήσιμα, ότι σου απάντησα νωρίτερα δηλαδή,

απλά εσύ διαβάζεις όσα είχε γράψει νωρίτερα, και κάθε φορά αναθεωρούσε. Η παρατήρηση που έκανες είχε γραφεί προγενέστερα της θ2, μπορείς να το τσεκάρεις με νεότερες εκδόσεις της, και το κάνει και σε άλλα θέματα αυθαιρέτων.

 

Τώρα αν μπορείς να τα δηλώσεις ? και βέβαια μπορείς.

Τι ακριβώς θέλεις να δηλωσεις. ΘΑ δηλώσεις και το προ 55 ?

1.μη αρτιο εκτος σχεδιου(τοτε λεγαν οτι σε 10 η 20 χρονια  θα εξαγοραζα σδ η κατι τετοιο)

2.το προ του 55 δεν το πειραζω.(αλλος ενας λογος που τσεκαρα ΟΑ διοτι για προ 55 ειχα οα)

3Οι προσθηκες οταν δηλωθηκαν ΥΔΚΧ ,ΥΚ  ,ισχυε (ηταν στις πολυ αρχες του 4014) οτι τσεκαρω ΟΑ οταν εχω μκ στο ακινητο

 

σημερα κανω μεταφορα της δηλωσης στο  4178

1α)δεν αναφερει τιποτα ο νομος για μη αρτια 

 2α)τσεκαρω οα  επειδη εχω κτισμα προ 55 η  λογω προσθηκων εχω προβλημα?

3α)για την κατηγορια με τι συγκρινω?

4α)για τους συντελεστες με ποια μεγεθη συγκρινω?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι.έχω θέμα με δήλωση του 4014 που σκόπευα να κάνω αίτημα ακύρωσης .Το ερώτημα μου είναι μπορώ να μεταφέρω την αίτηση στο 4178 χωρίς να μπώ στη διαδικασία ακύρωσης ?από πολεοδομία μου είπαν ότι εφόσον η δήλωση περιείχε ανακριβή στοιχεία δεν μπορεί να μεταφερθεί .Αν χρειαστεί να κάνω αίτηση ακύρωσης 4014 ξέρει κανείς τι έγγραφα απαιτούνται?  

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

αν κάποιος ξέρει ας μου πει τι γίνεται στην παρακάτω περίπτωση.

 

Περίπτωση 3843 που πλήρωσε μόνο τις 2 δόσεις από τις 10. Τις υπόλοιπες τις αμέλησε. Δεν μπήκε καθόλου στο 4014.

Στην οικ. Αδεια:           Κλειστή θέση στάθμευσης στην πυλωτή ως παρακολούθημα διαμ/τος "κολλητού" (μεσοτοιχία) με την θέση στάθμευσης.

Στην πραγματικότητα: Δημιουργία ενιαίας κατοικίας.

 

Ευχαριστώ.

 

Αυτή η κλειστή θέση στάθμευσης έχει μετρήσει στο συντελεστή δόμησης;;;;

Αφού είναι παρακολούθημα προφανώς δεν έχει χιλιοστά.

Αν έχει μετρήσει με αναλυτικό προϋπολογισμό ως "λοιπή παράβαση".

Αν δεν έχει μετρήσει ως ΥΔΚΧ.

Βεβαίως αφαιρούνται τα ήδη καταβληθέντα με τον 3843 με τη γνωστή διαδικασία.

 

 

 

καλημέρα συνάδελφοι.έχω θέμα με δήλωση του 4014 που σκόπευα να κάνω αίτημα ακύρωσης .Το ερώτημα μου είναι μπορώ να μεταφέρω την αίτηση στο 4178 χωρίς να μπώ στη διαδικασία ακύρωσης ?από πολεοδομία μου είπαν ότι εφόσον η δήλωση περιείχε ανακριβή στοιχεία δεν μπορεί να μεταφερθεί .Αν χρειαστεί να κάνω αίτηση ακύρωσης 4014 ξέρει κανείς τι έγγραφα απαιτούνται?  

 

 

Αίτηση ακύρωσης δήλωσης 4014 δεν νομίζω ότι, γίνεται!!!

Βεβαίως και μπορεί να μεταφερθεί στον 4178 κι εκεί να διορθωθούν - συμπληρωθούν σωστά τα πάντα!

Αυτό που είπαν από την πολεοδομία είναι μια ...μπούρδα!!!

Ποιά είναι τα ανακριβή στοιχεία;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα σ' ευχαριστώ. Οταν λες με αναλυτικό δηλ ? την τοιχοποιία για να κλεισει την πόρτα του γκαράζ, άνοιγμα παραθύρων και τέτοια ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις αύξηση του συντελεστή δόμησης, τότε ναι, "πέντε παπαριές" που έγιναν π.χ. τοίχοι, πλακάκια, παράθυρα, κορνίζες, κάδρα, καρφιά, βελόνες, στόκος, παξιμάδια, βίδες, καφέδες για το μάστορα, μπύρες κι όλα τα καλά του Θεού!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.