Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας (γενικά)


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ.  Την ίδια γνώμη είχα κι εγώ απλώς διαφωνούσα με ένα συνάδερφο και μου έλεγε ότι όταν είναι δημόσιο κτίριο ή εκκλησία πρέπει να βάζουμε ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με βάση το ΦΕΚ 405/Β και συγκεκριμένα το άρθρο 1, παρ.2 και άρθρο 2 προκύπτει ότι για το συγκεκριμένο αυθαίρετο κτίσμα δεν χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ...

 

Ο λόγος ότι η χρήση αγρ. αποθήκη δεν περιλαμβάνεται στις επικρατούσες βάσει των οποίων χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ.

 

Αν το σύστημα σου ζητάει, ανέβασε σχετικό υπόμνημα ότι βάσει του νόμου δεν απαιτείται.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : σε οικοδομή υπογειου, ισογείου και ορόφου, εξεταζω τον όροφο (γραφεία δημοσιου φορεα). Σε ισόγειο και υπόγειο (αλλαγη χρησης) έχω καταστήματα. Επομένως όλοι οι όροφοι υπάγονται στην κατηγορια ΙΙ της υπ. απόφασης (δε μιλαω για ¨επιτελικη" δημοσια υπηρεσια οπως αστυνομία, πυροσβεστικη κλπ" ).

Άρα αρχικα θέλω στατική επάρκεεια.

Οι παραβάσεις μου όμως (διαμερισματωση, υπ. υψους 5% (εντος ανοχης ΕΚΩΣ) και κλεισιμο Η/Χ) μπορουν να υπαχθουν στις εξαιρεσεις (μη υπερβαση 10% κατακορυφων).

2 τα ερωτήματα :

1ο. Για να πω αν εξαιρούμαι από τη μελέτη θα εξετάσω και τους άλλους οροφους σε ότι αφορα την "τήρηση διαστασεων", αυξηση φορτιων 10% κλπ? ή μονο αυτον που αφορα η δήλωση? (λογικά το δευτερο αλλά δεν ειναι τοσο προφανες απο τις διατυπωσεις της ΥΠ.ΑΠΟΦ.)

2ο: τη φράση "εχει εφαρμοστεί, ως προς τις διαστάσεις του φορεα του φ/ο η στατικη μελέτη για το νομιμο τμήμα" πώς την ερμηνευετε???

εγώ στο μέσο της κάτοψης έχω επιπλέον κολώνα -  ενώ προβλεποταν μεγαλες πλακες & δοκαρια 12μετρων, μπήκε κολωνα τελικα, οπότε μειωθηκαν και οι διατομές δοκαριων κλπ. Ο φορέας προφανως έγινε πιο ορθολογικος -" με το ματι" η αλλαγη ειναι καλη, αλλά φυσικα δεν μπορω να βρω στατικα εφαρμογης να το επιβεβαιωσουν (οτι έγινε δηλαδη επιλυση και δεν διαλεχτηκαν διατομες με το ματι).

Για να ειμαι ειλικρινης εάν δε μισθωνοταν σε δημοσιο φορεα θα το πηγαινα ΔΕΔΟΤΑ, αλλά τωρα προβληματίζομαι. Το ψειρίζω πολύ?

(άσε που αν γινει στατικη επαρκεια, σε ισογειο και υπογειο θα βγαλει περισσοτερες παρανομιες στη φορα).

Γνώμες θα ηθελα εννοειται, γνωριζω οτι η τελικη αποφαση βαραινει μονο τον υπογραφοντα.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Ότι αφορά στα φορτία για την απαλλαγή ή σε εφαρμογή της υπάρχουσας μελέτης εννοείται σαφώς ολόκληρο το στατικά ανεξάρτητο κτήριο.

Οι οριζόντιες ιδιοκτησίες λαμβάνονται υπόψη μόνον κατά τη στιγμή που αθροίζονται στις απαιτούσες μελέτη χρήσεις ή όχι.

 

Με λίγα λόγια, αν δεν καταφέρεις με τις χρήσεις των αδειοδοτήσεων να κρατηθείς κάτω από το 50%, πηγαίνεις σίγουρα για μελέτη στατικής επάρκειας ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα τη γώμη σας παρακαλώ.

Σε εμπορικό κέντρο με άδεια του 1979 κάνω ρύθμηση διαμερισμάτωσης σε ένα κατάστημα που χωρίστηκε σε δύο Α & Β. Εκτός από τη διαμ/ση υπάρχει και υπέρβαση δόμησης λόγω "μετακίνησης" μιας κολώνας προς τα πίσω κατά 40εκ περίπου η οποία ανήκει στο Α κατάστημα. Τα 40εκ λόγω του σχήματος της κάτοψης (κάνει κάτι λοξά) "σβήνουν προς το Β σε 10εκ. Στη δήλωση του Α καταστήματος έχω δηλώσει ΜΣτΕπαρ αλλά δε μου τη ζητάει στα αρχεία και υποθέτω επειδή η Υπ.Δομ είναι προ του '82. Στο Β όμως επειδή έχουν κλείσε κι ένα πατάρι κι έχει Φ.Κ με 2011 ημ/νια μου και εκεί τη ζητάει.

 

Το ερώτημα είναι στις απαλλάγές που επιτρέπει ο νόμος (γιατί η Υ.Δ είναι και για τα δυο καταστήματα 2τμ) υπάρχει κάποια ανοχή για τις διαστάσεις του φορέα μήμπως για 10εκ -για το Βκατστημα-  αδίκως έχω χρεώσει τη μελέτη;; Να σημειωθεί ότι η κατοψη του ορόφου είναι 260τμ και το κάθε καταστ 20τμ.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οι απαλλαγές περιγράφονται στην άρθρο 2Β παρ.γ του ΦΕΚ 405/Β, πχ. δες αν το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών δεν υπερβαίνει τα 20 τμ ανά διηρημένη ιδιοκτησία αν μπορείς να πάρεις απαλλαγή έτσι.

Link to comment
Share on other sites

ναι το έχω δει, αλλά σου βάζει τον περιορισμό :

Τα ανωτέρω κτίρια δύναται να απαλλαγούν από τη μελέτη στατικής επάρκειας, αν έχει εφαρμοστεί, ως προς τις διαστάσεις του φορέα του φέροντος οργανισμού η εγκεκριμένη στατική μελέτη για το νόμιμο τμήμα του ακινήτου και συντρέχει μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις... που αναφέρει τα 20τμ..

Στην περίπτωση μου δεν έχει εφαρμοστεί η μελέτη, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.