Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

@ Faethon

 

Είναι κι αυτή μια ερμηνεία και έχει τη λογική της.

Όμως εγώ δεν ξέρω αν θα έπαιρνα το ρίσκο να κάνω τη δήλωση έτσι.

Τελικά είναι καλύτερα να κολ*&@ρ@νε παρά να γράφουνε.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η εγκύκλιος 4 ήταν προς τη σωστή κατεύθυνση στο θέμα αυτό. Υποστήριξε ουσιαστικά ότι μια αποθήκη που λειτουργεί βοηθητικά ως προς μια κατοικία θα υπολογίζονταν με μειωτικό συντελεστή (θεωρώντας ότι η βοηθητική χρήση δεν αλλάζει σε καμία περίπτωση την κύρια χρήση του κτιρίου), διαφοροποιώντας τις περιπτώσεις των εμπορικών και λοιπών αποθηκών που ήταν η κύρια χρήση σε ένα ακίνητο.

Έρχεται, το τροποποιημένο παράρτημα του νόμου και δεν αναφέρει τίποτα σχετικό με την τοποθέτηση της εγκυκλίου 4, αλλά αντί αυτού μας πετάει τα 50 τ.μ και ψαχνόμαστε.

Γενικά η κατάσταση είναι μπάχαλο, αλλά ας μην το αναλύσω περαιτέρω και χάσουμε το θέμα.

 

l

Σε ενα εμπορικό κατάστημα που έχει και αποθήκη βάζουμε και εδώ μειωτικό συντελεστή έτσι δεν ειναι;

Αρκεί να υπάρχει ΚΧ που είναι το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

 

Αντιγράφω από εγκύκλιο 4 Αρθρ.18  36)Παρ.6:

 

"Ο µειωτικός συντελεστής εφαρµόζεται οµοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς 
χώρους του κυρίως κτίσµατος (π.χ. αποθήκες, χώροι στάθµευσης κ.λ.π.)."
 
Τώρα το τι σημαίνει ακριβώς είναι ένα μεγάλο θέμα όπως και το τι σημαίνουν πολλά από τα σημεία του νόμου.
 
Εγώ το καταλαβαίνω όμως έτσι, ότι αν δεν είναι σε επαφή ή μέρος του κυρίως κτίσματος θα πάει με ΥΔΚΧ. Εκτός αν είναι αποθήκη κατηγορίας 3.

 

 

 

Εγώ το καταλαβαίνω πως αν υπάρχει κυρίως κτίσμα, οι αποθήκες παίρνουν μειωτικό.

Αν δεν υπάρχει κυρίως κτίσμα, δεν παίρνουν...Βασει του παραρτηματος οπως λεει κ ο Παυλος κ της Ε/Α 219 κ 268 παιρνουν

 

 

 

Αντιγράφω από εγκύκλιο 4 Αρθρ.18  

16) Παρ.  ∆  Κατηγορία 4 : Επισηµαίνεται ότι στην κατηγορία αυτή υπάγονται οι αυθαίρετες

κατασκευές ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε οικόπεδο/γήπεδο, για το οποίο έχει εκδοθεί οικοδοµική άδεια.

Ο έλεγχος για την επιλογή της κατηγορίας 4 ή 5 γίνεται µε τα πολεοδοµικά µεγέθη που

προβλέπονται να υλοποιηθούν βάσει της οικοδοµικής άδειας.

Μετά την επιλογή της κατηγορίας, για τον υπολογισµό του προστίµου εφαρµόζονται οι συντελεστές που προκύπτουν από τη σύγκριση των αυθαιρέτων επιφανειών προς τις επιτρεπόµενες επιφάνειες από τους όρους δόµησης που ισχύουν σήµερα  στην  περιοχή του ακινήτου.

Για  τον  υπολογισµό  του  ποσοστού  των  υπερβάσεων  των  αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόµησης του ακινήτου.

 

Εγω καταλαβαινω παντως οτι οι βοηθητικοι χωροι Δεν υπαρχουν ΒΧ στο 4178ανεξαρτητως αν τους βαλεις με μειωτικο συντελεστη ή οχι δεν τους προσμετραμε στην υπερβαση δομησης. Αν δεν προσαυξανουν το σδ  δηλ ισογειες αποθηκες τις βαζεις με ΥΔ

 

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω καταλαβαινω παντως οτι οι βοηθητικοι χωροι Δεν υπαρχουν ΒΧ στο 4178ανεξαρτητως αν τους βαλεις με μειωτικο συντελεστη ή οχι δεν τους προσμετραμε στην υπερβαση δομησης. Αν δεν προσαυξανουν το σδ  δηλ ισογειες αποθηκες τις βαζεις με ΥΔ

 

Συγνωμη συναδελφε αλλα δεν καταλαβα τι εγραψες, μαλλον τα εχω παιξει.

Link to comment
Share on other sites

l

Σε ενα εμπορικό κατάστημα που έχει και αποθήκη βάζουμε και εδώ μειωτικό συντελεστή έτσι δεν ειναι;

Αρκεί να υπάρχει ΚΧ που είναι το κατάστημα.

Ναι έτσι είναι

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβαινω παντως οτι οι βοηθητικοι χωροι Δεν υπαρχουν ΒΧ στο 4178ανεξαρτητως αν τους βαλεις με μειωτικο συντελεστη ή οχι δεν τους προσμετραμε στην υπερβαση δομησης. Αν δεν προσαυξανουν το σδ δηλ ισογειες αποθηκες τις βαζεις με ΥΔ

 

Συγνωμη συναδελφε αλλα δεν καταλαβα τι εγραψες, μαλλον τα εχω παιξει.

Σου επισημαίνει ότι στον νομό 4178 (όχί στις εγκυκλίους) δεν υπάρχει αυτός ο όρος

 

Τώρα, γνώμή μου είναι ότι προσμετραμε όλους τους αυθαίρετους χώρους που προσαυξάνουν τον ΣΔ κατά ΓΟΚ διότι ο έλεγχος γίνεται κατά ΓΟΚ (εγκ 3) δηλαδή προσμετραμε όλες τις ισόγειες αποθήκες

Δεν θα προσμετρουσαμε ένά αυθαίρετο γκαράζ ή αυθαίρετο υπόγειο. Από την άλλη, αυτά θα τα προσμετρουσαμε αν δεν είχαν τις προδιαγραφές κατά ΓΟΚ

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σασ, το ιδιο πιστευω και εγω, δυστηχως ομως ειναι καραγκιοζηδες οι τυποι και ή δεν ξερουν να γραφουν ή μας γραφουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Σου επισημαίνει ότι στον νομό 4178 (όχί στις εγκυκλίους) δεν υπάρχει αυτός ο όρος

 

Τώρα, γνώμή μου είναι ότι προσμετραμε όλους τους αυθαίρετους χώρους που προσαυξάνουν τον ΣΔ κατά ΓΟΚ διότι ο έλεγχος γίνεται κατά ΓΟΚ (εγκ 3) δηλαδή προσμετραμε όλες τις ισόγειες αποθήκες

Δεν θα προσμετρουσαμε ένά αυθαίρετο γκαράζ ή αυθαίρετο υπόγειο. Από την άλλη, αυτά θα τα προσμετρουσαμε αν δεν είχαν τις προδιαγραφές κατά ΓΟΚ

εξεταζουμε τις αυθαιρεσιες κατα ΓΟΚ

εξεταζουμε τα ποσοστα κατα ΝΟΚ ,αρα αν δεν μετρουν στο σδ κατα ΝΟΚ δεν τα υΠολογιζουμε συμφωνα με την 4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω καταλήξει σε αυτό που έγραψα και στο άλλο νήμα:


 


Ο έλεγχος των κτισμάτων για να διαπιστώσουμε αν είναι αυθαίρετα ή όχι, γίνεται βάση των μελετών της αδείας, (δηλαδή ΓΟΚ, κατασκευές προ 28/7/11) ή αν δεν έχουν άδεια με τον κανονισμό που ίσχυε κατά την κατασκευή τους δηλαδή προ 28/7/11 δηλαδή ΓΟΚ   


 


Η σύγκριση αυτών (για εύρεση κατηγορίας και υπέρβαση ΣΔ) γίνεται με τους ισχύοντες όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα


 


Δηλαδή ο ΝΟΚ δεν εμπλέκεται πουθενά στον 4178

Link to comment
Share on other sites

Σε αγρόκτημα το οποίο είναι μη αρτιο έχει ανεγερθεί αγροτική αποθήκη με άδεια μιρκής κλίμακας για μικρή αποθήκη λιθόκτιστη (15 μ2). Ωστόσο χτίστηκε λιθόκτιστη μεν αλλά 24 μ2.

 

σκέφτομαι λοιπόν να ρυθμίσω την υπέρβαση ως ΥΔ,ΒΧ 9 μ2 (24-15)

 

Ωστόσο δεν μου είναι σαφή κάποια στοιχεία που σχετίζονται με τις αποστάσεις από όρια και την αρτιότητα του γηπέδου :

 

α) για έκδοση άδειας μικρής κλίμκας αποθήκης 15 μ2 χρειαζόταν να είναι το γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο ή όχι

β) οι ελάχιστη απόσταση από τα πλάγια όρια ποια είναι ?  Πάω με το σχετικό άρθρο του 270δ/85 για τα γεωκτηνοτροφικά που είναι 5 μ ή δεν υπάρχει περιορισμός

γ) όταν έχω περιμετρικά δασική έκταση ισχύει η ελάχιστη απόσταση των 10 μ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.