Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

το οικόπεδο μου είναι 2500 τ.μ από τα οποία τα 2000 τ.μ είναι εντός οικισμού και τα υπόλοιπα 500 τ.μ είναι εκτός οικισμού , ο στάβλος 40 τ.μ είναι εκτός οικισμού και φυσικά έχει μικρότερη τιμή ζώνης.Ο ιδιοκτήτης δεν είναι γεωργός.Θα με συνέφερε να πάω με την μικρότερη τιμή ζώνης αλλά δεν έχω βρει ακόμα τον τρόπο!

 

nzerman

spiros198

 

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, μόλις πρόσεξα τις συζητήσεις σας.

Κατ'αρχάς υπάρχουν διάφοροι οικισμοί (προ 23, κατηγοριοποιημένοι, παραδοσιακοί κλπ)

Στην περίπτωσή μας το γήπεδο είναι ενιαίο και αδιαίρετο, συνεπώς δεν μπορεί a priori να αντιμετωπιστεί ως 2 διαφορετικά γήπεδα. 

Ο νόμος δίνει την δυνατότητα σε γήπεδα που τέμνονται από το όριο του οικισμού, να τοποθετούν ελεύθερα την οικοδομησιμότητά τους σε όλο το γήπεδο, τηρώντας όμως ανα τμήμα του τις προβλεπόμενα απαραίτητες αποστάσεις (τμήμα εντός οικισμού λογικά 2,5 μ., τμήμα εκτός σχεδίου 15,00 μ.). 

Στην περίπτωσή μας, η αυθαιρεσία που βρίσκεται στο τμήμα εκτός σχεδίου πρέπει να δηλωθεί ως εκτός σχεδίου, αλλά για την έυρεση των ποσοστών υπέρβασης

θα χρησιμοποιηθούν οι όροι δόμησης που φέρει το γήπεδο, και το οποίο επειδή το τμήμα του είναι άρτιο και οικοδομήσιμο στον οικισμό, θα έχει τα επιτρεπόμενα του οικισμου. 

(btw στους οριοθετημένους οικισμούς και να μην ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο το τμήμα στο εντός, παίρνει την ελάχιστη αρτιότητα σαν να την είχε)

Θέλει προσοχή βέβαια αν η αυθαιρεσία δεν παραβιάζει τα 15 μ. του εκτός σχεδιου, άλλως πρέπει να βάλει και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων.

 

Λύση σε τέτοια προβλήματα προσφέρει η συλλογιστική του πως θα αντιμετώπιζε τώρα ο νόμος και η υπηρεσία δόμησης, αν βγάζαμε άδεια και κάναμε διάγραμμα δόμησης στο υπο εξέταση γήπεδο. 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα γι' αυτό?

Έχω υπόγεια κοινόχρηστη αποθήκη κάτω από την πρασιά

 

Α) Πως υπολογίζεται το ποσοστό υπέρβασης δόμησης

     εφόσον βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο του οικοπέδου?

Β) Δικαιούται μειωτικό συντελεστή? (ως υπόγεια αποθήκη)

Γ) Κύρια και μοναδική κατοικία δεν είναι (αφού δεν είναι κατοικία αλλά αποθήκη).

    Όλα τα Ε9 όμως που έχω από τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων

    μου δείχνουν πως το μόνο ακίνητο που έχουν είναι το διαμέρισμά τους στην συγκεκριμένη πολυκατοικία. Μήπως γι' αυτόν  τον     λόγο δικαιούνται έκπτωσης λόγω κύριας και μοναδικής κατοικίας? 

Link to comment
Share on other sites

nzerman

spiros198

 

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, μόλις πρόσεξα τις συζητήσεις σας.

Κατ'αρχάς υπάρχουν διάφοροι οικισμοί (προ 23, κατηγοριοποιημένοι, παραδοσιακοί κλπ)

Στην περίπτωσή μας το γήπεδο είναι ενιαίο και αδιαίρετο, συνεπώς δεν μπορεί a priori να αντιμετωπιστεί ως 2 διαφορετικά γήπεδα. 

Ο νόμος δίνει την δυνατότητα σε γήπεδα που τέμνονται από το όριο του οικισμού, να τοποθετούν ελεύθερα την οικοδομησιμότητά τους σε όλο το γήπεδο, τηρώντας όμως ανα τμήμα του τις προβλεπόμενα απαραίτητες αποστάσεις (τμήμα εντός οικισμού λογικά 2,5 μ., τμήμα εκτός σχεδίου 15,00 μ.). 

Στην περίπτωσή μας, η αυθαιρεσία που βρίσκεται στο τμήμα εκτός σχεδίου πρέπει να δηλωθεί ως εκτός σχεδίου, αλλά για την έυρεση των ποσοστών υπέρβασης

θα χρησιμοποιηθούν οι όροι δόμησης που φέρει το γήπεδο, και το οποίο επειδή το τμήμα του είναι άρτιο και οικοδομήσιμο στον οικισμό, θα έχει τα επιτρεπόμενα του οικισμου. 

(btw στους οριοθετημένους οικισμούς και να μην ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο το τμήμα στο εντός, παίρνει την ελάχιστη αρτιότητα σαν να την είχε)

Θέλει προσοχή βέβαια αν η αυθαιρεσία δεν παραβιάζει τα 15 μ. του εκτός σχεδιου, άλλως πρέπει να βάλει και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων.

 

Λύση σε τέτοια προβλήματα προσφέρει η συλλογιστική του πως θα αντιμετώπιζε τώρα ο νόμος και η υπηρεσία δόμησης, αν βγάζαμε άδεια και κάναμε διάγραμμα δόμησης στο υπο εξέταση γήπεδο. 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε,αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω , στους συντελεστές τετραγωνιδίων στις διευκρινίσεις στο νο2 αναφέρει:Επιλέγουμε το 2β=1.7 ,η αυθαίρετη κατασκευή είναι εκτός σχεδίου ανεξάρτητα αν έχει κατασκευαστεί σε γήπεδο που βρίσκεται εντός ζώνης οικισμού. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ,έχω αυθαιρεσίες και εντός και εκτός οικισμού ,άρα το πρόβλημα εκτός από την τιμή ζώνης είναι και ο συντελεστής νο 2, οτι και να επιλέξω είναι λάθος.Γι'αυτό καταλήγω οτι η μοναδική λύση θα ήταν 2 ξεχωριστές δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

μα έχεις ο.α ως εντός προχωράς με αυτή 

 

αν ήταν χωρίς ο.α και το οικόπεδο κατά το τμήμα που ήταν εντός

ήταν άρτιο και πάλι ως εντός και ας είναι και μερικώς εκτός

Συνάδελφε με την τιμή ζώνης φαντάζει λογικό να πάρω την εντός, αλλά στον συντελεστή νο 2 οτι και να επιλέξω εφόσον έχω αυθαιρεσίες και εντός και εκτός, θα έχω κάνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

spiro198, 

ένα γήπεδο που είναι ενιαίο δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί ως δύο διαφορετικά γήπεδα με 2 διαφορετικές δηλώσεις. 

στην πρόταση που σου κάνω δεν σου προτείνω να το αντιμετωπίσεις ως εντός ζώνης..

Η αυθαιρεσία σου είναι εκτός σχεδίου.

Άρα πρέπει να επιλέξεις όλα τα εκτός σχεδίου (2β=1,7 και τιμή ζώνης ως εκτός σχεδίου με την μικρότερη τιμή σε π.ε. ή οικείο δήμο αν ξεπερνά το 10% τα 2200)

Όταν όμως φτάσεις να ελέγξεις του συντελεστές υπέρβασης δόμησης, θα ελέγξεις με αυτά που ισχύουν στον οικισμό. (τα ποσοστά θα σου βγουν μικρότερα)

Επίσης, ως εκτός σχεδίου αν είσαι εντός 15μ η αυθαιρεσία σου πρέπει να βάλεις και παραβίαση αποστάσεων.

 

Η συλλογιστική πηγάζει από το πως θα αντιμετώπιζε η υπηρεσία δόμησης το γήπεδό σου, αν υπέβαλλες τώρα άδεια για να κτίσεις κάτι στο εκτός σχεδίου τμήμα.

Ο νόμος δίνει την δυνατότητα σε γήπεδα που τέμνονται από το όριο του οικισμού, να τοποθετούν ελεύθερα την οικοδομησιμότητά τους σε όλο το γήπεδο, τηρώντας όμως ανα τμήμα του τις προβλεπόμενα απαραίτητες αποστάσεις (τμήμα εντός οικισμού λογικά 2,5 μ., τμήμα εκτός σχεδίου 15,00 μ.). 

Στην περίπτωσή μας, η αυθαιρεσία που βρίσκεται στο τμήμα εκτός σχεδίου πρέπει να δηλωθεί ως εκτός σχεδίου, αλλά για την έυρεση των ποσοστών υπέρβασης

θα χρησιμοποιηθούν οι όροι δόμησης που φέρει το γήπεδο, και το οποίο επειδή το τμήμα του είναι άρτιο και οικοδομήσιμο στον οικισμό, θα έχει τα επιτρεπόμενα του οικισμου. 

(btw στους οριοθετημένους οικισμούς και να μην ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο το τμήμα στο εντός, παίρνει την ελάχιστη αρτιότητα σαν να την είχε)

Θέλει προσοχή βέβαια αν η αυθαιρεσία δεν παραβιάζει τα 15 μ. του εκτός σχεδιου, άλλως πρέπει να βάλει και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου και τον θεωρώ σωστό ,αλλά πρακτικά δεν μπορώ να βάλω σε μία δήλωση 2 τιμές ζώνης και 2 τιμές για τον συντελεστή νο2.Επαναλαμβάνω οτι έχω αυθαιρεσίες και στο εντός και στο εκτός.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, ίσως δεν κατάλαβα εγώ καλά, στο αρχικό ποστ σου αναφέρεις ισόγεια αυθαίρετη αποθήκη στο εκτός σχεδίου.

Αν δεν σου κάνει κόπος, σε παρακαλώ επανέλαβε ποιες αυθαιρεσίες έχεις εντός/εκτός και αν έχεις άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Το οικόπεδο είναι 2500 τ.μ ,τα 2000 είναι εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων και τα 500 τ.μ εκτός του οικισμού.Στο εντός έχω ισόγεια αποθήκη αυθαίρετη και λοιπές παραβάσεις , και στο εκτός, ισόγεια αποθήκη-στάβλος 40 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος, πως υπολογίζεται το πρόστιμο για υπέρβαση δόμησης κοινοχρήστου χώρου σε κτήριο το οποίο έχει σύσταση.

Την υπέρβαση με ποιό μέγεθος δόμησης θα την συγκρίνουμε αφού δεν έχει χιλιοστά ο κοινόχρηστος χώρος;   

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ένα ΑΤ έχουν εκδοθεί άδειες και ανεγερθεί κτίσματα και για κάποιο λόγο αργότερα το ΑΤ αυτό θεωρείται μη άρτιο και μη οικοδομίσιμο αυτοματώς θεωρούνται και όλα τα κτίσματα που βρίσκονται μέσα σε αυτό αυθαίρετα και πρέπει να τακτοποιηθούν; Η μήπως επειδή κατά τον χρόνο ανέγερσης τους το ΑΤ ήταν άρτιο και οικοδομίσιμο δεν επιβάλλεται τακτοποίηση; Πρέπει να δώσω βεβαίωση για ένα τέτοιο ακίνητο και προβληματίζομαι για το αν πρέπει να εντάξω μονο τις μικρές αυθαιρεσίες του κτιρίου ή αν πρέπει να εντάξω ολόκληρο το κτίριο ως αυθαίρετο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.