Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Προσπάθησα να ψάξω αυτό που θέλω, αλλά οι σελίδες είναι 111 αυτή τη στιγμή και κουράστηκα!

 

Στην περίπτωση που η βεβαίωση που έδωσα στον πελάτη έχει λήξει, επιτρέπεται να βγάλω νέα βεβαίωση με νέα ημερομηνία; Αν ναι, τότε μέχρι και πόσες επανεκδόσεις μπορώ να κάνω για την ίδια βεβαίωση, στην περίπτωση που ο πελάτης έχει εγκέφαλο εντόμου και τις αφήνει να λήξουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανεκδοση δεν γινεται, αλλα νεα δηλωση, και μπορειτε να το κανετε οσες φορες θελετε, αρκει να ληγει η διμηνη ισχυ της προγενεστερης.

Link to comment
Share on other sites

Οι προχειρες κατασκευες δεν εχουν καποια ιδιαιτερη αντιμετωπιση στον 4178?

Η μονη αναφορα που ειδα στον νομο ειναι στο αρθ.18, παρ.4, οπου δεν καταλαβαινω τι θελει να πει.

Μας λεει οτι   1) Προχειρη κατασκευη ειναι αυτο που λεει ο ΝΟΚ   2) Χρειαζεται τεχνικη εκθεση μηχανικου.

 

Πως υπολογιζεται το προστιμο μιας προχειρης κατασκευης?  Ακριβως με τα ιδια κριτηρια σαν να ΜΗΝ ηταν προχειρη κατασκευη?

Δεν υπαρχουν πια επιτροπες κλπ. που θα την ελεγξουν?

Στις 10:40 μ.μ. Πέμπτη, 7 Νοεμβρίου 2013, ο/η DOKK E Gardiki <[email protected]> έγραψε:
1. Όταν το πρόστιμο προκύπτει από αναλυτικό προϋπολογισμό δεν εφαρμόζονται άλλοι συντελεστές 
2. Ναι. Με τα ισχυοντα στη περιοχη
3. Στο ν. 4178/13 δεν υπάρχουν πρόχειρες κατασκευές
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαίως να πληρώνεστε ξανά την όποια αμοιβή σας κάθε φορά που εκδίδετε τη νέα βεβαίωση!!!!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μου χει τύχει περίπτωση που σε εντός σχεδίου κτίριο με ΟΑ, η επιφάνεια του οικοπέδου που αναγράφονται στο τοπογραφικό είναι μεγαλύτερη από την πραγματικότητα (10τ.μ. μικρότερη), ενώ κατά τον έλεγχο της πραγματοποιούμενης δόμησης που αναγράφεται στο ΔΚ, έχει γίνει λάθος, με αποτέλεσμα τα σχέδια να συμφωνούν ως προς τις αναγραφόμενες διαστάσεις με την πραγματικότητα, αλλά οι πράξεις βγάζουν άλλη επιφάνεια απ' ότι αυτή στα σχέδια.

Το ερώτημά μου είναι ποιά τετραγωνικά παίρνω ώστε να κάνω τον έλεγχο της δόμησής μου.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτητης διαμερισματος Α αγοραζει απο ιδιοκτητη διαμερισματος Β ανοιχτη θεση παρκιγνκ στην pilotis η οποια αποτελει ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΜΑ (δεν εχει χιλιοστα) του διαμερισματος Β.

Κατα τη γνωμη σας για ποιο διαμερισμα χρειαζεται Βεβαιωση μηχανικου για την μεταβιβαση του παρακολουθηματος και μονο?

Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτητης διαμερισματος Α αγοραζει απο ιδιοκτητη διαμερισματος Β ανοιχτη θεση παρκιγνκ στην pilotis η οποια αποτελει ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΜΑ (δεν εχει χιλιοστα) του διαμερισματος Β.

 

Κατα τη γνωμη σας για ποιο διαμερισμα χρειαζεται Βεβαιωση μηχανικου για την μεταβιβαση του παρακολουθηματος και μονο?

 

Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει τύχει, αλλά σίγουρα μεταβιβάζεται μόνο το παρακολούθημα του διαμερίσματος χωρίς να μεταβιβαστεί το διαμέρισμα Β?

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να το ξαναδειτε...

 

το παρακολουθημα...δεν μεταβιβαζεται "αυτοτελώς"

 

Θα τροποποιηθει η ΣΥΣΤΑΣΗ οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.