Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

μια και σε αυτό το θέμα συζητήθηκε σε ποια κατηγορία μπαίνει η παράβαση του αναλυτικού προϋπολογισμού, ξαναποστάρω εδώ την απάντηση του τεε σχετικά με την κατηγοριοποίηση.( τι ίδιο ποστ #162 το ξανάγραψα στο θέμα [Α23] Διαφορετική διαμερισμάτωση) μια και πιστεύω ότι αφορά και τις δυο παραβάσεις προϋπολογισμού και διαμερισμάτωσης.

 

Απάντηση απο τεε : " Γενικότερα σε σχέση με τη κατηγοριοποίηση, πρέπει πρώτα να ελέγξετε εάν κατατάσσεται λόγω παλαιότητας στις κατηγορίες 1 ή 2 (η 3 αποκλείεται εφόσον δεν μιλάμε για μικροπαραβάσεις).
Εάν δεν είναι κατηγορία 1 ή 2, εφόσον υπάρχει οικοδομική άδεια, πρέπει να ελέγξετε εάν κατατάσσεται στην κατηγορία 4 ανάλογα με τα συνολικά ποσοστά υπέρβασης ως προς την οικοδομική άδεια. Εάν δεν είναι ούτε 4, τότε είναι 5. Εάν δεν είναι κατηγορία 1 ή 2 και δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, τότε είναι σίγουρα 5 (δεν χρειάζεται να ελέγξετε ποσοστά υπέρβασης)
."

 

από αυτό εγώ καταλαβαίνω,

ο προϋπολογισμός μπαίνει Κατηγορία 5 :  1)σε όλες τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει Ο.Α 2)στις περιπτώσεις που υπάρχει Ο.Α και ταυτόχρονα μαζί με τον προϋπολογισμό έχω παραβάσεις με υπερβάσεις δόμησης & κάλυψης>40% και ύψους>20%

 

ο προϋπολογισμός μπαίνει Κατηγορία 4:   1) όταν υπάρχει Ο.Α και ο προϋπολογισμός αφορά στέγαστρα και κιόσκια εντός του νόμιμου περιγράμματος του κτιρίου ( μια και αυτά δεν αποτελούν υπέρβαση δόμησης και κάλυψης) και αλλαγές χρήσεις που δεν επιφέρουν υπέρβαση δόμησης βάση της παρ. 5β του άρθρου 18

 

*υποσημείωση για την Κατηγορία 4:  αν ο προϋπολογισμός αφορά αυθαίρετους Η/Υ, πιστεύω ότι ελέγχω πόσο είναι το ποσοστό της υπέρβασης δόμησης και κάλυψης και αντίστοιχα το βάζω 4 ή 5

                                                           αν ο προϋπολογισμός αφορά στέγαστρα και κιόσκια εκτός του νόμιμου περιγράμματος , ελέγχω πόσο είναι το ποσοστό της υπέρβασης δόμησης και κάλυψης       και αντίστοιχα το βάζω 4 ή 5

 

ο προϋπολογισμός μπαίνει Κατηγορία 3: ΠΟΤΕ

 

ο προϋπολογισμός μπαίνει Κατηγορία 2: αν μπορώ να αποδείξω ότι η παράβαση που υπολογίζεται με αναλυτικό έγινε προ της 1/1/83

 

ο προϋπολογισμός μπαίνει Κατηγορία 1:  αν μπορώ να αποδείξω ότι η παράβαση που υπολογίζεται με αναλυτικό έγινε προ της 9/6/75

 

περιμένω διορθώσεις και απόψεις , μια και τα ανωτέρω αποτελούν προσωπική εκτίμηση που στηρίζεται σε μια απάντηση από το τεε

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

νικ αυτο που σου λεει ο ιασονας ειναι οτι μπορει να τις κανει ο επικαρπωτης τις δηλωσεις αλλα μια ξεχωριστη για καθε οριζ, με την συναινεση του εκαστοτε ψιλου κυριου.

 

μακιαβελι, καλα θυμασαι απο τον 4014...τωρα ομως τι γινεται? δεν εχουν πει κατι. Παντως αν η στεγη ειναι στην αυτοψια χωρις χρηση, χωρις τοιχο και χωρις παραθυρα, το μισο μετρο μου φαινεται μικρης σημασιας...και επειδη φανταζομαι αλλο ειναι 500 ε προστιμο με αναλυτικο και αλλο με τμ ΥΔ, ΥΥ παει στο Θεο, ε? Ειναι λεπτο το ζητημα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ μία περίπτωση που μου έτυχε και προσπαθώ να βγάλω άκρη με τον υπολογισμό του προστίμου:

 

Αφορά ένα διαιρετό τμήμα αγροτεμαχίου, περίπου 3 στρέμματα, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, το οποίο στη συνέχεια το έχουν διαχωρίσει σε 4 τμήματα ~750τμ το καθένα. Υπεύθυνες δηλώσεις συναίνεσης θα δώσουν οι άλλοι 3 ιδιοκτήτες.

 

Στο ένα από τα 4 τμήματα, το οποίο και οι ιδιοκτήτες θέλουν να μεταβιβαστεί, έχει μέσα ζώα (κατσίκες, κότες κτλ) και έχει κατασκευαστεί και μία αγροτική αποθήκη (για αποθήκες τροφών κτλ) εμβαδού 15,85τμ και ύψους 2,43μ, οπότε ΔΕΝ εμπίπτει στην περίπτωση του άρθρου 9, Γ. κατ. 3 περίπτωση ιγ (αφού >15τμ)

 

Από εκεί και μετά έχει έναν χώρο που είναι ανοιχτός (χώρος με το ?? στο σχέδιο), που δεν είμαι σίγουρος αν μπαίνει στα τετραγωνικά της αποθήκης ή αν υπολογίζεται κι αυτό με αναλυτικό.

Και οι δύο χώροι, όπως και περιμετρικά αυτών καλύπτονται με στέγαστρο λαμαρίνας, και όλο το τμήμα του αγροτεμαχίου με αυθαίρετη περίφραξη, τα οποία υπολογίζονται σίγουρα με αναλυτικό.

 

Έχει και κάποιους άλλους χώρους, περίπου 10τμ χτιστούς με τσιμεντόλιθους με ύψος 1,50μ που έχουν μέσα κότες. Αυτοί μπαίνουν βάσει του αναλυτικού;

 

Έχει πραγματοποιηθεί από το 2006 έως το 2009 κατά τον ιδιοκτήτη, στον χάρτη του Κτηματολογίου που είναι 2007-2009 τραβηγμένα δεν φαίνεται κάτι.

 

Μία πρώτη εκδοχή του προστίμου έτσι όπως το βλέπω είναι η εξής:

  • Κατηγορία 5
  • Μεταποίηση α’γενούς τομέα
  • ΥΔΚΧ
  • Και οι περιφράξεις, λαμαρινοσκεπές κτλ με αναλυτικό.

Καμιά δεύτερη γνώμη; Γιατί δε μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο!

post-75593-0-85080300-1379697715_thumb.png

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

 

Μα ο νόμος λέει ότι ως φερόμενος ιδιοκτήτης για τον νόμο...είναι και ο επικαρπωτής. Δεν είναι χαζό να γίνονται παραπάνω δηλώσεις σε ένα κτίριο που ανήκει στην ίδια οικογένεια ?! Ξαναδιάβασε λίγο...

"..1. Αίτηση.
Σε κάθε οικόπεδο...η διαδικασία υπαγωγής...μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων...είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης...
 
Την αίτηση υποβάλλει:
α) ο φερόμενος ιδιοκτήτης του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση.
Στην έννοια του φερόμενου ιδιοκτήτη περιλαμβάνονται ο ψιλός κύριος, ο επικαρπωτής με τη συναίνεση του ψιλού κυρίου...."
 

 

 

nik,

όπως σου απάντησα και προηγουμένως, ο νόμος δίνει την δυνατότητα πράγματι να κάνει την αίτηση ο επικαρπωτής με συναίνεση του ψιλου κύριου.

Η αναφορά όμως του νόμου είναι : ... Σε κάθε οικόπεδο...η διαδικασία υπαγωγής...μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων...

H διευκόλυνση δηλαδή αυτή (που εμφανίζεται για πρώτη φορά στον 4178, γιατι στο 4014 οι αιτήσεις ήταν εξαρτημένες με την κάθε ιδιοκτησία και όχι με τον ιδιοκτήτη) εφαρμόζεται για τον ιδιοκτήτη (που για το νόμο στην δική σου περίπτωση είναι ο ψιλός κύριος) και όχι για αυτόν που έχει το δικαίωμα να κάνει την αίτηση (π.χ. ο επικαρπωτής κλπ)

Δηλαδή είναι διακριτή η διαφορά του ποιος έχει την ιδιοκτησία και ποιος άλλος εχει το δικαίωμα να κάνει την αίτηση υπαγωγής.

Αυτά με τα μέχρι σήμερα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ μία περίπτωση που μου έτυχε και προσπαθώ να βγάλω άκρη με τον υπολογισμό του προστίμου:

 

Αφορά ένα διαιρετό τμήμα αγροτεμαχίου, περίπου 3 στρέμματα, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, το οποίο στη συνέχεια το έχουν διαχωρίσει σε 4 τμήματα ~750τμ το καθένα. Υπεύθυνες δηλώσεις συναίνεσης θα δώσουν οι άλλοι 3 ιδιοκτήτες.

 

Στο ένα από τα 4 τμήματα, το οποίο και οι ιδιοκτήτες θέλουν να μεταβιβαστεί, έχει μέσα ζώα (κατσίκες, κότες κτλ) και έχει κατασκευαστεί και μία αγροτική αποθήκη (για αποθήκες τροφών κτλ) εμβαδού 15,85τμ και ύψους 2,43μ, οπότε ΔΕΝ εμπίπτει στην περίπτωση του άρθρου 9, Γ. κατ. 3 περίπτωση ιγ (αφού >15τμ)

 

Από εκεί και μετά έχει έναν χώρο που είναι ανοιχτός (χώρος με το ?? στο σχέδιο), που δεν είμαι σίγουρος αν μπαίνει στα τετραγωνικά της αποθήκης ή αν υπολογίζεται κι αυτό με αναλυτικό.

Και οι δύο χώροι, όπως και περιμετρικά αυτών καλύπτονται με στέγαστρο λαμαρίνας, και όλο το τμήμα του αγροτεμαχίου με αυθαίρετη περίφραξη, τα οποία υπολογίζονται σίγουρα με αναλυτικό.

 

Έχει και κάποιους άλλους χώρους, περίπου 10τμ χτιστούς με τσιμεντόλιθους με ύψος 1,50μ που έχουν μέσα κότες. Αυτοί μπαίνουν βάσει του αναλυτικού;

 

Έχει πραγματοποιηθεί από το 2006 έως το 2009 κατά τον ιδιοκτήτη, στον χάρτη του Κτηματολογίου που είναι 2007-2009 τραβηγμένα δεν φαίνεται κάτι.

 

Μία πρώτη εκδοχή του προστίμου έτσι όπως το βλέπω είναι η εξής:

  • Κατηγορία 5
  • Μεταποίηση α’γενούς τομέα
  • ΥΔΚΧ
  • Και οι περιφράξεις, λαμαρινοσκεπές κτλ με αναλυτικό.

Καμιά δεύτερη γνώμη; Γιατί δε μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο!

 

ΜΙα δυο ερωτήσεις για αρχή.

Αφου γράφεις για υπεύθυνες δηλώσεις των άλλων ιδιοκτητών, τότε να υποθέσουμε ότι η διανομή αυτή έχει γίνει με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό ή προφορικά ή είναι αδελφομύρια π.χ. και δεν έχει γίνει πραγματική διανομή του αγροτεμαχίου.

Αν είναι έτσι τότε δεν ξέρω κατα πόσο συμβολαιογραφικά μπορεί να μεταβιβαστεί μόνο το ένα κομμάτι, θέλω να πω ότι για το νόμο το αγροτεμάχιο είναι ένα και ενιαίο.

Ρίχνεις και μια ματιά στο Ε9 πως δηλώνεται ?

Δηλώνει κάθε ιδιοκτήτης 750 τ.μ. ή δηλώνουν ένα γήπεδο 3 στρεμμ. με ποσοστό ιδιοκτησίας 250/1000 ?

Link to comment
Share on other sites

ΜΙα δυο ερωτήσεις για αρχή.

Αφου γράφεις για υπεύθυνες δηλώσεις των άλλων ιδιοκτητών, τότε να υποθέσουμε ότι η διανομή αυτή έχει γίνει με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό ή προφορικά ή είναι αδελφομύρια π.χ. και δεν έχει γίνει πραγματική διανομή του αγροτεμαχίου.

Αν είναι έτσι τότε δεν ξέρω κατα πόσο συμβολαιογραφικά μπορεί να μεταβιβαστεί μόνο το ένα κομμάτι, θέλω να πω ότι για το νόμο το αγροτεμάχιο είναι ένα και ενιαίο.

Ρίχνεις και μια ματιά στο Ε9 πως δηλώνεται ?

Δηλώνει κάθε ιδιοκτήτης 750 τ.μ. ή δηλώνουν ένα γήπεδο 3 στρεμμ. με ποσοστό ιδιοκτησίας 250/1000 ?

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Περιμένω από Δευτέρα να πάρω στα χέρια μου τα συμβόλαια να δω αναλυτικά τι συμβαίνει στο θέμα των ιδιοκτησιών. Σε πρώτη φάση πήγα για την αποτύπωση του χώρου, να δω τι πραγματικά υπάρχει.

Στην περίπτωση που δηλώνεται ως γήπεδο 3 στρεμμάτων με ποσοστά ιδιοκτησίας 250/1000 δεν μπορεί να γίνει η τακτοποίηση και στη συνέχεια η μεταβίβαση του ποσοστού;

Link to comment
Share on other sites

σωστα ειπε ο saudholics,

 

δες πρωτα το  ιδιοκτησιακο

και τι λενε τα συμβολαια...

και τι  εχουν χτισει...

 

μετά....ολα ειναι ευκολα...

 

[αν πεις περιοχη και στοιχεια κτισματων...μπορει να γινει και κατα προσεγγιση υπολογισμος εξοδων...]]

Link to comment
Share on other sites

μια απλη ερωτηση

τις πολεοδομικες παραβασεις κατηγ 13 πως υπολογιζονται οπως στον ν4014, καθε μια ξεχωριστη παραβαση ενα 500€΄'η οπως το καταλαβαινω στον ν4178 αρθρο 18 παρ 5α αριθμος των παραβασεων προκυπτει απο το πηλικο του συνολικου προθπολογισμου δια το 15000€ (δηλαδη ολες οι παραβασεις μαζι ) εχω μπερδευτει .......

Link to comment
Share on other sites

από την διατύπωση του νέου νόμου ο αριθμός των παραβάσεων προκύπτει από το πηλικό του συν. προϋπολογισμού όλων μαζί / 15.000 και όχι ανά είδος αυθ. κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.