Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας (γενικά)


Recommended Posts

Καλημέρα, φτιάχνω ένα ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ. για μία μεζονέτα (υπόγειο, ισόγειο, α΄ όροφος) με Φ.Ο. από οπλισμένο σκυρόδεμα και στέγη ξύλινη. Εντός του α΄ορόφου έχει κατασκευασθεί ξύλινο πατάρι, τι δομικό τύπο κτιρίου να βάλω?? ΟΣβ ???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι

 

στις περιπτώσεις όπου στην άδεια είχα εμπορικά καταστήματα στο ισόγειο και στους ορόφους γραφεία, οπότε επικρατούσα χρήση κτηρίου γραφεία

από όσα διάβασα στο νήμα πάω με ΔΕΔΟΤΑ

 

....ωστόσο αναρωτιέμαι επειδή σήμερα είναι άδειοι (δεν μισθώνονται) οι χώροι των γραφείων και δεν ξέρω μελλοντικά πως θα το νοικιάσει ο ιδιοκτήτης...

βέβαια όπως κι αν το νοικιάσει εγώ για επικρατούσα χρήση μετράω αυτή της άδειας αφού οτιδήποτε άλλο θέλει κανονικά αλλαγή χρήσης...αρα σε σχέση με τις χρήσεις της άδειας δεν κρίνω ποια είναι η επικρατούσα χρήση?

 

για να γίνω πιο σαφής: εαν εχω πολυκατοικία με πολλές Ο.Ι. και δεν μπορώ να εξακριβώσω τι χρήση έχουν σήμερα όλες αφού δεν έχω για εργοδότη τους ιδιοκτήτες όλων των Ο.Ι. είναι σωστό να αποφασίσω την επικρατούσα χρήση με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια ή με βάση την υφιστάμενη κατάσταση?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τη ρύθμιση αυθαίρετης επέκτασης παταριού και αλλαγής χρήσης του Α΄ υπογείου σε ΚΧ σε κατάστημα, χρησιμοποιώντας τις διατάξεις του Νόμου, καταλήγω σε ΔΕΔΟΤΑ εφόσον το κτήριο έχει 9 ορόφους γραφείων.

 

Στη συνέχεια το κατάστημα θα αλλάξει χρήση σε ΚΥΕ με έκδοση αδείας.

 

Στη φάση της αδείας, θα ζητηθεί από την ΥΔΟΜ στατική επάρκεια για τους παραπάνω χώρους;

Link to comment
Share on other sites

@killertomato: σ΄ευχαριστώ!

@evan: από κατάστημα ρούχων (ρυθμισμένο σε ΚΧ), σε κατάστημα πώλησης υπερτροφών, συμπληρωμάτων κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας συνάδελφοι.

 

Υπάρχει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με ένα αυθαίρετο πατάρι (16τ.μ.) σε κατάστημα το οποίο έχει την μορφή εσωτερικού εξώστη, δεν καλύπτει την όλη την κάτοψη δηλαδή του καταστήματος αλλά μόνο ένα μέρος του, αυτή η περίπτωση χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε καλύπτει το ΦΕΚ 405Β/2014 Άρθρο 2 Β. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΙΙ γ) ii επειδή έχεις αυθαίρετη επιφάνεια κάτω από 20τμ?

 

Δική μου περίπτωση:

Δυόροφο κτίριο με ισόγειο βιοτεχνικό χώρο εμβαδού 160τμ και δύο διαμερίσματα στον Α όροφο συνολικού εμβαδού 180τμ. Στο βιοτεχνικό χώρο υπάρχει αυθαίρετο μεταλλικό πατάρι εμβαδού 30τμ, το οποίο δηλώνεται με Ν.4178. Ο βιοτεχνικός χώρος έχει ξεχωριστή είσοδο στο οικόπεδο, ενώ στα διαμερίσματα του Α’ ορόφου οδηγεί κλιμακοστάσιο σε κλειστό κοινόχρηστο χώρο συνολικού εμβαδού 50τμ, το οποίο καταλήγει στο δώμα με μία απόληξη εμβαδού 5τμ. Οι κοινόχρηστοι δηλαδή χώροι εξυπηρετούν αποκλειστικά τα δύο διαμερίσματα κι όχι το βιοτεχνικό χώρο. Τι από τα παρακάτω ισχύει?

  1. Δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας γιατί τα μεταλλικά πατάρια μπορούν να υπαχθούν σε κάποια από τις απαλλαγές (σε ποια???).
  2. Απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας γιατί η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι βιοτεχνική επειδή: 160τμ (νόμιμος βιοτεχνικός χώρος) + 30τμ (αυθαίρετο μεταλλικό πατάρι) > 180τμ (σύνολο δύο διαμερισμάτων Α’ ορόφου).
  3. Δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας γιατί η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι κατοικία επειδή: 160τμ (νόμιμος βιοτεχνικός χώρος) + 30τμ (αυθαίρετο μεταλλικό πατάρι) < 180τμ (σύνολο δύο διαμερισμάτων Α’ ορόφου) +55τμ (κοινόχρηστος χώρος & απόληξη κλιμακοστασίου).

Όποιος μπορεί ας μου δώσει τα φώτα του γιατί ο ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει τον ισόγειο βιοτεχνικό χώρο και υπάρχει διαφωνία με τη συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.