Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Οι επιλογές του συστήματος είναι 3 (όπως και στις βεβαιώσεις του 4014). Αν θυμάμαι καλά τη σειρά είναι (προσοχή να το ελέγξεις):

1. Αδόμητο

2. Χωρίς αυθαιρεσίες.

3. Με ρυθμισμένες αυθαιρεσίες.

Σωστα αν θυμαμαι και εγώ καλα έτσι είναι και στις βγάζει αφου προχωρήσεις να υποβάλεις για βεβαίωση..γιαυτό και δεν τις έβλεπα τώρα κάπου στο σύστημα στις αρχικές κατηγορίες και επιλογές  και έιχε κολλήσει το μυαλό μου!

Χίλια ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως ψάξε μήπως έχει κανένας από γείτονες τουλάχιστον κατόψεις.

Ευχαριστώ για την ιδέα, θα πω του ιδιοκτήτη να ρωτήσει μήπως βρεθεί κάτι!

 

Ίσως και να ...."εξαφανιστούν" αν είσαι τυχερός!!!!

Όχι απαραίτητα, αν μπορείς εξωτερικά να δεις κ.λπ.

Το πρόβλημα θα είναι με το διάγραμμα κάλυψης και το τοπογραφικό, που μάλλον θα είναι κατά ΝΟΚ.....

Τυχεροί θα είναι οι ιδιοκτήτες, εγώ θα προτιμούσα εφόσον υπάρχουν αυθαιρεσίες να τακτοποιούσα για να έπαιρνα και μεγαλύτερη αμοιβή! :mrgreen:

Εξωτερικά τι εννοείς να δω? Που να φανταστώ την εσωτερική διαρρύθμιση των διαμερισμάτων? Θα τη χρειαστώ τουλάχιστον για την τομή που σίγουρα θα πρέπει να είναι όλου του κτηρίου και όχι μόνο του ορόφου που με ενδιαφέρει. Χώρια ότι η ιδιοκτησία του πελάτη μου είναι στο ημιυπόγειο, δεν είναι δηλαδή σε κανονικό τυπικό όροφο ώστε να θεωρήσω ότι και οι άλλοι θα είναι όμοιοι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα τροχόσπιτο από το οποίο έχουν αφαιρεθεί οι ρόδες και έχει τοποθετηθεί σε ένα τοιχάκι από τσιμεντόλιθους, μπορώ να το δηλώσω ως υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου έτσι δεν είναι; Το πρόβλημά μου είναι πώς θα αντιμετωπιστεί όταν πάω να συμπληρώσω Δελτίο Δομικής Τρωτότητας ή πάω να περιγράψω στην τεχνική μου έκθεση την κατασκευή. Έχετε καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Να μη με ανησυχεί ακόμα λες ε; Οκ ευχαριστώ!

 

Και άλλη μία περίπτωση που δεν ξέρω τί να κάνω: Σε ένα κτίριο με ΟΑ, η στέγη έχει αλλάξει σχήμα και έχει ψηλώσει κατά 1μ σε σχέση με την άδεια. Η στέγη αυτή τη στιγμή είναι προσβάσιμη και υπολογίζω αυτό το χώρο σαν πρόστιμο Υπέρβασης Δόμησης Κύριου Χώρου. Αν όμως ο ιδιοκτήτης κλείσει το άνοιγμα (δεν υπάρχει εσωτερικό κλιμακοστάσιο παρά μία αποσπώμενη ξύλινη σκάλα που οδηγεί στη σοφίτα) τότε μπορώ να υπολογίσω όλες τις παραπάνω αυθαιρεσίες της στέγης με αναλυτικό προϋπολογισμό και την Υπέρβαση Ύψους να τη βάλω σαν παραβίαση του κτιρίου; Το κτίριο είναι μία ενιαία ιδιοκτησία.

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

θυμαται καποιος συναδελφος την ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ που βαζουμε στα σχεδια οτι αυτα συνοδευουν την ΤΑΔΕ ΔΗΛΩΣΗ 4178?

 

μου το ζητα ενας συμβολαιογραφος ακριβως οπως το λεει ο νομος και δε το βρισκω γμτ

Link to comment
Share on other sites

20130905 APOF 2254 FEK 2184B (DIADIKASIA HLEKTRONIKHS YPOBOLHS)

 

β. Για την εφαρμογή της παρ. 3 του άρθρου 3 του
Ν. 4178/2013 ως αντίγραφα των σχεδίων από το πληροφορι−
ακό σύστημα προσκομίζονται και επισυνάπτονται αντίγρα−
φα των σχεδίων που φέρουν υπογραφή και σφραγίδα Μη−
χανικού, στα οποία αναγράφεται ο ηλεκτρονικός κωδικός
της δήλωσης υπαγωγής στις διατάξεις του Ν. 4178/2013, που
εξάγεται από το πληροφοριακό σύστημα. Σε περίπτωση
δε που τα συγκεκριμένα σχέδια δεν έχουν υποβληθεί ηλε−
κτρονικά στο πληροφοριακό σύστημα κατ’ εφαρμογή της
παρ. 1 του παρόντος άρθρου τα αντίγραφα των σχεδίων
φέρουν υπογραφή και σφραγίδα Μηχανικού, αναγράφεται
σε αυτά ο ηλεκτρονικός κωδικός της δήλωσης καθώς και
η δήλωση του Μηχανικού ότι έχει στη διάθεσή του όλα τα
δικαιολογητικά στοιχεία και τις μελέτες και θα τα υποβάλ−
λει ηλεκτρονικά εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οχι εννοει τον ΜΠΑΡ-ΚΩΔΙΚΟ τελευταια σελιδα δηλωσης  κατω κατω

 

 

εγω παντως γραφω με δηλωση με Α/Α ταδε  και ηλεκτρονικο κωδικο ταδε

 

οι συμβολαιογραφοι θελουν να μας σπανε και λιγο τα νευρα....

 

τα βαζω στο πινακακι στο σχεδιο  τα αναφερω γενικα μεχρι και τι υπερβασεις ειναι δηλωμενες στο σχεδιο γραφω μεχρι ακι τεχνικη εκθεση αντιγραφη και ΠΑΛΙ κατι θα βρουν....

 

εδω η αλλη μου ζητα να κανω ολο το σχεδιο ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ λες και ειναι 3843

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.