Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο.α  του 1978  αποθηκης  η οποια εγινε κατοικια και ενοικιαζομενα δωματια . 

Αλλαγη χρησης? και αλλη κατοικια η τουρισμος βιομηχανια? Δεν υπαρχει καποια επισημη αδεια απο εοτ

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει έλεγχο για το αν επιτρεπόταν η σημερινή αυθαίρετη χρήση κατά το χρόνο εγκατάστασής της? 

Λες ότι η αποθήκη έγινε κατοικία. Εκδόθηκε κάποια άδεια γι αυτό? Σήμερα ποιας κατηγορίας είναι το τουριστικό κατάλυμα. Έχει λάβει σήμα λειτουργίας? Προτίθεται να λάβει?

Link to comment
Share on other sites

ο.α εκδοθηκε μονο  για αποθηκη . Απο ενα σημειο και περα εγινε κατοικια του ιδιοκτητη  και επισης ενοικιαζομενα δωματια (παλαιοτητα εως 82 )Αυτην την στιγμη δεν εχει απο τον εοτ σημα αλλα προτιθεται προσεχως 

εχω τακτοποιησει την περιπτωση αποθηκης σε κατοικια ,τωρα τι θα γινει για τα ενοικιαζομενα (μηπως επρεπε να τα βαλω στην κατηγορια χρησης τουρισμος ?)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ισόγειο κατάστημα όπως φαίνεται στη φωτο 1 έγινε 2 καταστήματα όπως φαίνεται στη φώτο 2. Επίσης κάθε κατάστημα απέκτησε και το δικό του πατάρι.

 

Η τουαλέτα δεν έγινε στο ισόγειο αλλά στον όροφο.

 

Σαν υπερβάσεις δόμησης έχω:

 

1. ΥΔΒΧ για τα πατάρια (μία δήλωση, ίδιοι ιδιοκτήτες) περίπου 105 τμ

2. Ποσοστό ΥΔ έχω;

3. Αλλαγή προσόψεων

4. Μπάνια και στα 2 πατάρια

5. διαφορετική διαμερισμάτωση (2 καταστήματα αντί ενός)

Τα 3,4,5 πάνε σαν 1 λοιπή παράβαση

 

Τα παραπάνω είναι σωστά; 

Εάν το πατάρι είναι Βχ τότε μπορώ να βγάλω άδεια λειτουργίας στο συγκεκριμένο κατάστημα (επειδή έχει και το μπάνιο στο πατάρι);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

post-4366-0-77238000-1435170321_thumb.jpg

post-4366-0-63286100-1435170331_thumb.jpg

post-4366-0-05615700-1435170338_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. ΝΑΙ

2. προφανώς για τα πατάρια υπολογίζεις υπέρβαση δόμησης, αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι και στην πρόσοψη(στην πάνω πλευρά όπως βλέπουμε το σχέδιο) έχεις υπέρβαση δόμησης και κάλυψης, το τρίγωνο με 0,90

3. μάλλον πάει στο 2. όπως το ανέλυσα, αλλιώς με αναλυτικό

4. τα μπάνια ήδη τακτοποιούνται με την Υ.Δ. των παταριών, το αναλύεις στην Τ.Ε.

5. ναι, επιπλέον 500ρικο από τον αναλυτικό

 

το πατάρι γιατί να έχει βοηθητική χρήση; μπορεί ναι κύρια, στο σύστημα υπολογίζεται σαν "χώρος μειωτικού συντελεστή" εμείς επικράτησε να το αναφέρουμε σαν βοηθητικές χρήσεις. Όσο για την άδεια, δεν είμαι και αστέρι, αλλά απ ότι ξέρω κάθε κατάστημα έχει τις δικές του απαιτήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

περιπτωση οπου σε οικοπεδο Α ιδιοκτητη 1 υπαρχει 2ωροφη οικοδομη η οποια εχει εξωστη(δεν γνωριζω  ακομη αν ειναι πληρως αυθαιρετος η αν προβλεπεται στην αδεια και σε σωστοτερη θεση )  ο οποιος μπαινει στο ομορο οικοπεδο Γ ιδιοκτησιας κοινης και αδιαιρετης  του ιδ 1(που ειναι και στο Α) και ιδ 2. 

εχω επισυναψει και ενα σκαριφημα της καταστασης .Πως θα μπορουσε να διευθετηθει το θεμα ?Κατατμηση του Γ δεν μπορει να γινει  λογω μη δημιουργιας αρτιων και οικοδομησιμων  επιμερους οικοπεδων .

Scan_Doc0082.pdf

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

αυτο το  "Α"

 

σε  ποιόν "δρομο"  εχει προσοψη ????

Δες την αδεια

 

δες και τα συμβόλαιά  τους...πώς και πότε εγιναν οι κατατμησεις μεταξυ τους

 

και

τα λεμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδερφοι, σε οικόπεδο εντός οικισμού <2000 κατοίκων έχει εκδοθεί άδεια για διώροφο και άδεια κοινοτική για αποθήκη ελαφρώς προγενέστερα. Ωστόσο στην πιο πρόσφατη άδεια,αυτή της διώροφης οικοδομής δεν φαίνεται στο διάγραμμα κάλυψης η αποθήκη της κοινοτικής άδειας.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?την θεωρώ ως αυθαίρετη την αποθήκη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.