Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

καλησπέρα  αν έχω βεβαίωση προ 55 αυτό μπορεί να μπει στο σύστημα σαν να έχει Ο.Α ?? ή όχι?? 

 

Ευχαριστώ ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

μου ζητήθηκε να βγάλω πιστοποιητικό περί μη αυθαιρεσιών σε διαμέρισμα. Κατά την επισκεψή μου σε αυτό διαπίστωσα τις εξής αυθαιρεσίες:

 

1. Το διαμέρισμα αυτό (82,00 τ.μ.) στα σχέδια της άδειας παρουσιάζεται σαν δύο ιδιοκτησίες και μάλιστα καταλαμβάνει και ένα μέρος του κοινόχρηστου χώρου της τάξεως των 5 τ.μ. περίπου

(στο συμβόλαιο όμως που μου έδωσε ο ιδιοκτήτης περιγράφεται σαν ένα διαμέρισμα 82,00 τ.μ.!!)

2. Διαφορετικά ανοίγματα σε όψεις που δεν εντάσσονται στην κατηγορία 3 ( π.χ. δύο παράθυρα στην άδεια δεν υπάρχουν καν)

3. Τζάκι που στα σχέδια δεν υπάρχει

 

Να δηλωσω διαφορετική διαμερισμάτωση + 2 λοιπές παρεμβάσεις?? Μήπως χρειάζεται αναλυτικός υπολογισμός + συνέναιση από πολυκατοικία ?? Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι (Γοργόνα) 

 

Αγγελική. Την κάτοψη της σύστασης την έχεις; 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σαν κάτοψη αναφέρει αυτή που ήδη έχω (αναφέρει το συγκεκριμένο αρχιτέκτονα και χρονολογία) που το παρουσιάζει όμως σαν δύο διαμερίσματα κι όχι σαν ένα 82,00 τ.μ. !! 

Μάλιστα αναφέρει και πως διαρθρωνεται εσωτερικά το ''υποτιθέμενο'' αυτό διαμέρισμα (που όντως ισχύει στην πραγματικότητα αλλά όχι στα σχέδια)

Link to comment
Share on other sites

Εσένα σε ενδιαφέρει να ελέγξεις την υφιστάμενη κατάσταση σε σχέση με την άδεια και ΟΧΙ με τα σχέδια της σύστασης.

Συνεπώς, εν κατάλαβα καλά, πας για:

1) Διαμερισμάτωση

2) ΥΔ ΚΧ, εφόσον έχεις μπει μέσα στον κοινόχρηστο χώρο, άρα θες και συναίνεση

3) Αναλυτικό για τα ανοίγματα και το τζάκι, εάν θες να είσαι "τζάμι".

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... εδώ μάλλον έχεις δίκαιο... Ουσιαστικά η σύσταση σαν "κοινοποίηση" είναι και σαν "συναίνεση".

Link to comment
Share on other sites

-   BBQ = Κατηγορια 3  (ξεχωριστο παραβολο)

-    >10% Εξωστες σε σχεση με αδεια + Προστεγασμα που εγινε Εξωστης  = 1 ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ

-   Δημιουργια ανοιχτου Ημιυπαιθριου χωρου  =  1 ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ

 

 

1η ερωτηση:  Ο ανοιχτος ημιυπαιθριος μπορει να μπει μαζι με Εξωστες και να γλυτωσω ενα 500αρικο?

2η ερωτηση:  Πρεπει να κανω και το περιφημο "τσεκ" του 4014, αν ειχα υπολοιπο ανοιχτων ημιυπαιθριων στην αδεια και αν οχι, να θεωρηθει υπερβαση δομησης???  (ειμαι μετα το 1985)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.