Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

στην αδεια ηταν σε οικοπεδο 500τμ ενω μετα την κατατμηση(που να υπενθυμισω εγινε τοις πραγμασι με την πωληση των 400 στον αλλο γιο ) περιοριστηκε στα 100 .Γνωμη μου ειναι να γινουν οι τακτοποιησεις(υπερ της ασφαλειας στο οικοπεδο των 100τμ (100τμ κατοψη) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τις τακτοποιήσεις σύμφωνα με το τροποποιημένο παράρτημα θα θεωρήσεις μη ύπαρξη οικοδομικής άδειας προκειμένου να υπολογίσεις το πρόστιμο, σύμφωνα με την 1-β.γ του παραρτήματος του ν. 4178. Για τα υπόλοιπα απάντησαν οι αγαπητοί συνομιλητές με τις καλημέρες μου.

α) Άφεση αμαρτιών η αρτιότητα (tetris),  για την κατάτμηση που έκανε ο μπάρμπας μετά από τσίπουρα στο τοπικό καφενείο :mrgreen:

β) Χρειάζεσαι εντολέα για την υπαγωγή (άρα αποδοχή κληρονομιάς-Δημήτρης)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι γερο-μπαρμπαδες τα τσιπουρα τσιπουρα αλλα την κατατμησουλα την καταφεραν  και την ειδαν και μαγκες  ...λες και ξερανε το 82 οτι το 85 θα γινει το πδ για τους οικισμους <2000..

σας ευχαριστω ολους  

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κατασκευάστηκε το 1977 ισόγεια κατοικία 31 τ.μ 

Το 1981 εκδόθηκε εκ νέου άδεια για ''Διώροφη οικία (ισόγειο κατάστημα)'' το οποίο αποτελείται από 1ος όροφος 112 τ.μ  και ισόγειο με 81 τ.μ κατάστημα και τα 31 τ.μ που προϋπήρχαν από το 1977 ως οικία σύνολο 112 οποία διαχωρίζονται μεταξύ τους από εσωτερική τοιχοποιία. 

 

Μετά από αυτοψία  διαπιστώνω τώρα ,  ότι είναι  εντός νομίμου περιγράμματος αλλά  η μια πλευρά του  έχει κατασκευαστεί μικρότερη και επίσης αντί να κολλάει στο όρια του γείτονα του έχει απόσταση 70 εκ. με αποτέλεσμα να χάνονται τετραγωνικά από το σύνολο του κτίσματος.Δηλαδή αποτελείται από 1ο όροφο 100 τ.μ και ισόγειο άλλα 100 τ.μ , μόνο που το ισόγειο είναι ενιαία κάτοψη με χρήση κατοικίας.Επιπλέον υπάρχει ένα εξωτερικό λεβητοστάσιο- αποθήκη 8 τ.μ που εφάπτεται στην μία πλευρά του κτιρίου.Το πρόβλημα είναι ότι έτσι δημιουργείται  πλάγια απόσταση Δ η οποία παραβιάζεται.

 

Επομένως έχω παραβίαση του Δ , αλλαγή χρήσης του τμήματος 81 τ.μ από κατάστημα σε κατοικία, λεβητοστάσιο-αποθήκη 8 τ.μ , αλλαγή όψης στην πλευρά που έχει μικρύνει(και έτσι δημιουργήθηκε η παραβίαση του Δ)λόγω ότι πλέον υπάρχουν ανοίγματα.

Στο φύλλο καταγραφής θα ΄βάλω τα τ.μ που υπάρχουν εντός του Δ και παραβιάζουν την πλάγια απόσταση ή όλα τα τετραγωνικά όλης της κάτοψης λόγω ότι δεν συνάδουν με την Ο.Α οπότε θεωρείτε όλο αυθαίρετο?Τίθεται και θέμα αλλαγή θέσης του κτιρίου?Για το ισόγειο που έχω δύο διαφορετικές χρήσεις ,που σε όλο το μήκος της πλευράς του κτιρίου που έχει μικρύνει παραβιάζει το Δ αλλά θα πρέπει να δηλώσω και την αλλαγή χρήσης θα κάνω δύο ξεχωριστά φύλλα καταγραφής ένα για το κατάστημα με αλλαγή χρήσης και παραβίαση Δ και ένα με την οικία μόνο με παραβίαση του Δ?Η αλλαγή όψης με ύπαρξη ανοιγμάτων θα την λάβω υπόψιν μου ως μία λοιπή παράβαση?

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα κτίσμα εκτός σχεδίου, με κάτοψη 10Χ12. Έχει κάνει αναστροφή στην κάτοψη, το μετακίνησε 7 μ. και το σήκωσε 0.90μ. με διαμόρφωση του εδάφους, χωρίς να αλλάξει το ύψος κτιρίου. Όλα όμως εντός των όρων δόμησης. Το καλύπτει η περίπτωση ιε, της κατηγορίας 3 ή πάει πακέτο αυθαίρετο;

Link to comment
Share on other sites

με ξεμπάζωμα (την υπερύψωση) και αλλαγή θέσεις (το αντισυμμετρικό κλπ)  τελειώνεις

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δε μπορεί να πάει με αναλυτικό (1 παράβαση και για το ξεμπάζωμα και για την αλλαγή θέσης) αν καταλαβαίνω καλά συνάδελφε ΚΑΝΑ (με διορθώνεις αν κάνω λάθος).

Έχει δημοσιευθεί Ε/Α #5

5.  Η  μετακίνηση  κτιρίου  σε  άλλη  νόμιμη  θέση  (Παρ.  Γ  Κατηγορία  3  εδάφιο  ιε)
συμψηφίζεται   με   άλλες   αυθαιρεσίες   του   άρθρου   18,   παρ.   5   (αναλυτικό 
προϋπολογισμό);
Στις περιπτώσεις που σε ένα ακίνητο υπάρχει μετακίνηση κτιρίου σε άλλη νόμιμη 
θέση συγχρόνως  με  άλλες  αυθαιρεσίες  του  άρθρου  18,  παρ.  5,  τότε  η  μετακίνηση  του 
κτιρίου σε άλλη νόμιμη κατά τον συμψηφισμό υπολογίζεται μόνη της μία ξεχωριστή λοιπή 
πολεοδομική παράβαση . 
 
Επιπλέον δε νομίζω πως εμπίπτει καθολικά στην κατηγορία 3 και δη σε συνδυασμό των § ι. Εργασίες διαμόρφωσης εδάφους ύψους έως 1,00 μέτρο και ιε. Αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση καθότι υπάρχει ο περιορισμός της μη μεταβολής της τελικής στάθμης εδάφους. 
 
Νομίζω πως «πάει» για 1000ρικο συνάδελφε tanasi

ΕΡΩΤΟΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΛΙΚΟ2.pdf

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
 
Γνωρίζετε πώς θα χρεωθεί η στάθμη της pilotis σε εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο κτίριο εκτός σχεδίου?
 
Υπάρχει κάποια σχετική ερωταπάντηση ή κάτι σχετικό ?
 
Ευχαριστώ
Tο θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα κατηγορία.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

KANA και nzerman, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά: όπως ανέφερε ο nzerman, πιστεύω οτι δεν μπορεί να υπαχθεί στην κατ 3. ιε, γιατί έχουμε υπέρβαση ύψους(υψομέτρου...; ), αλλά και το οτι η αλλαγή θέσης υπολογίζεται σαν λοιπή παράβαση αν και με βολεύει,  δεν το είδα πουθενά αλλού πέραν των ερωτοαπαντήσεων, που θεωρώ οτι είναι απομεινάρι του Ν. 4014. Συνεπώς μια "επίπονη" θεώρηση που έκανα είναι οτι, βάζω έναν αναλυτικό για το μπάζωμα, με υπέρβαση ύψους (αρ. 19, παρ. 1) το τμήμα (100 τ.μ.)εντός του νόμιμου περιγράμματος, και υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ύψους το υπόλοιπο (20 τ.μ.).

Edited by tanasi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.