Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

ερωτήσεις 1 και 2 όλα μέσα σε έναν αναλυτικό.

Όχι πλέον από το κείμενο του ν. είναι σαφές. Η.Χ με αναλυτικό. Δεν το ψάχνουμε. (Προσωπική άποψη πάντοτε).

Επίσης, κάτι λέγεται για την εγκύκλιο που αναμένεται ότι δεν θα υποχρεώνει κάποια κατηγορία αυθαιρεσίας που υπάρχει στη λίστα της κατηγορίας 3 να υπάγεται εκεί, ενώ θα μπορεί να πάει με αναλυτικό. Αν επαληθευτεί κάτι τέτοιο, τότε στη δική σου περίπτωση θα καθαρίσεις με 500 ευρώ. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβαζοντας το αρθρο 18, δεν βλεπω να αποσαφηνιζεται αν διαφορετικου ειδους αυθαιρεσιες που υπολογιζονται με αναλυτικο πρεπει να διαφοροποιουνται υποχρεωτικα (δηλαδη ξεχωριστα 500αρικα) ή το μονο κριτηριο ειναι το 15.000........

Οπως ειναι γραμμενο, σου δινει το περιθωριο να τα βαλεις ολα μαζι......

 

Μηπως εχει αντιμετωπιστει το θεμα σε καποια απο τις Ερωτοαπαντησεις των τοπικων ΤΕΕ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω αυθαίρετο 300μ2 απο τα οποία 80μ2 ΚΧ, 60μ2 ΒΧ προ 55, 50μ2 ΒΧ , 35μ2 Η/Χ και 75μ2 ΚΧ  μέχρι 2003. Είναι κύρια κατοικία. 

1.Θα βάλω σένα ΦΚ ΚΧ=75μ2, ΒΧ=50, 1 ΛΠ  κύρια κατοικία ή

2.Θα βάλω σένα ΦΚ ΚΧ=75μ2, ΒΧ=50, 1 ΛΠ άλλη κατοικία διότι αυτά τα μ2 που έχει προ 55 είναι πάνω από 70μ2 ??

Βεβαίωση προ 55 υπάρχει!

 

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβαζοντας το αρθρο 18, δεν βλεπω να αποσαφηνιζεται αν διαφορετικου ειδους αυθαιρεσιες που υπολογιζονται με αναλυτικο πρεπει να διαφοροποιουνται υποχρεωτικα (δηλαδη ξεχωριστα 500αρικα) ή το μονο κριτηριο ειναι το 15.000........

Οπως ειναι γραμμενο, σου δινει το περιθωριο να τα βαλεις ολα μαζι......

 

Μηπως εχει αντιμετωπιστει το θεμα σε καποια απο τις Ερωτοαπαντησεις των τοπικων ΤΕΕ?

Έτσι είναι αλλά υπάρχει η άποψη πως αυθαιρεσίες που υπάγονται στην κατ.3 δεν μπορούν να πάνε σε άλλη κατηγορία. Αυτό λέει ο Παύλος πως αναμένουμε...

Καλησπέρα, έχω αυθαίρετο 300μ2 απο τα οποία 80μ2 ΚΧ, 60μ2 ΒΧ προ 55, 50μ2 ΒΧ , 35μ2 Η/Χ και 75μ2 ΚΧ  μέχρι 2003. Είναι κύρια κατοικία. 

1.Θα βάλω σένα ΦΚ ΚΧ=75μ2, ΒΧ=50, 1 ΛΠ  κύρια κατοικία ή

2.Θα βάλω σένα ΦΚ ΚΧ=75μ2, ΒΧ=50, 1 ΛΠ άλλη κατοικία διότι αυτά τα μ2 που έχει προ 55 είναι πάνω από 70μ2 ??

Βεβαίωση προ 55 υπάρχει!

 

 

Ευχαριστώ

Διορθώνω...

Το 2 θα κάνεις....

Edited by Faethon11

Share this post


Link to post
Share on other sites

thanks..κ εγώ αυτό έλεγα αλλά τότε κανείς δεν θα πάρει την έκπτωση αν ανήκει στο άρθρο 17,  σαν Κύρια κατοικία λέμε 70μ2 + 15μ2 για κάθε τέκνο !! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβαζοντας το αρθρο 18, δεν βλεπω να αποσαφηνιζεται αν διαφορετικου ειδους αυθαιρεσιες που υπολογιζονται με αναλυτικο πρεπει να διαφοροποιουνται υποχρεωτικα (δηλαδη ξεχωριστα 500αρικα) ή το μονο κριτηριο ειναι το 15.000........

Οπως ειναι γραμμενο, σου δινει το περιθωριο να τα βαλεις ολα μαζι......

 

Μηπως εχει αντιμετωπιστει το θεμα σε καποια απο τις Ερωτοαπαντησεις των τοπικων ΤΕΕ?

  •   Θα γίνει σαφή πρόβλεψη και διατύπωση ότι στα υπό έκδοση αδείας ΔΕΝ θα υπάρχει θέμα καρτέλας ΙΚΑ και γενικά θέματα με το ΙΚΑ.

  • Είπαν κάτι που δεν μου ήταν πολύ ξεκάθαρο..δύναται να αφαιρούμε λέει τα τμ των περιμετρικών τοίχων από τα ρυθμιζόμενα τμήματα.(χρήζει ανάλυσης αυτό)

  • Σημαντικό ότι στις παραβάσεις κατηγορίας 3 έχουμε την επιλογή (αν πχ δεν εμπίπτουν όλες στην ΚΑΤ.3 και έχουμε και κάποιες με αναλυτικό) να επιλέξουμε να τις πάμε όλες με αναλυτικό για να γλιτώσουμε τα 2 500άρικα.

  • Για τις ε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσοχή, ο φωταγωγός είναι κοινόχρηστος χώρος κι απαιτεί συναίνεση.....

Από όλους τους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας έστω και εάν αγοράστηκε έτσι από τον κατασκευαστή και πρώην ιδιοκτήτη; Οι τωρινοί ιδιοκτήτες δεν έκαναν καμία αλλαγή (είναι ξένοι) και αγόρασαν το διαμέρισμα όπως χτίστηκε. Ή μήπως να πάρω δήλωση από τον πρώην ιδιοκτήτη;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να δεις πως φαίνεται ο φωταγωγός στα σχέδια της σύστασης.

Αν κι εκεί είναι κλεισμένος τότε έχουν ήδη συναινέσει όλοι οι ιδιοκτήτες (παλαιοί και νέοι).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να δεις πως φαίνεται ο φωταγωγός στα σχέδια της σύστασης.

Αν κι εκεί είναι κλεισμένος τότε έχουν ήδη συναινέσει όλοι οι ιδιοκτήτες (παλαιοί και νέοι).

Ευχαριστώ θα κοιτάξω με τη συμβολαιογράφο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

έχω την εξής περίπτωση: εντός σχεδίου ακίνητο, με Ε=132τμ και όρους δόμησης Πρόσωπο=10μ, Ελάχιστο Ε=200τμ, ΣΚ=0,6 και ΣΔ=1,0. Το ακίνητο δεν είναι άρτιο επειδή δεν έχει την απαιτούμενη ελάχιστη επιφάνεια ωστόσο δύναται να δομηθεί κατά παρέκκλιση με Α25-Ν1337/1983. Άρα έχω μειωμένο ΣΔ=0,8.

 

Οπότε: Κάλυψη=0,6*132=79,20τμ και Δόμηση=0,8*132=105,60τμ

 

Εντός του ακινήτου υπάρχει οικία με εξωτερική σκάλα προς βατό δώμα (ταράτσα) συνολικής επιφανείας 82,60τμ, ισόγεια αποθήκη με Εαπ=4,85τμ (h>2,50μ), και στέγαστρο.

Τα 44,00τμ έχουν δομηθεί με άδεια του 1967 (είναι προσφυγικός συνοικισμός). Τα υπόλοιπα είναι αυθαίρετα. Από ΔΕΗ-Ε9-Αεροφωτογραφία προκύπτει ότι το περίγραμμα είναι ως έχει σήμερα προ του έτους 1975 εκτός βέβαια από την ισόγεια αποθήκη και το στέγαστρο που έχουν γίνει μετά το 2004.

 

Να σημειώσω ότι το 2009 έγινε σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών όπου η οριζόντια του ισογείου (στο συμβόλαιο αναφέρει επιφάνεια περίπου 80,00τμ, ναι, περίπου...) έχει το 50% επί του οικοπέδου και το υπόλοιπο 50% η οριζόντια με δικαίωμα υψούν. Ένας ιδιοκτήτης και για τις δύο οριζόντιες.

 

Κατηγορία και πρόστιμο: Εφόσον η οριζόντια ισογείου έχει το 50% στο οικόπεδο δλδ 0,5*132τμ=66τμ έχω 43,25τμ (μαζί με αποθήκη)/44τμ (άδεια) = 0,98 > 0,4 οπότε κατηγορία 5. Σωστά; Είμαι όμως και προ 1975. Οπότε έχω:

 

- 1 ΦΚ, Κατηγορία 1 για τα 38,60τμ της ισόγειας οριζόντιας

- 1 ΦΚ, Κατηγορία 5 για την ισόγεια αποθήκη, μετά το 2004, με ΥΔΚΧ=4,85/132τμ < 50% (υπολογίζω την αποθήκη στο όλο ακίνητο αφού είναι στον ακάλυπτο χώρο) και ΥΚ=4,85/79,20τμ < 20%.

- 1 ΦΚ με αναλυτικό για στέγαστρο και έναν ηλιακό στην ταράτσα

 

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.