Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας (γενικά)


Recommended Posts

Η μεγάλη πλάκα είναι που έχω να κάνω ΔΕΔΟΤΑ σε ένα κτίριο που χτίστηκε διόροφο με pilotis το 70 , έγινε προσθήκη Γ  ορόφου το 77 , έκανα εγώ ένα κλειστό γκαράζ στην pilotis  με άδεια το 1990 , το έκαναν κατοικία και το νομιμοποίησα με τον 4014 και τώρα πρέπει να κάνω ΔΕΔΟΤΑ σε ένα κτίριο που δεν έχει παρανομία , πέραν της χωρίς ουσιαστική αλλαγή στο γκαράζ , για να μου βγάλει ότι θέλει έναν έλεγχο , ενώ πρακτικά δεν θέλει τίποτα .

 

Πριν 20 χρόνια σταμάτησα να ασχολούμαι με στατικά , γιατί για να βγαίνει αν θυμάμαι καλά ο δισδιαγώνιος οπλισμός των υποστυλωμάτων στα προγράμματα , αύξησαν εν μια νυκτί το όριο κατά 100 %  , Τώρα γράφουν νόμους , που απορείς γιατί οι μηχανικοί των συλλόγων δεν λένε κουβέντα . Μάλλον θα είναι μπουκωμένοι και φοβούνται ότι άμα μιλήσουν θα πνιγούν .

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Συνάδελφοι κι εδώ σε ασυμφωνία έπεσα; (δεν είναι η τυχερή μου μέρα :sad: ). Προφανώς χαριτολογώ, για να μην αρχίσω να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο με αυτή την τακτοποίηση (και γενικότερα με τον συγκεκριμένο νόμο). Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

kan62, ο νόμος τώρα που τον ξαναδιαβάσα, μετά την παρατήρησή σου,  λέει "...εκπονείται από αρμόδιο μηχανικό ΜΣΕ στο σύνολο του κτιρίου...". Για την απαλλαγή το αφήνει λίγο φλου (κατ' εμέ), εκτός αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο που μου διαφεύγει. Οπότε κι εγώ συντάσσομαι με την απόψη του charlie (προσωρινώς). Θα περάσω και από το ΤΕΕ, να δω τι θα μου πουν.

Για το θέμα του ΔΕΔΟΤΑ ή της ΜΣΕ, μάλλον θα απευθυνώ και σε τρίτο συνάδελφο.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συναδελφοι, 

έχω την εξής περίπτωση :

μικρό κτίριο ξενοδοχείου παλιό, και πέριξ αυτού υπάρχουν ανεξάρτητα τα εξής : 1) bar-αναψυκτήριο με στέγαστρο (κλειστός μόνο ο χωρος παρασκευής 15τμ), 2) κοντά στο bar ανεξάρτητο κτίριο wc για την πισίνα και τον κήπο (ισόγειο ξύλινο) 3) κτιριο βοηθητικών χρήσεων (σεντόνια, πλυντήρια) ισόγειο τοιχοποιία και στέγη.

 

Το bar δε τη γλυτώνει θέλει ΜΣΕ όσο μικρό και αν ειναι μαζί με το στέγαστρο πιστεύω.

Τα 2,3 (κτίριο wc και κτίριο βοηθητικών λειτουργιών) μπορούν να εξαιρεθούν ως "κτίρια βοηθητικών χρήσεων"  ή θέλουν ΜΣΕ αποτελώντας τμήμα ξενοδοχειακής εγκατάστασης? Εγώ τείνω στο να τα εξαιρέσω αφού είναι ανεξάρτητα κτίσματα αλλά δεν έχω καταλήξει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε, αλλά τιι εννοείς ακριβώς? εγώ στην άδεια είχα μόνο το κύριο κτίριο (και αυτό με άδεια του 1978 ως κατοικία, αλλά για την αλλαγή χρησης σε ξενοδοχειο το εξαιρώ αφού τα φορτία δεν άλλαξαν και ο φορέας τηρήθηκε).

Τα άλλα 3 τα μικρά είναι εξτρα ανεξάρτητα. Πιστεύεις ότι με το εδάφιο vi εξαιρούνται και αυτά???

εγώ το ερμήνευα ότι εννοεί πως απαλλάσσεται το "νόμιμο" όταν το αυθαίρετο είναι ισόγειο στατικά ανεξάρτητο που δεν επηρεάζει τα ωφέλιμα - δεν το είχα ερμηνεύσει ότι η απαλλαγή πιάνει και  το ίδιο το ισόγειο αυθαίρετο!!!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

..., αλλά τιι εννοείς ακριβώς? εγώ στην άδεια είχα μόνο το κύριο κτίριο

 

Αυτό τώρα το λες ... οπότε παίρνω και τη απαλλαγή πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που είναι αμιγώςβοηθητικής χρήσης ωστόσο  τι γνώμη έχεις? δλδ αυτό το ισόγειο πλυσταριο (με πλυντήρια σεντόνια κλπ) και  το  αυτόνομο κτιριάκι wc?

τα παιρνει η μπάλα της γενικής ξενοδοχειακής  ή ως ανεξάρτητα κτίρια με άλλη χρήση εξαιρούνται?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπαίνεις στην ουσία της υπόθεσης ...

Από ότι φαίνεται μέχρι τώρα τελικά η ΜΣΕ θα επεκταθεί υποχρεωτικά σε κτήρια υψηλής διακινδύνευσης (σημασίας και ρίσκου).

 

Εδώ με τα σημερινά αν πχ. μετατραπεί ένα συγκρότημα κατοικιών σε ξενοδοχειακό συγκρότημα θα απαιτηθεί για το σύνολο των κτηρίων ΜΣΕ.

Όμως, αν ένα από αυτά τα κτήρια εγώ θέλω να το μετατρέψω σε αποθήκη του ξενοδοχειακού συγκροτήματος είναι λογικό να μην μπορώ να το απαλλάξω ;

 

Με τη λογική αυτή, ναι θα τα εξαιρούσα ως μη έχοντα χρήση υψηλής κατηγορίας Ι ή ΙΙ, θα έβαζα ΔΕΔΟΤΑ και αν αυτό έβγαζε αύριο έβγαζε Υ ή Μ θα γινόταν και η ΜΣΕ ...

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΕΔΟΤΑ ή η ΜΣΕ αφορά κάθε ξεχωριστό κτίριο.

Και η επικρατούσα χρήση που εξετάζουμε ως κριτήριο είναι η επικρατούσα χρήση του κτιρίου όχι του ακινήτου!

 

Δηλαδή αν μέσα σε ένα ακίνητο έχω 15 ανεξάρτητα κτίρια θα ελέγξω για το καθένα ξεχωριστά τι από τα 2 απαιτείται.

 

Κατα συνέπεια ανεξάρτητα κτίρια αποθηκών προφανώς θέλουν ΔΕΔΟΤΑ άσχετα αν στο ίδιο οικόπεδο έχω και ένα κτίριο ξενοδοχείο για το οποίο θα κάνω ΜΣΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.