Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας,

και καλώς σας βρήκα.

Έχω 4 όροφο βιομηχανικό κτίριο. Οι αυθαιρεσίες που τακτοποιώ είναι:

1. ένας ισόγειος χώρος-στατικά ανεξάρτητος κατ' επέκταση του νόμιμου κτίσματος,

2. 1 εξώστης στον Β όροφο της οικοδομής (ο οποίος υπάρχει στην εγκεκριμένη κάτοψη, δεν υπάρχει στην τομή και στο ΔΚ, υπάρχει στα στατικά με μικρότερη διάσταση ως προς το πλάτος του)

3. και μία υπέρβαση ύψους 20εκ. στο κουβούκλιου του δώματος (έχει μετρήσει στο ΣΔ και στο ύψος του κτιρίου)

Ένας εξώστης του Γ ορόφου έχει κατασκευαστεί μικρότερος σε σύγκριση με τα σχέδια της άδειας (δεν υπάγεται στο νόμο). Όλος ο υπόλοιπος Φ.Ο είναι οκ.

Θεωρείτε ότι χρειάζομαι ΔΕΔΟΤΑ ή ΜΣΕ; Οποιαδήποτε γνώμη καλοδεχούμενη, γιατί ο ένας πολ.μηχανικός που συνεργάζομαι μου λέει ΔΕΔΟΤΑ, ο άλλος ΜΣΕ και πραγματικά δεν ξέρω τι να επιλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή σου η πλάστιγγα γέρνει προς το ΔΕΔΟΤΑ.

Με τη φράση "οι αυθαιρεσίες που τακτοποιώ" φαντάζομαι ότι εννοείς "οι αυθαιρεσίες του ακινήτου" ...

 

Όμως οι συνάδελφοι γνωρίζουν το πραγματικό ακίνητο. Οπότε πρέπει να τους ακούσεις και να συγκρίνεις την αιτιολόγησή τους.

Έτσι και αλλιώς αυτοί υπογράφουν και φέρουν το βάρος της απόδειξης ...

Το "... δεν ξέρω τι να επιλέξω." δεν ισχύει. Αυτοί κρίνουν ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

kan62,

σ' ευχαριστώ πολύ. Εγώ έχω αναλάβει την τακτοποίηση, οπότε το βάρος για ΔΕΔΟΤΑ ή ΜΣΕ πέφτει σε εμένα. Τους συναδέλφους τους ρώτησα, λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας. Η διαφωνία τους έγκειται στην περίφημη φράση: "αν έχει εφαρμοστεί, ως προς τις διαστάσεις του φορέα του φέροντος οργανισμού η εγκεκριμένη στατική μελέτη για το νόμιμο τμήμα του ακινήτου".

Link to comment
Share on other sites

Θα ρίξω μια ματιά και στα προηγούμενα , αλλά αν είναι εύκολο κάποιες απαντήσεις θα βοηθούσαν .

 

Εσωτερικό πατάρι σε σπίτι με μεγάλο ύψος σύγχρονο  , μεταλλικό στηριγμένο στον ΦΟ , δηλαδή περιμετρικό δοκάρι και στο ένα κομμάτι του έχει και δύο μεταλλικές κολώνες στις άκρες , τι ΔΕΔΟΤΑ θα κάνω ?  Πάει κατηγορία 1 ? Η αναλογία του στο κτίριο είναι 2 % , δηλαδή τίποτα .

Ακόμα σε κτίριο του 68 σε αγροτική περιοχή έχω ισόγειο υπερυψωμένο και υπόγειο νόμιμο το μισό , που επεκτάθηκε , ουσιαστικά μην μπαζώνοντας το χώρο από κάτω , ενώ βέβαια έχουμε κανονική πλάκα . Δεν έχω τοιχεία περιμετρικά . Ακόμα υπάρχουν εντελώς αυθαίρετα χαμηλά σπιτάκια με στέγη , αποθήκες και παράσπιτα . Τι ΔΕΔΟΤΑ κάνω εδώ ?

Οι ξύλινες στέγες- σοφίτες που έγιναν ψηλότερες νομίζω ότι με κατηγορία 1 είμαι εντάξει .

Γενικά στην κατηγορία 1 μιλάει για δώματα , έχουμε κάποια εξήγηση για αυτό , όπως και για στέγαστρα .

 

ΕΝΤΙΤ Από ότι βλέπω έχω μείνει στον 4014 και εδώ ισχύουν άλλα . Πάμε με το νέο ΔΕΔΟΤΑ παντού .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

... Εγώ έχω αναλάβει την τακτοποίηση, οπότε το βάρος για ΔΕΔΟΤΑ ή ΜΣΕ πέφτει σε εμένα. Τους συναδέλφους τους ρώτησα, λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας. ...

Κακώς, ο νόμος λέει ότι πρέπει να αναθέσεις σε αρμόδιο μηχανικά τη ΜΣΕ ή την απαλλαγή από αυτή ...

 

Γενικά συμφωνώ με το ερώτημα του terry ...

 

Link to comment
Share on other sites

terry,

Ναι. Μου επιτρέπει να ανεβάσω ΔΕΔΟΤΑ.

kan62,

σε περιπτώση που χρειάζεται η ΜΣΕ, προφανώς ασχολείται συνάδελφος π.μ. Στην περίπτωση που χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ, ο συνάδελφος που με συμβούλεψε, μου είπε ότι μπορώ να το υπογράψω κι εγώ. Έχει κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Το είδος του κτηρίου σου απαιτεί ΜΣΕ. Γενικά όλα τα κτήρια του άρθρου 2.

Το αν υπάρξει απαλλαγή από αυτή ή όχι θα το κρίνει αυτός που θα το αναλάβει. Ενδεχομένως να απαιτείται και λεπτομερέστερη τεκτηρίωση ...

Αυτός που θα τα αναλάβει πρέπει να είναι ΠΜ. Αυτό απαιτείται ήδη από τον ν.4014 ...

Αν υπάρξει απαλλαγή, τότε θα συντάξει την ΤΕ και το ΔΕΔΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τον καθ' όλα συμπαθή και άπειρες φορές σωστό και ορθό kan62.

Ας μην ξεχνάμε τα δικαιώματα των συναδέλφων. Άλλωστε το αν εξαιρείται ή όχι μερικές φορές είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί. Στις δύο περιπτώσεις που πρέπει να γίνουν κάποιοι υπολογισμοί (τέμνουσα βάσης, κατακόρυφα φορτία) θεωρώ ότι επίσης δεν υπάρχει περιορισμός για αρχιτέκτονα. Άλλωστε οι αρχιτέκτονες μπορούν να υπογράψουν στατικά (εκτός από ιδιαίτερες περιπτώσεις που ΟΦΕΙΛΟΥΝ να τις γνωρίζουν). Ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις αν δεν χρειάζεται τεκμηρίωση για εξαίρεση με υπολογισμό δεν βρίσκω το λόγο γιατί να μην μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σήμερα πρωτοκοίταξα τα περί ΔΕΔΟΤΑ και μέχρι να συνέλθω από το γέλιο πέρασαν ώρες . Ω ρε τι είναι τούτοι . 

 

Αν σε ένα κτίριο 40 διαμερισμάτων 40 ετών , έχουμε 40 μικροαυθαιρεσίες και έχουμε και 30 αποθηκούλες στο ημιυπόγειο που έγιναν σπίτια , θα έχουμε 70 διαφορετικά ΔΕΔΟΤΑ , από 70 διαφορετικούς μηχανικούς , για όλο το κτίριο , που θα μας πεί ότι ένα κτίριο αυτής της ηλικίας , μάλλον θα χρειάζεται περαιτέρω έλεγχο ?

 

Συμβαίνει αυτό ή τους έχω παρεξηγήσει ?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.