Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Περίπτωση που τμήμα του κτιρίου παραβιάζει τον εσωτρικό ακάλυπτο που προβλέπεται από το Σχέδιο Πόλης,  δηλώνω την αυθαιρεσία αυτή "ως παραβίαση προκηπίου"

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να δηλώσω 2 διαφορετικές αποθήκες που ανήκουν σε ένα οικόπεδο αλλά η μία είναι εντός οικισμού και η άλλη εκτός οικισμού, άρα διαφορετικές τιμές ζώνης.Πιο συγκεκριμένα μια αποθήκη 10 τ.μ βοηθητική του σπιτιου(εφάπτεται στο κτίριο) και άλλη μια 40 τ.μ που χρησιμοποιείται σαν στάβλος εκτός οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη  ερώτηση.....

Μήπως να έκανες δήλωση με την εκτός σχεδίου τιμή ζώνης με 2 φ/κ :ένα φ/κ τον στάβλο με ΥΔ κτλ και ένα άλλο με κατ.3 για τη μικρή αποθήκη (500ρικο)??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη  ερώτηση.....

Μήπως να έκανες δήλωση με την εκτός σχεδίου τιμή ζώνης με 2 φ/κ :ένα φ/κ τον στάβλο με ΥΔ κτλ και ένα άλλο με κατ.3 για τη μικρή αποθήκη (500ρικο)??

Η μοναδική λύση που σκέφτηκα είναι αυτή,απλά 1η φορά μου έτυχε με εντός εκτός οικισμού και δεν νομίζω οτι προβλέπει κατι ο νόμος.Οσον αφορά για την τιμή ζώνης θα σου πω ψέμματα αν σου πω ότι ξέρω πως έχει οριστεί!Απλά ρώτησα την συμβολαιογράφο μου για να είμαι ειλικρινής!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. αφού το οικόπεδο σου είναι εντός σχεδίου "θα τα βάλεις όλα ως εντός" και

2. αν αναφέρεσαι σε ιδιοκτήτη γεωργό τότε όλες τις αποθήκες θα τις βάλεις στο "κύρια και μοναδική" 

όχι επειδή "είναι κατοικίες και οι στάβλοι" αλλά μόνο και μόνο γιατί  "αντιστοιχούν"  στον ίδιο συντελεστή προσαύξησης προστίμου

Δες οδηγίες παραρτήματος Α

Link to comment
Share on other sites

1. αφού το οικόπεδο σου είναι εντός σχεδίου "θα τα βάλεις όλα ως εντός" και

2. αν αναφέρεσαι σε ιδιοκτήτη γεωργό τότε όλες τις αποθήκες θα τις βάλεις στο "κύρια και μοναδική" 

όχι επειδή "είναι κατοικίες και οι στάβλοι" αλλά μόνο και μόνο γιατί  "αντιστοιχούν"  στον ίδιο συντελεστή προσαύξησης προστίμου

Δες οδηγίες παραρτήματος Α

το οικόπεδο μου είναι 2500 τ.μ από τα οποία τα 2000 τ.μ είναι εντός οικισμού και τα υπόλοιπα 500 τ.μ είναι εκτός οικισμού , ο στάβλος 40 τ.μ είναι εκτός οικισμού και φυσικά έχει μικρότερη τιμή ζώνης.Ο ιδιοκτήτης δεν είναι γεωργός.Θα με συνέφερε να πάω με την μικρότερη τιμή ζώνης αλλά δεν έχω βρει ακόμα τον τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

 ασυζητητί .. θα κάνεις μία δήλωση

γιατί δεν έχεις 2 ανεξάρτητα οικόπεδα αλλά ένα και ενιαίο

Τα όρια οικισμού δεν δημιουργούν  κατάτμηση οικοπέδου

Επομένως μία δήλωση και μάλιστα ως εντός και την άλλη αποθήκη- στάβλο

την βάζεις ως "υπηρεσίες"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ έχει δύο τιμές ζώνης, τι θα βάλει; Τον Μ.Ο. και αν ναι στο πεδίο εντός ή εκτός τι θα βάλει;

Φυσικά και δε δημιουργείς κατάτμηση οικοπέδου (ή καλύτερα αγροτεμαχίου) αυτό γίνεται μόνο για του υπολογισμό του προστίμου.   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.