Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Το ποσοστό υπέρβασης στα ΦΚ νομίζω καταλήγουμε πως είναι :  (5 / 90 * 0,130) = 42,7%.

 

 

Για την κατατα ξηστην κατηγορια 4 ειναι 5 / 85*0.13

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας. Να κάνω μία ερώτηση; Σε κτίσμα προ του 55, λιθόκτιστο, 25τμ περίπου, έγινε προσθήκη κατέπέκταση και καθύψος. Για κτίσμα προ του 55 ο νόμος λέει να επιλέξω ΝΑΙ στην ύπαρξη οικοδομικής άδειας. Ελέγχω αν είμαι στη κατηγορία 4 με κάποιον τρόπο, ή (όπως νομίζω εγώ) πηγαίνω κατευθείαν κατηγορία 5 με ΝΑΙ στην ύπαρξη οικοδομικής άδειας και με βάση τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής επιλέγω τις υπερβάσεις; Ευχαριστώ!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

+1 από μένα.

Αυτός πιστεύω ότι είναι ο σωστός τρόπος.

Το ότι είναι νομίμως υφιστάμενο ως προ 55 και το γεγονός ότι για τον υπολογισμό προστίμου βάζεις ΝΑΙ στην άδεια,

δε σου δημιουργεί εγκεκριμένα πολεοδομικά μεγέθη για να τα βάλεις στον υπολογισμό της κατηγορίας.

(προχθές απογοήτευσα συνάδελφο από την Λήμνο με το ίδιο θέμα... :mrgreen: :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση γιατί με μπέρδεψαν. Με εξαντλημένο το σ.δ. της ΟΑ αλλά με υπόλοιπο κάλυψης, η ΥΔ είναι υποχρεωτικά και ΥΚ; (σύμφωνα με την εγκύκλιο συγκρίνω με τη μελέτη/άδεια όχι με τους όρους δόμησης)

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση γηπέδου εκτός σχεδίου (2300τμ), αρτιο κατα παρέκλιση, με στρεματικη άδεια προβλεπόμενης δόμησης 200 τμ και κάλυψης 100 τμ.

Έχει γίνει υπέρβαση Κ.Χ 200τ.μ , Β.Χ. 50τμ(υπόγεια) και κάλυψης 100τμ.

 

Επομένως υπερβαση δόμησης 100% (αν δεν προσμετρηθούν τα υπόγεια;) και υπέρβαση κάλυψης;

 

Η΄ πρέπει να κοιτάξω τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής και να συγκρίνω αντίστοιχα;

 

Τέλος,ισχύει το :"Μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση 0,2 και μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη 0,1 "( Κώδικας βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας > Μέρος-ΙΙ > Κεφάλαιο-Η > Αρθρο-162) ;;;;

 

Ευχαριστώ!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή κατασκευάστηκε ένα διώροφο ακόμη 200 τ.μ δόμησης και 100 τ.μ κάλυψης με τμήμα υπογείου 50 τ.μ.. Έχεις υπέρβαση δόμησης κχ και βχ 200+50=250 τ.μ και ΥΚ=100 τ.μ

 

 

 

Αν η περιοχή παραμένει εκτός σχεδίου και δεν έχει αλλάξει κάτι στους όρους δόμησης οι συντ. υπέρβασης για τον υπολογισμό προστίμου θα είναι:

συντ. υπέρβ. δόμησης:200+50/200=1,25=125% και ο συντ. υπέρβασης κάλυψης θα είναι 100/200=0,5=50%

 

επιτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη στο γήπεδο για χρήση κατοικία  έχεις 200 τ.μ. Δες άρθρ. 6 ΦΕΚ 270/Δ/85

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στο πρόστιμο για τους συντελεστές η υπέρβαση δόμησης είναι 125% (Υ.Δ. 100%-200% δλδ συντελεστης 1,6)και η υπέρβαση κάλυψης  με συντελεστή 1 αφού δεν υπάρχει υπέρβαση(100τμ απο άδεια και 100τμ εξτρα=200τμ);

 

Παρόλο που δεν προσμετρώνται τα τετραγωνικά Β.Χ. υπόγειας στάθμης κτιρίου κατοικίας στο Σ.Δ. βάσει του ΝΟΚ (Αρ.11/Παρ.6.ι ), ο 4178 τα λαμβάνει υπόψιν του στην υπέρβαση δόμησης (παράλογο; )

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

η εγκεκριμένη κάλυψη της άδειας ήταν 100. Κατασκευάστηκαν ακόμη 100 τ.μ σε κάλυψη. Άρα σε σχέση με την άδεια έχουμε υπέρβαση 100 τ.μ για την κάλυψη.

Ο συντελεστής προσαύξησης κάλυψης θα είναι το κλάσμα με αριθμητη τα συνολικά τετραγωνικά υπέρβασης κάλυψης και παρανομαστή την επιτρεπόμενη κάλυψη στο ακίνητο δηλαδη τα 200 τ.μ.--->συντ. υπ. κάλυψης 100/200=50%---->συντ. προσ. κάλυψης=1.40

Link to comment
Share on other sites

Οπότε υπολογίζεται η υπέρβαση κάλυψης από την άδεια σε σύγκριση με τα επιτρεπόμενα από την περιοχή (εκτός σχεδίου)τετραγωνικά κάλυψης.

Λάθος μου ...σε ρώτησα γιατί  νόμισα ότι εφόσον το όριο είναι 200τμ εαν δεν το ξεπεράσει δεν υπάρχει πρόβλημα...

 

Εγκεφαλικό θα πάθει με το πρόστιμο.... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.