Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α30] Παλιές δηλώσεις (Ν. 3843/10 & Ν. 4014/11) και Ν. 4178/13


Recommended Posts

Δηλαδή αυτό το ακίνητο είναι "νομικά" θωρακισμένο που περνάει από το Ν4178; Θα έχει ενδιαφέρον πάντως η συνέχεια με το Ν4178. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα πλήξουμε για το επόμενο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συμψηφιζονται τα καταβληθεντα ποσά. Σε περιπτωση που έχει πληρωσει παραπάνω με τους προηγούμενους νομούς τοτε δεν επιστρέφονται.

να προσθεσω οτι συμψηφιζονται παραβολο και προστιμο

Link to comment
Share on other sites

άρτζι μπούτζι και λουλάς!!

αν το αναγράφω σωστά

Της πουτ...ας 

πως συμψηφίζονται ανόμοια πράγματα δεν το καταλαβαίνω!!

π.χ οι 3 λοιπές του 4014, με την μία που προβλέπεται σήμερα, με τον 4178

 

χάσαμε.... κάθε λογική!!! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως για το κράτος μια χαρά συμψηφίζονται, διότι συμψηφίζονται ΕΥΡΩ με ΕΥΡΩ !!!

 

ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΜΟΝΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

άρτζι μπούτζι και λουλάς!!

 

 

Ο Λουλάς είναι πρόσωπο, άρα θέλει πεζοκεφαλαία....

Link to comment
Share on other sites

Σε τακτοποιηση κλεισμνεου Η/Χ με τον 3843, διαστασεων 4,00Χ2,70 η μηχανικος που ανελαβε την υποθεση τακτοποιησε 3,80Χ2,70 αφηνοντας απεξω το 20ποντο παχος του πλευρικου τοιχου, τακτοποιωντας εν τελει  10,26τ.μ. αντι για 10,80τ.μ. που θα επρεπε.

 

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης :

α. Ειμαι υποχρεωμενος να ελεγξω την ορθοτητα της δηλωσης του Ν.3843 η απο τη στιγμη που μου δινει την περαιωμενη αιτηση με τις 3 σφραγιδες προχωραω θεωρωντας πως ειναι ολα ενταξει?

 

β. Τι κανω με το παχος του τοιχου? Το ρυθμιζω στη δηλωση του Ν.4178 που ετσι κι αλλιως θα κανω μιας και δεν ηταν η μοναδικη αυθαιρεσια ο κλεισμενος Η/Χ?

Link to comment
Share on other sites

Η συνάδελφος ορθά δεν συμπεριέλαβε το πάχος του τοίχου (εγκύκλιος 5/3-5-2010) άρθρο 6, παρ. 1, αν ο τοίχος υφίστατο νόμιμα βάση την άδεια.

 

α. Θεωρώ ότι είμαστε υποχρεωμένοι να ελέγχουμε και τις ρυθμίσεις με προηγούμενους νόμους αφού εντέλει εκδίδουμε βεβαίωση για ολόκληρο το ακίνητο.

 

β. Με βάση το Ν3843 ο ημιπαίθριος είναι σωστά ρυθμισμένος. Γιατί να βάλεις αυτό το 0,54τμ; Ίσως μόνο για λόγους ταύτισης στα συμβόλαια. Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι απαιτείται;

 

ΥΓ Σας βλέπω πάλι διπλό αύριο, κανονίστε.

Link to comment
Share on other sites

Και αν η συναδελφος εβαλε λανθασμενη ΤΖ, ειμαι υποχρεωμενος να επανυπολογισω με τον ισχυοντα Νομο το προστιμο και να αφαιρεσω παλαιοτερα?

Αφου ειναι περαιωμενη υποθεση...

Για ποιο λογο να ελεγξω την ορθοτητα εφαρμογης απο αλλο συναδελφο?

 

Αν, δηλαδη, ο νεος νομος βγαζει μεγαλυτερα προστιμα, σε περιπτωσεις που ο πελατης εχει πληρωσει και εχει περαιωσει, για ποιο λογο να πληρωσει εκ νεου τη διαφορα δηλαδη?

Δεν το βρισκω λογικο...

 

Οσον αφορα το παχος του τοιχου, κι εγω θυμομουν οτι βασει καποιας εγκυκλιου δε χρειαζοταν να το ρυθμισουμε αλλα μονο το χωρο που περικλειεται απο νομιμως υφισταμενους τοιχους...

Τωρα ομως που ρυθμιζω με 4178, ο τοιχος αυτος, ο οποιος δεν ητο ιδιοκτησια μας, πλεον γινεται, διοτι το παχος του τοιχου προσμετραται σε αυτην.

Δεν πρεπει να ρυθμιστει και να γινει ειδικη μνεια στην ΤΕ μου?

Link to comment
Share on other sites

Άλλα μου λες τώρα. Την ΤΖ δεν την έβαζε η συνάδελφος, αλλά η πολεοδομία και η ίδια πολεοδομία με στρογγυλή σφραγίδα περαίωνε τη διαδικασία. Ο ημιυπαίθριος που ανέφερες πριν είναι σωστά ρυθμισμένος με τον Ν3843. Δεν απαιτείται να βάλεις κάτι άλλο. Και όταν σου έλεγα για έλεγχο των δηλώσεων του Ν3843 εννοούσα ως προς την επιφάνεια. Πχ έχει δηλωθεί ένα πατάρι 50τμ με το Ν3843. Είναι 50τμ ή είναι 65τμ. Αυτό δεν πρέπει να το δεις; Το τελευταίο σκέλος του ερωτήματος δεν το πιάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.