Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

 Συνάδελφοι σε κατοικία πρό του 1955 στην οποία πραγματοποιήθηκε προσθήκη 15 τ.μ. ανευ αδείας, το δηλώνω με ή χωρίς οικοδομική άδεια (εξαιτίας του οτι το αρχικό είναι πρό του 1955) ???

 

 

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ να γίνεται έλεγχος θεμάτων 
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς οικοδομική άδεια θα δηλώσεις. Απλά το κτίριο που είναι προ του 55 θεωρείται νομίμως υφιστάμενο. Υπολογίζεις κανονικά πρόστιμα για τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο οριζόντιες, στη μία ο Α 50% και ο Β 50% και στην άλλη ο Α 100%.

Στην πρώτη έχω δικαίωμα δόμησης 130 τ.μ. και στην δεύτερη άλλα 130 τ.μ..

Στην πρώτη έχω υπέρβαση 100 τ.μ. κατηγορία 1 και 40 τ.μ. κατοικία κατηγορία 2, στην δεύτερη έχω ένα Η/Χ.

Κάνω μια δήλωση και για τις δύο, ποσοστό υπέρβασης θα βάλω 100-200% γιατί 130 < 140;

ή ποσοστό υπέρβασης θα βάλω 50-100% γιατί 130+130 Χ 0,5 = 195 > 140;

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι να κάνεις δύο δηλώσεις 4178 και στην κάθε μια να βάλεις τα δεδομένα καθεμιάς ΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και αυτό μια λύση (η οποία δε συμφέρει οικονομικά). Πάντως έχει το δικαίωμα σύμφωνα με το άρθρο 11:

1. Αίτηση.

Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή του ιδιοκτήτη, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπαν όμως το πως θα ξεμπερδέψουμε τους συντελεστές νόμιμα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω δώσει την ερώτηση και σε άλλο νήμα αλλά δεν απαντήθηκε...

Σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο που έχει εκδοθεί Ο.Α. για ανακατασκευή τμήματος

κατοικίας ίσου όγκου και εμβαδού, κατασκευάστηκε αυθαίρετος όροφος:

για τα ποσοστά των υπερβάσεων του προστίμου, χρησιμοποιώ τους όρους δόμησης της αρτιότητας ή

της παρέκκλισης   που είναι και η συμφέρουσα;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι απλό, σύμφωνα με την Εγκύκλιο 4 Α.Π. οικ. 66931/3-12-2013 Δ.Ο.Κ.Κ. ΑΔΑ: ΒΛ080-ΓΧΙ

 

Μετά την επιλογή της κατηγορίας, για τον υπολογισμό του προστίμου εφαρμόζονται οι συντελεστές που προκύπτουν από τη σύγκριση των αυθαιρέτων επιφανειών προς τις επιτρεπόμενες επιφάνειες από τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή του ακινήτου.

 

Επομένως γενικοί όροι δόμησης 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλά δεν πρέπει να "μπλέκονται" τα δεδομένα κάθε ξεχωριστής ΟΙ.

Δηλαδή, η κάθε ΟΙ πρέπει ν' αποτυπωθεί σε δικά της ΦΚ, έχοντας τους δικούς της συντελεστές υπερβάσεων, χωρίς βεβαίως να έχουμε το δικαίωμα να "ανακατέψουμε" τα δεδομένα τους (π.χ. αυθαίρετα τ.μ. που δηλώνονται, συντελεστής ΥΔ, επιτρεπόμενα τ.μ. κάθε ΟΙ, αναλυτικοί προϋπολογισμοί λοιπών παραβάσεων κ.λπ.).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.