Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α] Φύλλα καταγραφής του Ν.4178


Recommended Posts

Σε κτίριο με οικοδομική άδεια για τριώροφο κατοικίας 4 διαμερίσματα ανά όροφο, τελικά κατασκευάστηκε επιπλέον όροφος όμοιος με τον από κάτω(4 διαμερίσματα κλπ.). Έτος αποπερώτωσης προ 1975. Ο έπιπλέον όροφος δεν παραβιάζει το σημερινό max ύψος, αλλά ούτε παραβίασε.το μέγιστο της περιοχής κατά το χρόνο κατασκευής,  Είχε γίνει σύσταση στην οικοδομή, πουλήθηκαν όλα κλπ. Σήμερα που τακτοποιώ ένα διαμέρισμα από τον αυθαίρετο όροφο, στο φύλλο καταγραφής έχω: με Ο.Α και Υ.Δ.+Υ.Υ ?    [ με το % =(Υ.Δ./(max σήμερα x %οριζ.))   + Υ.Υ. %=(επιπλέον της αδείας/max περιοχής σήμερα). Στα προ '75 χρειάζεται στο φύλλο καταγραφής να βάζουμε τα ποσοστά υπέρβασης λόγω του ότι καταβάλλεται μόνο το παράβολο και δεν πληρώνεται ενιαίο ειδικό πρόστιμο? Σε κάθε περίπτωση το πρόστιμο βγαίνει το ίδιο καθώς είναι προ '75. Ρωτάω γιατί το τι χτίζει σήμερα ακριβώς κατά ΝΟΚ σου λέει η υπηρεσία δεν είναι ενημερωμένη, επομένως για να μη το παίρνουμε πάνω μας όπου μπορούμε να το αποφεύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έχω σπάσει το κεφάλι μου ...

 

έχω " αλλαγή χρήσης " με " υπέρβαση ΣΔ " απο " ξενοδοχείο -> Υπηρεσίες " .. ( εντός οικισμού )

 

κάνω τους υπολογισμούς κατά την εγκύκλιο 4 κτλ, πολεοδομική παράβαση για το σκέλος που επιτρέπεται σήμερα και αλλαγή χρήσης ( Συντελεστής Αλλαγής Χρήσης ) για το υπόλοιπο ...

 

στην ίδια οριζόντιο έχω επέκταση στην πρασιά ..

 

ΑΠΟΡΙΑ : όσο αφορά τον συντελεστής Υπέρβασης Δόμησης ( εώς 50% της επιτρεπ., απο 50-100% της επιτρεπ. κτλ ) εφαρμόζεται ΜΟΝΟ στο σκέλος της Επέκτασης κατά έκτασης ή συν-αθροίζεται και το σκέλος της αλλαγής χρήσης ( κύρια - > κύρια ) ;;;;;

Edited by chadzis
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παράτημα Α:  Περίπτωση μικρότερου οικοπέδου  λόγω μεταγενέστερης κατάτμησης. Δηλώνουμε μη ύπαρξη  Ο.Α.

 

Αυτό αφορά τις υπερβάσεις ή δηλώνουμε και το κτίσμα που έχει οικοδομική άδεια ως αυθαίρετο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.