Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Β] Αναλυτικός προϋπολογισμός και τιμές μονάδος


Recommended Posts

Στο παρόν νήμα θα συζητούνται θέματα σχετικά με το Παράρτημα Β (Αναλυτικός προϋπολογισμός και τιμές μονάδος) του Ν. 4178/13.

 

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο παράρτημα Α στην κατηγορία 13 γράφει:

 

13 Λοιπές παραβασεις: σημειώνεται ο αριθμος των παραβάσεων που προκύπτει απο το πηλικον του συνολικου προϋπολογισμού κατα το παράρτημα δια του ποσού των 15000€ στρογγυλοποιημενο προς τα άνω. Συμπληρώνονται και αυτές σε φύλλα καταγραφής χωρίς την χρήση των συντελεστών 1-10

 

Συμπέρασμα :

1) ´´συνολικος προυπολογισμοσ´´ όπως και στον νομο έτσι και στο παράρτημα κατάλαβαινω ότι όλα όσα πανε σε κατηγορία 13 σε καθε περίπτωση αυθαίρετου ,όλα μαζί σε ένα κοινό προυπολογισμο

 

2) Συμπληρωνουμε και για αυτά φύλλο καταγραφής χωρίς την χρήση των συντελεστών 1-10 δηλαδή χωρίς συντελεστη δόμησης, καλυψης, ύψους . Παράλληλα απο την ανάγνωση και ερμηνεία του νομου ως τώρα συμπαιρενω ότι όσα πανε με αναλυτικο π.χ. Ενα στέγαστρο δεν θα επηρεάζει το συντελεστη υπέρβασης δόμησης , καλυψησ που θα χρησιμοποιούμε για τον υπολογισμο προστίμου αυθαιρεσιων που πηγαίνουν με τ.μ.

 

3) οι συντελεστές 11 και 12 εννοεί ότι χρησιμοποιούνται κανονικα δηλαδή οι παραβάσεις κατηγορίας 13 θα πρεπει να έχουν έκπτωση λόγω κοινωνικού συντελεστη ή παλαιοτητας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσέξατε τις τιμές μονάδος στον πίνακα του παραρτήματος Β;

 

Μήπως τις έχουν ανεβάσει στο Θεό ή εγώ δεν ξέρω να μετατρέπω ευρώ σε δραχμές;

 

Είναι όλες διπλασιασμένες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στον 4014 αν ειχαμε μια παραβαση κατηγοριας 13 , μια στεγη ας πουμε , η οποια αλλαξε σχημα , μεγεθος και υψος σε σχεση με αυτη της ο.α. τοτε υπολογιζαμε ως προπυπολογισμο την διαφορα των προυπολογισμων που προεκυπτε απο την διαφορα αυτου που καρασκευασε σε σχεση με αυτο που επρεπε να κατασκευασει.

 

Ισχυει το ιδιο στον 4178 ή κατι μου διαφευγει...?

Link to comment
Share on other sites

Προσέξατε τις τιμές μονάδος στον πίνακα του παραρτήματος Β;

 

Μήπως τις έχουν ανεβάσει στο Θεό ή εγώ δεν ξέρω να μετατρέπω ευρώ σε δραχμές;

 

Είναι όλες διπλασιασμένες!!!

Είναι διπλασιασμένες περίπου, αλλά τώρα σκέψου ότι έχουμε 15.000€ και τα τσουβαλιάζουμε όλα μέσα! Μάλλον γενικά είναι ένα καλό αυτό του 4178.

 

Στον 4014 αν ειχαμε μια παραβαση κατηγοριας 13 , μια στεγη ας πουμε , η οποια αλλαξε σχημα , μεγεθος και υψος σε σχεση με αυτη της ο.α. τοτε υπολογιζαμε ως προπυπολογισμο την διαφορα των προυπολογισμων που προεκυπτε απο την διαφορα αυτου που καρασκευασε σε σχεση με αυτο που επρεπε να κατασκευασει.

 

Ισχυει το ιδιο στον 4178 ή κατι μου διαφευγει...?

Λογικά ισχύει το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Η διαμερισματωση επιτρεπεται να δηλωθει πλεον ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με αλλες παραβασεις ή παει αυτουσια ως μια λοιπη πολεοδομικη παραβαση οταν δεν ειναι η μοναδικη?

 

Και τι γινεται σε περιπτωση που εχουμε αυθαιρετη ΜΗ κατασκευη πραγματων, πχ ενα κουφωμα λιγοτερο απο οτι προβλεποταν ή ενα μικροτερο κουφωμα απο οτι στο σχεδιο?

 

Το δηλωνουμε με αναλυτικο? Και τι αναλυτικο?

Βαζω τουβλα στο κενο αναμεσα στο ανοιγμα που ΕΠΡΕΠΕ να γινει και σε αυτο που εγινε πραγματικα?

 

Η μηπως ο αναλυτικος ισχυει μονο για παραβασεις καθ υπερβαση των προβλεπομενων?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι το σύστημα, η διαμερισμάτωση κατά πάσα πιθανότητα πάει μόνη της σε ΦΚ, άρα 500€ μόνο αυτήν. Αυτό καταλαβαίνω και από το νόμο (Α23 παρ.10)

Τώρα για το πώς δηλώνουμε (αν δηλώνουμε) ένα κούφωμα, μάλλον (πάλι) με απόλυτο αναλυτικό αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

επειδή μου έτυχε, το κουτάκι της διαμερισμάτωσης πατιέται μόνο όταν ειναι και η μοναδική αυθαιρεσία, δηλ. έχεις μόνο ενα Φ.Κ.. Αλλιώς την πας με  1 λοιπή παράβαση χωρίς φυσικά αναλυτικό. Στο γράφει και μυνημα όταν πας να το υποβάλλεις

Edited by TIOS
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παντως η αποψη του ΤΕΕ ειναι να δηλωσω με αναλυτικο τα τουβλα που χρειαστηκαν για να κλεισουν την τρυπα που αφηνει η μη κατασκευη του κουφωματος. Η αντιστοιχα η μικροτερη κατασκευη κουφωματος!

Κανω αναλυτικο που μου βγαζει 20€ κοστος και χρεωνω 500€ στην πελατισσα?

 

Για ενα παραθυρο που δεν κατασκευαστηκε και μια μπαλκονοπορτα μικροτερη απο τα ορισθεντα με...κλιμακομετρο?

 

Και το υψος του κοφωματος που θα το βρω που δεν το αναγραφει το σχεδιο ουτως ωστε να βγαλω το...αυθαιρετα μη κατασκευασμενο τμημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.