Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

α συγνώμη, νόμιζα ότι μιλούσες για την κατηγορία 4 , γιαυτό σου απάντησα 
"για την κατηγορία 4 αν δεν υπάρχει συσταση,  τα τ.μ. της αυθαιρεσίας (+όποιας άλλης τακτοποίησης, 3843 κλπ) / προβλεπόμενα στην άδεια "

 

αν μιλάς για την υπέρβαση δόμησης, τότε 

 

 

Στην περίπτωση που δεν εχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία η ΥΔ προφανώς υπολογίζεται διαιρώντας τα τ.μ της αυθαιρεσίας με τη συνολική επιτρεπόμενη δόμηση. Κάνω λάθος;

είναι ακριβώς όπως το λες.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα πάντως εχει πολλή δουλειά αν κάνω το τσεκάρισμα για υπερβαςεις σε όλο το κτίριο.

Δεν χρειάζεται να τσεκάρεις ΟΛΟ το κτίριο!!! Απαιτείται μεν, τελικά δεν χρειάζεται δε!

 

Σε οκταώροφη πολυκατοικία πρέπει εφόσον είναι κλεισμένοι όλοι οι ΗΧ να έχει και 1,5 αυθαίρετο όροφο επιπλέον ώστε να ξεπεράσουμε το 40% της δόμησης ή το 20% του ύψους. Eγώ που δεν έχω πάει σου υπογράφω διαδικτυακά ότι είναι κατ.4. Απλώς θα πας μέχρι την ταράτσα να δεις μήπως είναι 10όροφο το κτίριο. Μια ματιά, '5 λεπτά θα σου πάρει...

 

Επαναλαμβάνομαι και γίνομαι κουραστικός πάλι...

Αλλά έτσι πρέπει.

Λίγα ποστ πιο πάνω στην περίπτωση που περιγράφει ο thodoris η μαγική μέθοδος της εγκυκλίου βγάζει ως κατ.5 μία αυθαιρεσία που πιθανότατα ήταν κατ.4 στο ακίνητο συνολικά. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;;; Ποιος μας εξουσιοδότησε να αντιβαίνουμε στο νόμο κατά το δοκούν. Και επειδή αν μας κάτσει μία εργατική πολυκατοικία είναι πραγματικά ακατόρθωτο, θα βαφτίσουμε όλες τις περιπτώσεις ακατόρθωτες. Ε δεν είναι έτσι, πώς να το κάνουμε! Η τεράστια πλειοψηφία είναι "κατορθωτή", η μεγάλη πλειοψηφία είναι κατορθωτή εύκολα!

Στο κάτω-κάτω στις περιπτώσεις που ορθά αναφέρει ο soundholics ας μην κάνουμε εκεί τον έλεγχο. Μην μπούμε στην ξένη κάθετη, ας ασχοληθούμε μόνο με το δικό μας μπλοκ των εργατικών, ας βαφτίσουμε το ακίνητο -> κτίριο. Έστω!

 

Αλλά δεν μπορούμε η γραμμή που βγαίνει από αυτό το φόρουμ να είναι "εμένα δε με νοιάζει τι λέει ο νόμος, εγώ δεν ανεβαίνω στην ταράτσα..." και στο τέλος να κάνει ο καθένας ότι θέλει.

 

 

ΥΓ> Πάω τώρα να απολογηθώ για τη θέση μου στις αποθήκες με αναλυτικό για την οποία είδα τελικά το λάθος μου. Πρέπει με ΥΔΚΧ

Θα τα πούμε εκεί...

Edited by sagiasd
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τσεκάρεις ΟΛΟ το κτίριο!!! Απαιτείται μεν, τελικά δεν χρειάζεται δε!

 

Σε οκταώροφη πολυκατοικία πρέπει εφόσον είναι κλεισμένοι όλοι οι ΗΧ να έχει και 1,5 αυθαίρετο όροφο επιπλέον ώστε να ξεπεράσουμε το 40% της δόμησης ή το 20% του ύψους. Eγώ που δεν έχω πάει σου υπογράφω διαδικτυακά ότι είναι κατ.4. Απλώς θα πας μέχρι την ταράτσα να δεις μήπως είναι 10όροφο το κτίριο. Μια ματιά, '5 λεπτά θα σου πάρει...

 

Επαναλαμβάνομαι και γίνομαι κουραστικός πάλι...

Αλλά έτσι πρέπει.

Λίγα ποστ πιο πάνω στην περίπτωση που περιγράφει ο thodoris η μαγική μέθοδος της εγκυκλίου βγάζει ως κατ.5 μία αυθαιρεσία που πιθανότατα ήταν κατ.4 στο ακίνητο συνολικά. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;;; Ποιος μας εξουσιοδότησε να αντιβαίνουμε στο νόμο κατά το δοκούν. Και επειδή αν μας κάτσει μία εργατική πολυκατοικία είναι πραγματικά ακατόρθωτο, θα βαφτίσουμε όλες τις περιπτώσεις ακατόρθωτες. Ε δεν είναι έτσι, πώς να το κάνουμε! Η τεράστια πλειοψηφία είναι "κατορθωτή", η μεγάλη πλειοψηφία είναι κατορθωτή εύκολα!

Στο κάτω-κάτω στις περιπτώσεις που ορθά αναφέρει ο soundholics ας μην κάνουμε εκεί τον έλεγχο. Μην μπούμε στην ξένη κάθετη, ας ασχοληθούμε μόνο με το δικό μας μπλοκ των εργατικών, ας βαφτίσουμε το ακίνητο -> κτίριο. Έστω!

 

Αλλά δεν μπορούμε η γραμμή που βγαίνει από αυτό το φόρουμ να είναι "εμένα δε με νοιάζει τι λέει ο νόμος, εγώ δεν ανεβαίνω στην ταράτσα..." και στο τέλος να κάνει ο καθένας ότι θέλει.

 

 

ΥΓ> Πάω τώρα να απολογηθώ για τη θέση μου στις αποθήκες με αναλυτικό για την οποία είδα τελικά το λάθος μου. Πρέπει με ΥΔΚΧ

Θα τα πούμε εκεί...

 

Σιγά μην απολογηθείς κιόλας. ΜΙα ερμηνεία έκανες, που είχε τα επιχειρηματά της.

Οι άνθρωποι είναι παντελώς ανίκανοι να γράψουν νόμο και εγκύκλιο.

Εξάλλου αν θυμάμαι καλά στην αρχή συμφωνούσες μαζί μας.

 

Δεν δεχομαι όμως ότι υπάρχει γραμμή "εμένα δε με νοιάζει τι λέει ο νόμος, εγώ δεν ανεβαίνω στην ταράτσα..."

Ακόμη και στην περίπτωση που αναφέρεις με την 8ωροφη το υπεραπλοποιείς.

ΚΑταλαβαίνεις ότι στα αστικά κέντρα, δεν μπορείς να δεις ολόκληρες πλευρές κτηρίου, όχι να ανέβεις στην ταράτσα για να βγάλεις συμπέρασμα.

Συγνώμη κιόλας δεν είμαι το σκυλάκι του υπουργείου να κάνω ταρζανιές για να βγάλω την κατηγορία 4, και ΑΝ λέω ΑΝ σου ξεφύγει κάτι ή κατι δεν δεις, και κάνεις λάθος στην κατηγορία

ποιος σε προφυλάσσει από τον ιδιοκτήτη που θα σε κυνηγάει ?

Το υπουργείο ?

Ο Νόμος ?

ΜΑ θα σου πουν, εμείς βγάλαμε μέχρι και Εγκύκλιο που λεει πάτε με τις ιδιοκτησίες.

Θα τους πεις ότι ένας νόμος δεν αντικαθίσταται από μια εγκύκλιο ? Βγάλε άκρη.

Edited by soundholics
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ σου ξεφύγει κάτι ή κατι δεν δεις, και κάνεις λάθος στην κατηγορία

ποιος σε προφυλάσσει από τον ιδιοκτήτη που θα σε κυνηγάει ?

Το υπουργείο ?

Ο Νόμος ?

ΜΑ θα σου πουν, εμείς βγάλαμε μέχρι και Εγκύκλιο που λεει πάτε με τις ιδιοκτησίες.

Θα τους πεις ότι ένας νόμος δεν αντικαθίσταται από μια εγκύκλιο ? Βγάλε άκρη.

 

Να στο παρουσιάσω αντίθετα:

 

ΑΝ το βγάλεις εξετάζοντας μόνο την ιδιοκτησία, και κάνεις λάθος στην κατηγορία

και έρθει σε χ, ψ χρόνια ο Ε.Δ (πολύ πιθανό σενάριο) που θα ελέγξει όλο το κτίριο γιατί αυτή θα είναι η δουλειά του

ποιος σε προφυλάσσει από τον ιδιοκτήτη που θα σε κυνηγάει ?

Το υπουργείο ?

Η εγκύκλιος ?

ΜΑ θα σου πουν, αυτοί εβγάλαν μεν Εγκύκλιο, αλλά λεει μ@λ@κίες αναφέροντας να πάτε με τις ιδιοκτησίες.

Θα τους πεις ότι ένας νόμος δεν αντικαθίσταται από μια εγκύκλιο ? Βγάλε άκρη.

 

 

Να προσθέσω και κάτι πολύ σημαντικό;

Τι ακριβώς λέει η εγκύκλιος; Βασικά η πρόταση εκείνη περί ταυτόχρονης ή μη συνδρομής όλων των υπερβάσεων.

 

Αν θεωρήσουμε ακριβώς ότι λέει (εγώ καταλαβαίνω ότι: αρκεί να ισχύει μία Υ<ορίου => κατ.4***)

τότε ΟΛΕΣ οι αυθαιρεσίες θα είναι κατ.4. Δεν είναι ρεαλιστικό μία υπέρβαση να έχει ταυτόχρονα και ΥΥ και ΥΚ. Είτε πρέπει να έχει φτιαχτεί ένα ακόμα ψηλότερο κτίριο δίπλα στο δικό μας, είτε να κρέμεται σαν πρόβολος στον αέρα από την ταράτσα. Αντίθετα κλασσικές περιπτώσεις πλήρους κάλυψης του οικοπέδου ή 3-4 παραπάνω όροφοι εντός κάλυψης = τσουπ κατ.4

 

Πρέπει τελικά από τη μέθοδο της εγκυκλίου, για να έχει νόημα αυτό που κάνουμε, να αγνοήσουμε την παράγραφο περί ταυτόχρονης συνδρομής. Δηλαδή να αποδεκτούμε ότι είναι ημίσωστη. Γιατί να το κάνω αυτό;

 

*** ή μήπως εννοεί κάτι άλλο. Γιατί έχω ρέντα σήμερα να αλλάζω γνώμη... :wink:

 

 

Το είχα ξαναπει και σε προηγούμενη διαφωνία μας.

Εγώ μαζί σου είμαι!

5' λεπτά είναι 5' λεπτά, γιατί να τα χάσω. Ή 20' ή 1 ώρα ή να μη γίνεται και να χάσω τη δουλειά. Μαλακία είναι.

ΑΛΛΑ

ακριβώς επειδή το συγκεκριμένο εδάφιο είναι απόλυτα σαφές, δεν μπορεί να αρθεί με μία διευκρινιστική εγκύκλιο. Δεν είναι όπως η διφορούμενη περίπτωση με τον αναλυτικό ή τόσα άλλα που συζητάμε πως να τα μπουρδουκλώσουμε. Λέει πρέπει να γίνει έτσι και δίνει και λεπτομέρειες. Πώς θα τα παρακάμψουμε όλα αυτά. Μόνο διαγραφή του και αναθεώρηση θα δώσει λύση.

 

Και αν πιστεύουμε πως ότι συζητάμε εδώ ακούγεται,

όσο εδώ γίνεται η συζήτηση ότι ζήτημα το θεωρούμε λυμένο με την εγκύκλιο,

τόσο δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι επίσημα.

 

 

εντιτ:

διόρθωσα αρκετά, ξαναδιαβάστε, σορρυ :oops:

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τσεκάρεις ΟΛΟ το κτίριο!!! Απαιτείται μεν, τελικά δεν χρειάζεται δε!

Σε οκταώροφη πολυκατοικία πρέπει εφόσον είναι κλεισμένοι όλοι οι ΗΧ να έχει και 1,5 αυθαίρετο όροφο επιπλέον ώστε να ξεπεράσουμε το 40% της δόμησης ή το 20% του ύψους. Eγώ που δεν έχω πάει σου υπογράφω διαδικτυακά ότι είναι κατ.4. Απλώς θα πας μέχρι την ταράτσα να δεις μήπως είναι 10όροφο το κτίριο. Μια ματιά, '5 λεπτά θα σου πάρει...

 

Και μια ιδιαίτερη προσοχή σε:

 

- Tυχόν ανοιχτές θέσεις στάθμευσης στον ακάλυπτο χώρο, που έκλεισαν......

- Τυχόν χώροι της pilotis που "άλλαξαν χρήση....

- Τυχόν αλλαγές χρήσης κυρίως στο υπόγειο.....

- Τυχόν πέργκολες που έκλεισαν και περιφερειακά.....

- Τυχόν εξώστες που και αυτοί έκλεισαν.....

 

.....και τρώγεται εύκολα ο 1,5 extra όροφος!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Να στο παρουσιάσω αντίθετα:

 

ΑΝ το βγάλεις εξετάζοντας μόνο την ιδιοκτησία, και κάνεις λάθος στην κατηγορία

και έρθει σε χ, ψ χρόνια ο Ε.Δ (πολύ πιθανό σενάριο) που θα ελέγξει όλο το κτίριο γιατί αυτή θα είναι η δουλειά του

Μα δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάποιο λάθος αν ελέγχεις ανα ιδιοκτησία.

Είναι πολύ εύκολη και απλή η συγκριση

Ενώ το να προσπαθείς μακροσκοπικά να κάνεις εκτίμηση χωρίς να μπορείς να εντοπίσεις απο κοντά τις αυθαιρεσίες είναι πολύ πιο επικίνδυνο.

 

Και αν πιστεύουμε πως ότι συζητάμε εδώ ακούγεται,

όσο εδώ γίνεται η συζήτηση ότι ζήτημα το θεωρούμε λυμένο με την εγκύκλιο,

τόσο δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι επίσημα.

 

Κύτταξε, υπάρχει ένα δεδομένο πρόβλημα, ακόμη και αν δεχτούμε ότι η Εγκύκλιος είναι απόλυτα σωστή.

Πως θα υπολογιστεί η Υπέρβαση Κάλυψης και η Υπέρβαση Ύψους ανα διηρ. ιδιοκτησία ?

Αυθαίρετα / Χιλιοστά ιδιοκτησίας * Προβλεπόμενη κάλυψη οικ. αδείας ?

Αυτό είναι παντελώς ανεδαφικό.

Όσο παράλογο είναι να σου ζητούν να ελέγξεις όλο το κτήριο, τόσο παράλογο είναι να επιμερίζεται με αυτό τον τρόπο η κάλυψη και το ύψος.

 

Γιαυτό και όπως απάντησα παραπάνω στον ΙΑΣΟΝΑ, γνώμη μου είναι ότι δημιούργησαν αυτή την κατηγορία εν όψει της Ταυτότητας Κτηρίου (την οποία ΔΕΝ ξέρουμε πως θα εφαρμόσουν ακόμη)

Ήθελαν να δημιουργήσουν ένα κερασάκι για αυθαιρεσίες που θεωρούνται συγκριτικά μικρές και θα μπορούν να διατηρηθούν δια παντός, για να τακτοποιήσει ο κόσμος με μεγαλύτερη όρεξη.

Μέχρι εδώ καλά.

Εκαναν λοιπόν αυτή την τραγική διατύπωση, εννοώντας ότι αν πληρείτε αυτές τις προϋποθέσεις, μπορείτε να μπειτε στην διαδικασία εξαίρεσης απο την κατεδαφιση ΟΤΑΝ στην Ταυτοτητα του Κτηρίου εξεταστεί συνολικά το κτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάποιο λάθος αν ελέγχεις ανα ιδιοκτησία.

Είναι πολύ εύκολη και απλή η συγκριση

 

Πως θα υπολογιστεί η Υπέρβαση Κάλυψης και η Υπέρβαση Ύψους ανα διηρ. ιδιοκτησία ?

Αυθαίρετα / Χιλιοστά ιδιοκτησίας * Προβλεπόμενη κάλυψη οικ. αδείας ?

Αυτό είναι παντελώς ανεδαφικό.

 

Eννοείται ότι δεν θα κάνεις υπολογιστικό λάθος.

Εγώ εννοώ την περίπτωση που με βάση τη διάταξη του νόμου η αυθαιρεσία (και όλο το κτίριο) βγαίνει κατ.4, αλλά κάποιος που εργάστηκε με βάση την εγκύκλιο το έβγαλε την αυθαιρεσία του κατ. 5. Ή τούμπαλιν.

 

 

Το ζήτημα αυτό το είχα εντοπίσει και εγώ. Αλλά είναι από αυτά που διόρθωσα στο παραπάνω μου ποστ.

Αυτό γιατί η εγκύκλιος,τελικά, παραπέμπει στο αρ.18 στο οποίο αναφέρεται και το παράρτημα,

οπότε δεν πρέπει να επιμερίσουμε και τον ΣΚ κ Υ ανά ιδιοκτησία, εργαζόμαστε όμοια, δηλ, με τον προσδιορισμό των συντ Υ. Πράγματι, εάν αυτό γινόταν μιλάμε για πλήρη στρέβλωση του αποτελέσματος.

 

 

Από την πρόταση πέρι ταυτόχρονης συνδρομής τι καταλαβαίνεις τελικά.

Την ακολουθείς ή όχι;

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το μόνο που προσπαθεί να ξεκαθαρίσει αυτή η διατύπωση της ταυτόχρονης συνδρομής είναι ότι δεν απαιτείται το σύνολο των αυθαιρεσιών όλων των επιμέρους οριζοντίων η καθέτων ιδιοκτησιών του ακινήτου να είναι <40% σε δόμηση και κάλυψη και σε <20% το ύψος, για την υπαγωγή μίας ιδιοκτησίας στην κατηγορία 4. Αυτό γιατί η ερμηνευτική (ο Θεός να την κάνει) εγκύκλιος 3, στην παράγραφο 33) "ερμηνεύει" την κατηγορία 4 σε περίπτωση συγκυριότητας ακίνητου και όχι για κάτι άλλο. Μόνο γι αυτό το λόγο εκτιμώ ότι αυτό εννοεί. Βέβαια αυτό δεν λύνει το πρόβλημα ότι έρχεται σε αντίθεση με το Νόμο που μιλάει για όλο το ακίνητο. Επίσης ο Νόμος μιλάει ξεκάθαρα για κάλυψη και δόμηση και ύψος.   

Link to comment
Share on other sites

στην ΥΔ  παμε βαση χιλιοστων

 

σε ΥΚ και ΥΥ παμε βαση αδειας ....

 

 

γιατι αν ειναι να κανουμε και τι αναλογει σε υψος και καλυψη το τσακισαμε

 

 

 

 

οσο για την κατηγορια θεωρω οτι ειναι ΑΝΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ.....

γιατι δεν μπορεις να εξαναγκασεις καποιον που εχει κλεισει εναν Η/Χ δλδ περιπου 20% υπερβαση αναλογα τα χιλιοστα του να παει κατηγορια 5 επειδη το δωμα εχει κλεισει ολο.....η μιση πυλωτη και το μισο υπογειο....

γιατι 0,2 απο η/χ και 2 οροφοι/8οροφους (να πιασουμε μια ακραια περιπτωση)  = 0,4  δλδ 40%

και μιλαμε για 8 οροφους

 

οτι ειναι κατω απο εκει παει κατηγορια 5 .....δλδ 4 οροφη με δωμα και μιση πυλωτη

 

0,2 απο η/χ + 1,5/4=0,575  ΟΛΟΙ ΚΟΥΒΑ?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία και σε συνέχεια αυτών που λέγαμε το ΣΚ βρήκα το ΔΚ και έκανα ένα γρήγορο τσεκάρισμα στην πολυκατοικία. 

Είναι κατηγορία 4 σίγουρα. Τώρα για την ΥΔ θα πάρω τα συμβόλαια, θα επιμερίσω τα τ.μ της αυθαιρεσίας και της συνολικής επιφάνειας του διαμερίσματος ανάλογα με τα χιλιοστά που καταλαμβάνουν στο οικόπεδο και θα τα διαιρέσω για να βρω το ποσοστό της υπέρβασης. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.