Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

@ soundholics...

Άρα λέτε ότι αν κάποιος έχει ολοκληρώσει την ρύθμιση με τον 4014 και ενταχθεί στον 4178,
δε θα πληρώσει σε καμιά περίπτωση διαφορά προστίμου παρά μόνο θα συμπληρώσει "τυπικά" κάποια έντυπα.

Η διαφορά που τυχόν θα προκύψει, θα του χαριστεί επειδή είχε ολοκληρώσει με τον 4014.

Αυτό είναι μια ερμηνεία που μου αρέσει αλλά κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να την αναφέρει ξεκάθαρα ο νέος νόμος, δε χωράει ερμηνείες και παρερμηνείες κάτι τέτοιο.

Ακόμα όμως και αν βγει μία διευκρίνηση και ισχύσει κάτι τέτοιο, πιστεύετε ότι δε θα ζητηθούν τα υπόλοιπα δικαολογητικά? Αεροφωτογραφίες πχ δε θα ζητηθούν?

Αμοιβή μηχανικού... Τσμέδε επί νομίμου αμοιβής...
Και τα ερωτήματα όπως θα έθεσα παραμένουν...

Εκδίδουμε τη βεβαίωση, το ακίνητο μεταβιβάζεται και έχουμε έναν παλιό ιδιοκτήτη και ένα νέο.

Νομίζω ότι εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο να εκδόσουμε βεβαίωση 4014 (εκτός των αδομήτων)
και μετά να ψάχνουμε ποιός έχει δίκιο, ποιός ιδιοκτήτης υποχρεούται να κάνει κάτι και τι κπλ, ειδικά σε τέτοιες εποχές

Φυσικά ο καθείς από εμάς μπορεί να πάρει τα ρίσκα του.

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με την υπουργική απόφαση όλες οι παλαιές περαιωμένες υπαγωγές θα πληρώσουν μόνο το ανταποδοτικό τέλος.

 

2. Δηλώσεις που έχουν υπαχθεί και ολοκληρωθεί κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 υπάγονται μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου στις διατάξεις του Ν.4178/2013 μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία που προβλέπεται. Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά από τον εξουσιοδοτημένο μηχανικό στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ. Τα στοιχεία της δήλωσης, οι πληρωμές καθώς και τα ήδη υποβληθέντα σχέδια μεταφέρονται σε νέα δήλωση τα στοιχεία της οποίας συμπληρώνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν 4178/2013, όπου απαιτείται. Από το πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ εκδίδεται νέα πράξη ολοκλήρωσης της υπαγωγής κατά τις διατάξεις του Ν 4178/2013 μετά την καταβολή του ποσοστού ανταπόδοσης κατά τα οριζόμενα στην παρ.8 του άρθρου 10 του Ν.4178/2013.

 

Όσες δεν περαίωσαν υπάγονται στις διατάξεις του νέου νόμου (απλώς μεταφέρονται οι πληρωμές και συμψηφίζονται). 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την υπουργική απόφαση όλες οι παλαιές περαιωμένες υπαγωγές θα πληρώσουν μόνο (??)το ανταποδοτικό τέλος.

 

2. Δηλώσεις που έχουν υπαχθεί και ολοκληρωθεί κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 υπάγονται μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου στις διατάξεις του Ν.4178/2013 μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία που προβλέπεται. Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά από τον εξουσιοδοτημένο μηχανικό στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ. Τα στοιχεία της δήλωσης, οι πληρωμές καθώς και τα ήδη υποβληθέντα σχέδια μεταφέρονται σε νέα δήλωση τα στοιχεία της οποίας συμπληρώνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν 4178/2013, όπου απαιτείται. Από το πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ εκδίδεται νέα πράξη ολοκλήρωσης της υπαγωγής κατά τις διατάξεις του Ν 4178/2013 μετά την καταβολή του ποσοστού ανταπόδοσης κατά τα οριζόμενα στην παρ.8 του άρθρου 10 του Ν.4178/2013.

 

Όσες δεν περαίωσαν υπάγονται στις διατάξεις του νέου νόμου (απλώς μεταφέρονται οι πληρωμές και συμψηφίζονται). 

Πολύ καλή η αναφορά σου συνάδελφε αλλά...

αυτό που πολύ ξεκάθαρα γράφεις, ότι θα πληρώσουν ΜΟΝΟ το ανταποδοτικό τέλος, γιατί δε το λέει έτσι ωραία και απλά ο νέος νόμος?

Και αυτό που λένε για επιστροφή προστίμων, σε περίπτωση που το νέο πρόστιμο είναι μικρότερο, που αναφέρεται? μόνο στις μη περαιωμένες υποθέσεις? μπορεί.. αλλά δεν είμαι βέβαιος.

Και τι θα γίνει με τα αποδεικτικά παλαιότητας που ζητάει ο 4178 που είναι διαφορετικά από τον 4014? 

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να διευκρινιστεί άμεσα.. σε περίπτωση που δεν πουν τίποτα, τότε ένταξη στον 4178 σημαίνει μεταξύ άλλων και νέα πρόστιμα

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

@ soundholics...

Άρα λέτε ότι αν κάποιος έχει ολοκληρώσει την ρύθμιση με τον 4014 και ενταχθεί στον 4178,

δε θα πληρώσει σε καμιά περίπτωση διαφορά προστίμου παρά μόνο θα συμπληρώσει "τυπικά" κάποια έντυπα.

Η διαφορά που τυχόν θα προκύψει, θα του χαριστεί επειδή είχε ολοκληρώσει με τον 4014.

Αυτό είναι μια ερμηνεία που μου αρέσει αλλά κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να την αναφέρει ξεκάθαρα ο νέος νόμος, δε χωράει ερμηνείες και παρερμηνείες κάτι τέτοιο.

Ακόμα όμως και αν βγει μία διευκρίνηση και ισχύσει κάτι τέτοιο, πιστεύετε ότι δε θα ζητηθούν τα υπόλοιπα δικαολογητικά? Αεροφωτογραφίες πχ δε θα ζητηθούν?

Αμοιβή μηχανικού... Τσμέδε επί νομίμου αμοιβής...

Και τα ερωτήματα όπως θα έθεσα παραμένουν...

Εκδίδουμε τη βεβαίωση, το ακίνητο μεταβιβάζεται και έχουμε έναν παλιό ιδιοκτήτη και ένα νέο.

Νομίζω ότι εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο να εκδόσουμε βεβαίωση 4014 (εκτός των αδομήτων)

και μετά να ψάχνουμε ποιός έχει δίκιο, ποιός ιδιοκτήτης υποχρεούται να κάνει κάτι και τι κπλ, ειδικά σε τέτοιες εποχές

Φυσικά ο καθείς από εμάς μπορεί να πάρει τα ρίσκα του.

Δεν λεω εγω κατι , το λεει ξεκαθαρα ο νομος.

Σας το ανεφερα και προηγουμενως.

Μονο στην περιπτωση των μη ολοκληρωμενων υπαγωγων αναφερει καταβολη υπολοιπου προστιμου.

Αν συνεχιζετε να επιμενετε στην θεση σας, ειναι δικαιωμα σας, αλλα δεν εχει βαση καπου.

 

Εξαλλου ειναι τουλ. αντισυνταγματικο να αναγκαζεις κοσμο που ρυθμισε συννομα να ξαναρυθμισει με διαφορετικα προστιμα.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε soundholics σεβαστή η άποψή σας

 

το θέμα συζητείται και σε άλλο μίτο

http://www.michanikos.gr/topic/35832-%CE%9130-%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%9D-384310-%CE%9D-401411-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9D-417813/page-13

από τη σελ 12 και μετά (οπότε βγήκε η υπουργική απόφαση).

Link to comment
Share on other sites

Σε πρατήριο υγρών καυσίμων ελέγχουμε και τη νομιμότητα των υπόγειων δεξαμενών??Στο φάκελο της αδείας( έτος 1983) δεν υπάρχει κάτοψη υπογείου που να φαίνονται οι δεξαμενές..παρα μόνο ενα εγγραφο του Υπ.Μετ. οτι προβλεπεται να φτιαχτουν 4 δεξαμενές..αντ αυτου έχουν κατασκευαστεί 7, οι οποίες όμως είναι σύμφωνες με την αδεια λειτουργίας απο το Υπ.μεταφορών (ετος 2005)..Στην αρμόδια πολεοδομία της περιοχής δεν ήξεραν να μου απαντήσουν..οι υπέργειεσ εγκαταστάσεις πάντως ηταν νομιμότατες..Καμιά ιδέα συνάδελφοι??

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως αφού δεν φαίνονται στα εγκεκριμένα σχέδια είναι αυθαίρετες και πρέπει να ρυθμιστούν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.