Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Καλησπέρα.
Έχω το εξής θέμα: Σε όροφο σε εσοχή (ρετιρέ) έχει κλειστεί ένα δωμάτιο, εντός του νομίμου περιγράμματος της οικοδομής.
Δεν είμαι σίγουρη πώς ακριβώς υπολογίζω το ποσοστό της υπέρβασης δόμησης, λόγω του ότι η ιδιοκτησία είναι σε εσοχή (δλδ προκύπτει από ιδεατό στερεό). Στο ΤΕΕ μου είπαν να τη βγάλω αναλογικά από τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας σε σχέση με την επιτρεπόμενη δόμηση που αναφέρεται στην άδεια (1977). Παρόλα αυτά δεν έχω πεισθεί ότι είναι σωστό κάτι τέτοιο (δλδ η επίκληση των χιλιοστών καθώς και των παλιών όρων δόμησης και όχι των σημερινών επιτρεπόμενων). Θέλω να ρωτήσω αν έχει συναντήσει κανείς παρόμοια περίπτωση.
Στο ΤΕΕ μου είπαν ότι μπορεί να πρέπει να απευθυνθώ και στο Υπουργείο για την περίπτωση που θεωρείται και υπέρβαση Ιδεατού Στερεού.

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων.
Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, όταν έχει δημιουρηθει σοφίτα, χωρις υπέρβαση του μέγιστου ύψους, αλλα με διαφορετικό σχημα διαφορετικο της αδειας, δηλωνω ΥΔ και βάζω και μια λοιπή παράβαση, που πάει με αναλυτικό?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

+1926

 

 

1908

 

1914

 

ΥΓ: 25η Μαρτίου 1914  ή  7 Απριλίου 1914 με το νέο ημερολόγιο...

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

 

 

Για όσους δεν είναι μέσα στα πράγματα.

1908: Δημιουργία ΗΡΑΚΛΗΣ

1926: Δημιουργία ΠΑΟΚ

 

 

 

 

1914

 

ΥΓ: 25η Μαρτίου 1914  ή  7 Απριλίου 1914 με το νέο ημερολόγιο...

Συνεπώς: Καλώς ήρθατε στην πόλη μας (νεόπλουτοι),

καλώς ήρθατε στην πόλη μας (άφραγκοι)

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό δεν σημαίνει και κάτι. Η αρχαιότερη ομάδα του κόσμου [sheffield FC] που είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αφου το ριξαμε στους αριθμους να πω και εγω μερικους 4 8 15 16 23 42 :smile:

 

Επι του θεματος. Εστειλα ερωτημα στον πανελληνιο συλλογο τοπογραφων. Με πηρε τηλεφωνο ο Γιαννης Μαχικας (προεδρος) και μου ειπε:

α) απο την εμπειρια του, συμφωνα με την γνωμη του, πρεπει να βγει βεβαιωση για το ολο, για τα 26 στρ

β) οτι μιλησε με τον Γιωργο Ρουσκα (Αντιπροεδρο συμβολαιογραφικου συλλογου Αθηνων) και του ειπε το ιδιο.

 

Τον ρωτησα πως θα γινει να το βρουμε γραμμενο αυτο καπου-καπως και ειπε οτι η μονη αρμοδια αρχη για να το πει αυτο και να ισχυει ειναι το ΥΠΕΚΑ με το οποιο θα προσπαθησει να επικοινωνησει.

Οταν του ειπα για το εγγραφο της Κτηματολογιο ΑΕ απλα δεν ηξερε τι να πει και σχολιασαμε οτι σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει αρμοδιοτητα απο την πλευρα τους να παρουν τετοια αποφαση.

 

Επειδη με ετρωγε ομως ειπα να κανω ενα τελευταιο τηλεφωνο πριν την αποφαση μου.

 

Μιλησα λοιπον σημερα με την υποθηκοφυλακα μας (η οποια, κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ διαβασμενη) η οποια μου ειπε οτι οχι απλα το σωστο ειναι να βγει βεβαιωση για τα 4 αλλα οτι αν βγει βεβαιωση για τα 26 δεν θα το μεταγραψει. (οχι το συγκεκριμενο.γενικα μου απαντησε οτι σε περιπτωσεις κατατμησης-μεταβιβασης αν η βεβαιωση αφορα το αρχικο δεν τα μεταγραφει)

Αιτιολογια πανω κατω αυτα που ειπε ο ssouani χθες περι αρχικης κατατμησης (αλλοιωσης) και εν συνεχεια μεταβιβασης του γεωτεμαχιου.

 

Συμφωνησε οτι υπαρχει ασαφεια στο νομο και οτι κατεληξε σε αυτο το συμπερασμα μετα απο πολυ ψαξιμο.

 

Εγω λοιπον παιδια θα την βγαλω την βεβαιωση (υστερα απο την αναλυση του ssouani και το τηλεφωνο με την υποθηκοφυλακα)

 

Και στο φτωχο μου μυαλο τα μεταφραζω ολα αυτα ως εξης.

Τους παω το τοπογραφικο και τη βεβαιωση. Παιρνουν το τοπογραφικο και κανουν την κατατμηση 26 σε 22 + 4. Στην συνεχεια παιρνουν το ιδιο τοπογραφικο και την βεβαιωση (για τα 4) και κανουν την μεταβιβαση. Ολα σε ενα συμβολαιο. Τελος.

Edited by thief7710
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

thief7710

ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση, +1.

Θεωρώ λίγο άστοχη την τοποθέτηση του προέδρου, όχι ως προς την άποψη του

αλλά ως προς τα εξής:

1. δεν έχει κανέναν λόγο το ΥΠΕΚΑ να βγάλει οδηγία για αυτό τον λόγο. Θεωρώ υποχρέωση κάθε συμβολαιογράφου να το ξέρει αυτό. Το ΥΠΕΚΑ έβγαλε έναν νόμο, ΞΕΚΑΘΑΡΟ σε αυτό το σημείο. Μην κοιτάζετε εμάς. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΑΥΤΗ, δεν έχουμε τις γνώσεις αυτές.

Για τους συμβολαιογράφους όμως οι έννοιες αυτές είναι ότι η εμπροσθοτομία για τους τοπογράφους (για να χρησιμοποιήσω έναν όρο δικό σου).

 

2. Το ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ έχει στις περιοχές που κλείνει η διαδικασία των πρωτεύων ρόλο πλέον στις δικαιοπραξίες και είναι υποχρεωμένο να κοιτάζει το αν υπάρχουν ή όχι οι βεβαιώσεις.

 

Εσύ, θα κάνεις τοπογραφικό για τα 26 στρέμματα, θα κάνεις στο γραφείο σου την κατάτμηση 22+4 και θα δώσει και την βεβαίωση για τα 4 στρέμματα με ένα τοπογραφικό που θα μνημονεύει μόνο το 4άρι. (δεν ξέρω άμα νομικά στέκει το να έχεις το ίδιο τοπογραφικό για κατάτμηση και για την βεβαίωση).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι
Σε αγροτεμάχιο μη άρτιο και οικοδομήσιμο, ο ιδιοκτήτης (που είναι αγρότης) κατασκεύασε 250τ.μ. αποθήκη για επαγγελματική χρήση.
Με ποιό τρόπο το δηλώνω?
Κύρια ή βοηθητική χρήση?
 
Ευχαριστώ

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.