Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Καλημερα.θα ηθελα τις γνωμες σας στο εξης θεμα.σε διαμερισμα εχω αλλαγη ηλεκτρ/κων(αλλαγη θεσεων μπανιου και κουζινας) επίσης 1,5 τ.μ μικρυνε το κλιμακοστασιο απο Ο.Α. και μεγαλωσε το διαμερισμα.Μπορω να τα βαλω ολα μαζι σαν μια λοιπη παραβαση?(εφοσον στο κλιμακοστασιο δεν εχω Υ.Δ. αφου μετρουσε κανονικα). Συναινεση ιδιοκτητων εχω για το κλιμακοστασιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εχω κατοικια με 2 ιδιοκτητες που εχουν τη ψιλη κυριοτητα (πατερας και γιος)

Η οικογενεια εχει χωρισει αλλα ο γιος θελει να τακτοποιησει τις αυθαιρεσιες που υπαρχουν στη κατοικια.

Πρεπει να παρουν συναινεση και απο το πατερα?

ή μπορει να προχωρησει μονος του?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά ο γιος έχει τη ψιλή κυριότητα και ο πατέρας την επικαρπία;

Αν ναι τότε τη δήλωση την υποβάλει ο γιος.

Συναίνεση θα απαιτείτο  αν ο επικαρπωτής ήθελε να κάνει τη δήλωση, οπότε στη περίπτωση αυτή θα ζητούσε ο πατέρας τη συναίνεση από τον γιο. 

Link to comment
Share on other sites

από 50% της ψιλής κυριότητας έκαστος και μάλλον επικαρπία έχει η μητέρα?

Βάλε και τα 2 ονόματα των ψιλών κύριων σαν να ήταν συνιδιοκτήτες. 

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειναι, απλα ο πατερας δε τα εχει καλα με τη μητερα και το γιο. Η μητερα με το γιο ομως θελουν να το δηλωσουν το αυθαιρετο.. Χρειαζεται αραγε συναινεση του πατερα ή προχωρανε και δεν υπαρχει προβλημα? 

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.θα ηθελα τις γνωμες σας στο εξης θεμα.σε διαμερισμα εχω αλλαγη ηλεκτρ/κων(αλλαγη θεσεων μπανιου και κουζινας) επίσης 1,5 τ.μ μικρυνε το κλιμακοστασιο απο Ο.Α. και μεγαλωσε το διαμερισμα.Μπορω να τα βαλω ολα μαζι σαν μια λοιπη παραβαση?(εφοσον στο κλιμακοστασιο δεν εχω Υ.Δ. αφου μετρουσε κανονικα). Συναινεση ιδιοκτητων εχω για το κλιμακοστασιο.

Όχι... :)

Εφόσον έχεις σύσταση, τότε το διαμέρισμά σου είναι "μόνο του". Η υπέρβαση του 1,5 τμ, θα πρέπει να δηλωθεί ως ΥΔ και σίγουρα θα χρειαστεί τη συναίνεση της πλειοψηφίας.

Η εσωτερική αλλαγή - διαρρύθμιση του διαμερίσματος, δεν αποτελεί αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

σε ισογεια οικια χωρις οα 

υπαρχει μια εσοχη 1.55*4.45 (σαν φωταγωγος που βγαζει παραθυρο το μπανιο)

με μια πλευρα ανοιχτη

Αυτο ως τι το δηλωνω?

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο κτίριο Εκτός Σχεδίου με Β φαση του 1337/83, Θεωρείται ότι έχει άδεια ?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.