Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάφορα θέματα περί του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Δεν έρχεται σε αντίθεση. Το άρθρο 23 του ΝΟΚ ισχύει κανονικά και κατηγορίες 1,2 και 3 θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα.

 

Το έγγραφο αυτό, όπως και ολόκληρο το άρθρο 25 του Ν.4178 στο οποίο αναφέρεται, αφορά σε εργασίες που μπορούν να γίνουν σε τακτοποιημένους χώρους κατά παρέκκλιση από οποιαδήποτε άλλη διάταξη.

 

Δηλαδή σου λέει ότι στις υπόλοιπες κατηγορίες που δεν εξαιρούνται οριστικά δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αλλά σου επιτρέπω να κάνεις αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα 

δεν έχω αντίρρηση ότι όπως  ερμηνεύεις εσύ την εγκ του 2016

έτσι  πρέπει να  ερμηνεύει  και ο οποιοσδήποτε υπάλληλος ΥΔΟΜ

 

Αν όμως στην ίδια εγκ (του 16) γίνονταν και ρητή αναφορά για τις κατηγ 1-2-3,

τότε καταλαβαίνεις..ότι όλα θα ήταν σαφέστατα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1. (αναρτημένο και σε άλλο νήμα, χωρίς απάντηση όμως)

αν έχω μία κτιριοδομική (μόνο) εντός προκηπίου, όλο το ακίνητο πάει κατηγορία 5;

 

2. ρυθμίζω τζάκι στον 1ο όροφο πολυκατοικίας. ΟΚ.

Με την καμινάδα που περνάει μέσα από τα άλλα μπαλκόνια, τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

1 σίγουρα πηγαίνει ως κατηγ 3 και όχι 5

σχετικό αυτό εγκ

Β. - Μετά τα παραπάνω, οι συνδυασμοί των Κατηγοριών του άρθρου 9 που μπορούν να συνυπάρχουν για το σύνολο του ακινήτου είτε ανά αυτοτελή ιδιοκτησία συνοπτικά είναι :
Κατηγορία 1 μπορεί να συνδυαστεί µε Κατηγορίες 2, 3, 4 ή 5.
Κατηγορία 2 μπορεί να συνδυαστεί µε Κατηγορίες 1 και 3.
Κατηγορία 3 μπορεί να συνδυαστεί µε Κατηγορίες 1, 2, 4 ή 5.
Κατηγορία 4 μπορεί να συνδυαστεί µε Κατηγορίες 1, 3.
Κατηγορία 5 μπορεί να συνδυαστεί µε Κατηγορίες 1, 3.

 

2. είναι μεγάλο θέμα 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

1. έχω κι άλλες παραβάσεις που είναι κατ4 (οπότε σίγουρα δεν πάει 3) δεν το διατύπωσα σωστά

κι επειδή η εγκύκλιος όπως την παραθέτεις λέει όλους τους συνδυασμούς (σχεδόν) εκτός από 4-5

έχεις άποψη για την περίπτωσή μου;

 

2. υπάρχει κανένα σχετικό νήμα να διαβάσω κάτι; έχεις άποψη; (εμένα μου φαίνεται προβληματικό, αλλά από την άλλη και παράλογο να μην ρυθμίζεται)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

έχω 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες

για το ισόγειο υπάρχει μόνο το στέλεχος που αναγράφει τα τετραγωνικά της κατοικίας 79τ.μ (υπάρχει βεβαίωση από πολεοδομία για απώλεια φακέλου) (άδεια του 1968)

για τον όροφο υπάρχει το στέλεχος που αναγράφει τα τετραγωνικά και ένα σχέδιο 48τ.μ (Προσθήκη άδεια του 1969) που φαίνεται τοπογραφικό, κάτοψη, όψεις.

Το 1999 έγιναν συμβόλαια με τοπογραφικό και σε αυτό αναφέρονται και τα τετραγωνικά των κατοικιών 69τ.μ η κάθε κατοικία. και τα τετραγωνικά αυτά αναφέρονται και στους τίτλους.

Να αναφέρω ότι το τοπογραφικό και τα τετραγωνικά των τίτλων δεν φαίνονται σωστά.

Για να αναφέρω τις αυθαίρετες επιφάνειες θα συγκρίνω τα κατασκευασμένα τετραγωνικά με αυτά που αναφέρονται στα στελέχη ή με των τίτλων?

Link to comment
Share on other sites

- ισογειο...αδεια για 79 τμ.  συμβολαιο  και πραγματικα τμ 69

το "μικροτερο" δεν ειναι αυθαιρεσια

 

- οροφος 49 τμ. στην αδεια...+αλλα 20 αυθαιρετα

κατοικια ως προ 75

 

 

υγ

εκτος αν εξηγησεις τι εννοεις με αυτο

"Να αναφέρω ότι το τοπογραφικό και τα τετραγωνικά των τίτλων δεν φαίνονται σωστά."

Link to comment
Share on other sites

Τα τετραφωνικά που τελικά έχουν κατασκευαστεί είναι 84τ.μ για το ισόγειο και 75τ.μ για τον όροφο.

Η απορία μου είναι εάν τα κατασκευασμένα τετραγωνικά θα τα συγκρίνω με αυτά που αναφέρονται στα στελέχη ή με αυτα που αναφέρονται στους τίτλους.

Link to comment
Share on other sites

αυθαιρετα ειναι οσα δεν αναφερονται στην αδεια

 

Γιατι το 1999 εγραψαν διαφορετικα τμ απο την πραγματικη κατασταση

ειναι ενα θεμα που ...δεν εξηγειται με την λογικη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.