Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

ρωτάω stvxri

αν

 

1) είναι υποχρεωτικό?

 

και

 

2) εγώ σε αυτό το χώρο έχω ήδη μια ΥΔΒΧ και παραβίαση πρασιάς > 20% πρέπει να βάλω και την αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

έχω μια περίπτωση ιδιοκτήσιας σε πενταόροφη οικοδομή  με δυο εσωτερικές κοινόχρηστες σκάλες όπου ο ιδιοκτήτης στην μια αντί να την ανεβάσει ως πάνω σύμφωνα με την άδεια την έκλεισε και την μετάτρεψε σε γκαρσονίερα την οποία δηλώνει έδρα για εταιρία. Η οικοδομή έχει επικρατούσα χρήση Υπηρεσίες.

 

Η γκαρσονιέρα είναι 18,5τμ και τις έχουν δωθεί χιλιοστά στην σύσταση.

 

Ιδιοκτήτης σε όλο το κτίριο είναι ο ίδιος.

 

Κατ' αρχάς τακτοποιείται? και αν ναι τι ποσοστά υπέρβασης δόμησης πρέπει να επιλέξω? Θα πρέπει να γίνει και στατική επάρκεια?

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιείται.

 

Ποσοστά θα πάνε επί όλου του οικοπέδου αφού δεν πρέπει να έχει χιλιοστά η ιδιοκτησία (?) άρα θα βγούνε πολύ μικρά.

 

Στατική επάρκεια δεν χρειάζεται λογω μικρού εμβαδού < 20Μ2 , βλέπε ΦΕΚ405Β/2014  - Άρθρο 2.

 

Θέλει συναίνεση συσμφωνα με τον 4178 λόγω κοινόχρηστου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

ότι τακτοποιείται τακτοποιείται... εδώ και εντελώς αυθαίρετα κτίσματα τακτοποιούνται

 

αν κατάλαβα καλά ... η απόληξη κλιμακοστασίου που είχες σε ένα όροφο, "έκλεισε" και έγινε "δωμάτιο",

οπότε έχεις χρήση υπηρεσίες...

και ΥΔΚΧ εφόσον ο συντελεστής κλίμακας τελευταίου ορόφου, δεν είχε μετρήσει στο ΣΔ.

Δεν γνωρίζω, αν είναι στο δώμα ... αν πρέπει να τη βάλεις σαν μειωτικό συντελεστή ή οχι.

Να ανατρέξεις στο Νόμο και τις εγκυκλίους θα βοηθήσει, όμως εντωμεταξύ δώσε μια απάντηση: "στάθμη?" , "λοιπές ιδιοκτησίες του ορόφου?", "μετράει στο ΣΔ?", "δεν μετράει?" και ότι άλλο "νομίζεις θα βοηθήσει" τους συναδέλφους να κατανοήσουν ώστε να δώσουν μια καλή απάντηση.

Κουράγιο και καλή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.

Λοιπές ιδιοκτησίες του ορόφου δεν έχει.. Έχει άλλη μια παρανομία μια πέργολα 50τετραγωνικά την οποία έχει περικλείσει με δοκάρια και κολώνες τις οποίες σήκωσε έναν όροφο πιο πάνω ( είχε προφανώς σκοπό να φτιάξει σπίτι εκεί και σήκωσε ένα μέρος του σκελετού που σταμάταγε στον από κάτω όροφο μέχρι την στάθμη του δώματος) αλλά τον άφησε ανοιχτό με μια ξύλινη πέργολα.Αυτό μπορεί να θεωρηθεί ημιυπαίθριος? μπορώ να το περάσω με αναλυτικό ως κτιριοδομική παράβαση? 

 

η σκάλα ήταν στον συντελεστή απλά επειδή είμαστε στο δώμα σίγουρα έχω υπέρβαση δόμησης.

 

Με τις ιδιοκτήσιες να ρωτήσω κάτι η σκάλα ήταν κοινόχρηστη τώρα που έχει δώσει χιλιοστά και την έχει μετατρέψει σε κύριο χώρο όντας ο ίδιος μοναδικός ιδιοκτήτης μπορώ να την θεωρήσω αυτοτελή ιδιοκτήσια και να την τακτοποιήσω χωρίς να χρειαστεί να ελένξω τους υπόλοιπους κοινόχρηστους χώρους?

 

Και κάτι ακόμα.Εχει γίνει αντιστήριξη 60 πόντων η οποία ενώ μέν δεν άλλαξε το περίγραμμα της οικοδομής μίκρηνε όμως τους χώρους εσωτερικά και μετατόπισε τους κοινόχρηστους τρώγοντας τετραγωνικά από τα διαμερίσματα (άλλαξαν και κάποια ανοίγματα θα τα βαλω με κατ 3 αυτά).. μπορεί να  θεωρηθεί εσωτερική διαρρύθμηση (λέμε τώρα να αποφύγω παρατράγουδα?) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.

Λοιπές ιδιοκτησίες του ορόφου δεν έχει.. Έχει άλλη μια παρανομία μια πέργολα 50τετραγωνικά την οποία έχει περικλείσει με δοκάρια και κολώνες τις οποίες σήκωσε έναν όροφο πιο πάνω ( είχε προφανώς σκοπό να φτιάξει σπίτι εκεί και σήκωσε ένα μέρος του σκελετού που σταμάταγε στον από κάτω όροφο μέχρι την στάθμη του δώματος) αλλά τον άφησε ανοιχτό με μια ξύλινη πέργολα.αυτό δεν σε απασχολεί, αν θέλει να το νομιμοποιήσει το νομιμοποιείς.Αυτό μπορεί να θεωρηθεί ημιυπαίθριος? μπορώ να το περάσω με αναλυτικό ως κτιριοδομική παράβαση? μπορείς να το βάλεις ως παράβαση ... κάποια ιδιοκτησίας, αν βρεις ποιάς ιδιοκτησίας είναι (?).

 

η σκάλα ήταν στον συντελεστή απλά επειδή είμαστε στο δώμα σίγουρα έχω υπέρβαση δόμησης. (στο δώμα και ήταν στο σδ?).

 

Με τις ιδιοκτήσιες να ρωτήσω κάτι η σκάλα ήταν κοινόχρηστη τώρα που έχει δώσει χιλιοστά και την έχει μετατρέψει σε κύριο χώρο όντας ο ίδιος μοναδικός ιδιοκτήτης αυτό καλό γιατί δεν θες συναινέσεις! μπορώ να την θεωρήσω αυτοτελή ιδιοκτήσια οχι και να την τακτοποιήσω χωρίς να χρειαστεί να ελένξω τους υπόλοιπους κοινόχρηστους χώρους? γιατί να ελένξεις τους υπόλοιπους κοινόχρηστους χώρους?

 

γνώμη μου ότι κατόπιν πρέπει να ονοματιστεί και σαν ιδιοκτησία, προφανώς θα είναι ... αφού έχουν δοθεί χιλιοστά. Αρα υπάρχει στα Ε9 (?), και σύσταση οριζοντίου.

Το ότι δεν θέλει συναινέσεις, κάπου πρέπει να το γράψεις, ή στη δήλωση ιδιοκτησίας, (στην τεχνική έκθεση), πιθανόν να πρέπει να το αποδείξει και κάπως (κράτα αντίγραφα τις σελίδες της ΣΟΙ που τον αναφέρει μοναδικό ιδιοκτήτη και ή σου κάνει μια υπεύθηνη δήλωση! Καλή ιδέα :smile: , μπράβο αυτό!

 

Και κάτι ακόμα.Εχει γίνει αντιστήριξη 60 πόντων η οποία ενώ μέν δεν άλλαξε το περίγραμμα της οικοδομής μίκρηνε όμως τους χώρους εσωτερικά και μετατόπισε τους κοινόχρηστους τρώγοντας τετραγωνικά από τα διαμερίσματα (άλλαξαν και κάποια ανοίγματα θα τα βαλω με κατ 3 αυτά).. μπορεί να  θεωρηθεί εσωτερική διαρρύθμηση (λέμε τώρα να αποφύγω παρατράγουδα?) 

Εσωτερική με τίποτα. Πιο πολύ το βλέπω σαν μετατόπιση της θέσης κτιρίου, (την μετατόπιση κοινοχρήστων), οπότε ψάξε καλύτερα το νόμο τι λέει για αυτήν την περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η σκάλα ήταν στον συντελεστή απλά επειδή είμαστε στο δώμα σίγουρα έχω υπέρβαση δόμησης. (στο δώμα και ήταν στο σδ?).  

δεν το διατύπωσα σωστά . Η σκάλα μέχρι τον τελευταίο όροφο είναι στον συντελεστή. Η κατάληξή της στο δώμα που έγινε κύριος χώρος είναι εκτός ΣΔ όποτε έχω υπέρβαση δόμησης.

 

Για τους κοινόχρηστους αυτό που έχω μπερδεφτεί είναι ότι απ' την στιγμή που η σκάλα ήταν κοινόχρηστη εγώ τακτοποιώ παρανομία που έγινε στους κοινόχρηστους η οποία όμως έγινε αυτοτελή ιδιοκτησία.. εκεί έχω μπερδευτεί. Κανονικά όταν τακτοποιείς μια αυθαιρεσία σε κοινόχρηστους δεν είσαι υποχρεωμένος να καταγράψεις όλες τις αυθαιρεσίες των κοινοχρήστων? 

 

Και κάτι ακόμα.Εχει γίνει αντιστήριξη 60 πόντων η οποία ενώ μέν δεν άλλαξε το περίγραμμα της οικοδομής μίκρηνε όμως τους χώρους εσωτερικά και μετατόπισε τους κοινόχρηστους τρώγοντας τετραγωνικά από τα διαμερίσματα (άλλαξαν και κάποια ανοίγματα θα τα βαλω με κατ 3 αυτά).. μπορεί να  θεωρηθεί εσωτερική διαρρύθμηση (λέμε τώρα να αποφύγω παρατράγουδα?) 

Εσωτερική με τίποτα. Πιο πολύ το βλέπω σαν μετατόπιση της θέσης κτιρίου, (την μετατόπιση κοινοχρήστων), οπότε ψάξε καλύτερα το νόμο τι λέει για αυτήν την περίπτωση

 

εδώ πάλι οι εξωτερικοί τοίχοι και διαστάσεις είναι σωστές. Έχει κάνει την αντιστήριξή σήκωσε τον εξωτερικό τοίχο περασιά με την εξωτερική πλευρά της αντιστήριξης και εσωτερικά έχτισε τον εσωτερικό τοίχο πίσω από τις κολώνες/τοιχία, που μετατοπίστηκαν μπροστά από την αντιστήριξη, και πάνω στην αντιστήριξη.όποτε για να του βγούν οι σκάλες τις έσπρωξε και αυτές πιο μπροστά και έφαγε χώρο από τα διαμερίσματα... Κάπου εδώ και εγώ έχασα την μπάλα δεν ξέρω πραγματικά τι να πρωτοθεωρήσω ως αυθαιρεσία και τι όχι...  

Edited by Excadrix
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια ερώτηση όσον αφορά τα χιλιοστά με τα οποία βγαίνει το ποσοστό υπέρβασης. Ένα πατάρι σε διαμέρισμα πολυκατοικίας βρίσκεται το μισό εντός της ιδιοκτησίας του διαμερίσματος και το μισό σε κοινόχρηστο χώρο πάνω από το λεβητοστάσιο. Αν και αποτελεί ενιαίο χώρο του διαμερίσματος, λόγω της ιδιαιτερότητας αυτής γίναν με τον 4014 δύο δηλώσεις, μία για το κομμάτι που βρίσκεται στο διαμέρισμα και μία για το κομμάτι πάνω από το λεβητοστάσιο. Η ερώτηση είναι με τί θα συγκριθεί το κομμάτι παταριού πάνω από κοινόχρηστο χώρο; Με τα χιλιοστά των κοινοχρήστων ή με τα χιλιοστά του διαμερίσματος λόγω του ότι βρίσκεται εντός της ιδιοτησίας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.