Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα επιτρεπομενα ειναι - οπως γραφω και πιο πανω - Εοικοπ*ΣΔ.

 

Τα νομιμα - εστω 100, μπορει να ειναι και 0 - ειναι irrelevant για τον υπολογισμο του π ρ ο στ ι μ ο υ ......

που θες να καταληξεις?   

Ευχαριστω

 

????

Link to comment
Share on other sites

τα επιτρεπομενα δεν ειναι - παντα - Εοικοπεδου * ΣΔ ? Μιλαμε για περιπτωση ανευ συστασης ΟΙ...

προς τι τα ερωτηματικα...

Link to comment
Share on other sites

τα επιτρεπομενα δεν ειναι - παντα - Εοικοπεδου * ΣΔ ? Μιλαμε για περιπτωση ανευ συστασης ΟΙ...

προς τι τα ερωτηματικα...

 

σορυ

Edited by thankafe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μασημα αναφεροταν στον φιλτατο Ιασονα, που με ντριμπλαρει με ανεση. Η ερωτηση (προβληματισμος) ειναι: με τι διαιρουμε τα τμ που εχουμε ως ΥΔ σε περιπτωση που δεν υπαρχουν χιλιοστα.

 

Εχω πχ ενα σπιτι με 100/1000 επι του οικοπεδου και τα τμ ΥΔ ειναι 50. Εχω 50 / (Εοικοπεδου * ΣΔ * 100/1000).

 

Αν δεν εχουν δωθει χιλιοστα, για την ιδια παραβαση μεχρι τωρα πηγαιναμε στο ολον: 50 / Εοικοπεδου * ΣΔ...

κανω λαθος ιασονα?

Ευχαριστω...

Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι ρωτάς.

1ον

1ον έχω την εντύπωση ότι είσαι σε λάθος κατηγορία. Εδώ μιλάμε για βεβαιώσεις Μηχανικού.

Μετά τι, τι "με τι διαιρουμε τα τμ που εχουμε ως ΥΔ σε περιπτωση που δεν υπαρχουν χιλιοστα.

 

Εχω πχ ενα σπιτι με 100/1000 επι του οικοπεδου και τα τμ ΥΔ ειναι 50. Εχω 50 / (Εοικοπεδου * ΣΔ * 100/1000)."

με τι, μα με τι να διαιρέσεις? Δεν υπάρχουν οι οδηγίες ΥΠΕΚΑ που τα διευκρινήζουν?

Δεν έχω καταλάβει τίποτα, τι διαιρείς, ΥΔ/ επιτρεπόμενη δόμηση επι ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ χιλιοστά κατοικίας?

Μα τι πως τα έχεις μπλέξει έτσι, δεν γίνεσαι πιο σαφής?

 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

..........καπου βρισκεται το νημα που μιλουσαμε για υπερβασεις, προστιμα και ποσοστα που αντιστοιχουν σε οριζοντιες ή μη....

Μαλλλον εκανα λαθος και ζητω συγγνωμη...καπου αλλου ηταν και επειδη την εχω ακουσει τα μπλεξα λιγο με τις απαντησεις...

Ισως το βρω απο αυριο.

Τωρα εχει ληξη (σφφρρρρ)...

Link to comment
Share on other sites

Καλή μας μέρα.... 

Για να καταλάβω και εγω γτ έχω ακόμα πάρα πολλές απορίες πφφφφ.... 

δλδ ΗΧ. (κατεσκευάστηκε εκτός Ο.Α.), στην αδεια δεν υπάρχει υπόλοιπο για Η.Χ. ,πάει με αναλυτικό προυπολογισμο..... ?? 

εχει  εναν εξώστη εκτος Ο.Α. και ένα εξτρα παραθυρο στο υπόγειο..... για το καθένα  πάει διαφορετικός αναλυτικός??? δλδ 3*500 ή όλα μαζι σε ένα??  

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή περίπτωση:

 

Πρόκειται να μεταβιβαστούν κάποια ποσοστά από οικοπεδούχο σε εργολάβο μετά από χρόνια από την κατασεκυή, τα οποία αντιστοιχούν σε μία μεγάλη αποθήκη. Ουσιαστικά τροποποίηση αυτοτελών ιδιοκτησιών θα γίνει από ότι κατάλαβα.

 

Η άδεια είναι του 2001 και κατασκευάστηκε ως το 2004.

 

Έχει γίνει διαμερισμάτωση και η συμβολαιογράφος ζήτησε:

 

Την κάτοψη της διαμερισμάτωσης με ηλεκτρονικό κωδικό και Α/Α δήλωσης.

 

Αλλά και τα εγκεκριμένα σχέδια επικυρωμένα από την πολεοδομία. Τα οποία όμως ήδη τα έχει από παλιότερα συμβόλαια και έχει ακόμα και το στέλεχος της άδειας από παλιότερα συμβόλαια και το τοπογραφικό.

 

Είναι απαραίτητο; Νόμιζα ότι η παράγραφος 2 του άρθρου 3 του Ν.4178/2013 νόμιζα ότι αναφέρεται σε άδειες δόμησης κι όχι σε οικοδομικές άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.