Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α] Φύλλα καταγραφής του Ν.4178


Recommended Posts

Έχοντας διαβάσει τα μέχρι τώρα σχόλια σας, έχω καταλήξει στο πως θα αντιμετωπίσω την περίπτωση ενος πελάτη μου, και θα ήθελα απλά να τσεκάρω αν έχω κατάλαβει καλά :

 

Οικοδομική άδεια εκδόθηκε το 1991, εντός ζώνης οικισμού, σε γεωτεμάχιο 2000 τ.μ. άρτιο κ οικοδομήσιμο κατα παρέκκλιση, για ισόγεια οικοδομή 80 τ.μ.

 

Σημερινή πραγματικότητα :

Το γεωτεμάχιο είναι 1800 τ.μ. (μετά από αποτύπωση) και το κτίσμα είναι 100 τ.μ.

Συνεπώς :

α) θεωρώ οτι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια (διεκρινίσεις παραρτήματος Α)

 

β) Το γεωτεμάχιο βρίσκεται εκτός σχεδιου (διεκρινίσεις παραρτήματος Α)

 

Σωστα?

 

Σύμφωνα με την οικεία ΥΔΟΜ (διευθυντής) πάντως ΟΛΗ η κατασκευή λογίζεται σαν αυθαίρετη και οχι απλά οτι είναι επιπλέον της Ο,Α,!!!!

 

Δεν είναι απλά ενα τσεκάρισμα κελιού για το πρόστιμο......εδω μου είπε οτι σε αυτοψία,όλη η οικοδομή θα κριθεί αυθαίρετη.

 

Διαβάστε το θέμα που ανήρτησα να συζητήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Alsterwasser, αυτό θεωρώ κι εγώ. Οτι αφού έχει χαθεί η αρτιότητα (που για να πω την αλήθεια δε νομιζω οτι ποτε την είχανε, απλα την "αποκτήσανε" στα χαρτια) , θεωρω οτι όλη η κατασκευη ειναι αυθαιρετη (οχι μονο τα εξτρα τ.μ.)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την οικεία ΥΔΟΜ (διευθυντής) πάντως ΟΛΗ η κατασκευή λογίζεται σαν αυθαίρετη και οχι απλά οτι είναι επιπλέον της Ο,Α,!!!!

 

Δεν είναι απλά ενα τσεκάρισμα κελιού για το πρόστιμο......εδω μου είπε οτι σε αυτοψία,όλη η οικοδομή θα κριθεί αυθαίρετη.

 

Διαβάστε το θέμα που ανήρτησα να συζητήσουμε...

Ποιό θέμα, και που το ανήρτησες? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, σε οικόπεδο εντός σχεδίου ο ιδιοκτήτης έβγαλε άδεια διωρόφου οικοδομής δείχνοντας όμως προφανώς σε συνεννόηση με τον τοτε μηχανικό του μεγαλύτερο οικόπεδο από αυτό που ήταν στην πραγματικότητα κερδίζοντας έτσι σε δομηση.

 

Το κτίριο κατασκευάστηκε ακριβώς όπως ήταν και στην άδεια και κάποια στιγμή κατασκευάσαν αυθαίρετα και έναν επιπλέον όροφο.

 

Θεωρούμε πως έχει οικοδομική άδεια?

το διώροφο θεωρείται πως έχει άδεια και δηλώνω μόνον τον τρίτο - αυθαίρετο όροφο?

Κάνουμε νεο τοπογραφικό?

με τους συντελεστές ποιό οικόπεδο θα πάρουμε βάση?

 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Το κρίσιμο ερώτημα είναι αν το οικόπεδο με τη μικρότερη (πραγματική) επιφάνεια είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Στο κτηματολογικό απόσπασμα τι επιφάνεια αναγράφεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επικρατούσα χρήση: βιοτεχνία (είναι η χρήση που καλύπτει το 50% της επιφάνειας των κατασκευών) . Ωστόσο έχουμε και κάποιο εμπορικό κατάστημα.

Στα Φ.Κ. στο ΕΙΔΟΣ ΧΡΗΣΗΣ βάζω την υφιστάμενη κατάσταση (και όχι της αδείας) δηλαδή

1) όπου υπολογίζω στο Φ.Κ. την βιοτεχνία βάζω συντελεστή 3γ

2) όπου υπολογίζω στο Φ.Κ  το εμπορικό κατάστημα βάζω συντελεστή 3δ

Σωστή η σκέψη μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.