Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας (γενικά)


Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλησπέρα,

Είμαι νέα μηχανικός και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας και την επιείκεια σας σε τυχόν λάθη όσων παραθέσω παρακάτω.

Έχω την εξής περίπτωση αυθαιρέτου:

Ισόγεια κατοικία προ του 1975 χωρίς Ο.Α. εντός σχεδίου, στην οποία το 2003 έκλεισαν ένας Η/Χ (5,48 τ.μ.) και μια βεράντα (11,25 τ.μ.) και προσαρτήθηκαν στον κύριο χώρο της κατοικίας. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Εφόσον οι προσθήκες έγιναν το 2003 χωρίς Ο.Α. εντάσσονται στην κατηγορία 5 με Υ.Δ.. Το σύστημα σε αυτή τη περίπτωση ζητάει ΔΕΔΟΤΑ, το οποίο απ' όσο έχω διαβάσει γίνεται για το σύνολο του κτιρίου, όμως για κατοικίες προ του 1975 δεν απαιτείται. Άρα θα πρέπει να γίνει; Φαντάζομαι ότι λόγω των προσθηκών μάλλον θα πρέπει.

2) Αν τελικά απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ. Η κατοικία είναι κατασκευασμένη το 1962 από φέρουσα τοιχοποιΐα. Υποθέτω (εάν δεν κάνω λάθος) πως θα ενταχθεί στη δυσμενέστερη κατηγορία Υ (να σημειώσω πως δεν έχω συντάξει καμία φορά ΔΕΔΟΤΑ έως τώρα). Τότε θα χρειαστεί και ΜΣΕ ή επειδή η κατοικία είναι προ του 1975 και οι μεταγενέστερες προσθήκες έχουν Υ.Δ.<25τ.μ. εξαιρείται αυτής;

Επιπλέον, να αναφέρω ότι η δήλωση βρίσκεται σε κατάσταση υπαγωγής με τον 4178/13 και προτίθεμαι να την μεταφέρω στον 4495/17 λόγω μείωσης του προστίμου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.