Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

 

Στο ν. 4178 το ποσοστό υπέρβασης δόμησης για τον υπολογισμό προστίμου, υπολογίζεται με παρανομαστή το Σ.Δ (εκφρασμένο σε τ.μ) του οικοπέδου που ισχύει σήμερα. Το ν. 4014 γιατί τον εμπλέκεις αφού αυτός δεν ισχύει;

 

 

Βοηθητικά, δες και την εγκ. 4 σελ. 8 περίπτωση 33 παρ.2 α.

ΑΡΘΡΟ 18 
 
33)  Παρ. 2 : α) Κατά τη διατύπωση της παραγράφου αυτής για τον υπολογισµό των σχετικών 
συντελεστών   τετραγωνιδίων   «τα   µεγέθη   των   αυθαιρέτων   κατασκευών   ή   χρήσεων 
συγκρίνονται µε τους επιτρεπόµενους όρους και περιορισµούς δόµησης που ισχύουν στην 
περιοχή του ακινήτου». 
Σκοπός  της  διάταξης  είναι,  ανεξαρτήτως  εάν  το  οικόπεδο/γήπεδο  όπου  βρίσκεται  η 
αυθαίρετη κατασκευή είναι άρτιο και οικοδοµήσιµο, να συγκρίνονται τα πολεοδοµικά µεγέθη 
του αθροίσµατος των επιφανειών των αυθαιρέτων κατασκευών ή της αυθαίρετης αλλαγής 
χρήσης µε τους όρους δόµησης που ισχύουν σήµερα στη θέση του ακινήτου προκειµένου 
να υπολογιστούν οι συντελεστές τετραγωνιδίων και στη συνέχεια το ενιαίο ειδικό πρόστιµο. 

ωραία. οπότε όλα τα μεγέθη τα συγκρίνω με τα σημερινά μαξ της περιοχής.

 

απλά στον 4014 το υπολόγιζα διαφορετικά. και νόμιζα πως και εδώ έτσι είναι..

 

ευχαριστώ για μία ακόμη φορά

 

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες προσεκτικά τα υπογραμμισμένα και ειδικά αυτά με το μπλε χρώμα. Η εγκ. 4 αναφέρει μόνο για επιφάνειες αυθαίρετων κατασκευών με τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα. Άρα, κατά τη γνώμη μου "φωτογραφίζει" μόνο την υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση κάλυψης προκείμενου να υπολογιστεί ο συντελεστής επιβάρυνσης του προστίμου λόγω των παραπάνω υπερβάσεων.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα...πρέπει πάλι να αρχίσουμε να μαντεύουμε τι θέλει να πει ο ποιητής..δλδ δομηση κάλυψη να πάει με τα τωρινά και ύψος να πάει με το τι ίσχυε όταν χτίστηκε; μία σωστή εγκύκλιο δε μπορούν να βγάλουν;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι χαζο γιατι εχω καιρο να ασχοληθω με 4178

 

Για τον ελεγχο του ποσοστου υπερβασης δομησης προσμετρωνται ΚΑΙ οι παλαιοτερα τακτοποιημενοι χωροι με 3843 ή αυτο συμβαίνει ΜΟΝΟ για τον ελεγχο της Κατηγοριας?

 

Εχω περιπτωση τακτοποιημενης με 3843 αλλαγης χρησης υπογειου βοηθητικου χωρου σε χωρο κυριας χρησης.

Υπολειπονται 4 τ.μ. τα οποια ουτε δηλωθηκαν ουτε τακτοποιηθηκαν και ειναι να τακτοποιηθουν. Ειναι τα μονα προς τακτοποιηση.

Το ποσοστο υπερβασης δομησης υπολογιζεται ως το πηλικο αυτων των τετραγωνικων προς τα επιτρεπομενα βασει χιλιοστων στο οικοπεδο ή ως το πληκιο αυτων ΣΥΝ των τακτοποιημενων προς τα επιτρεπομενα.

 

Νομιζω το 1ο αλλα διαφωτιστε με λιγο γιατι η αποχη μονο καλο δε μου εκανε  :sad:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμισμένοι χώροι με ν. 3843 θα μετρήσουν μόνο για τον προσδιορισμό της κατηγορίας.

Δεν αθροίζονται στον αριθμητή του κλάσματος υπολογισμού του συντελεστή υπέρβασης δόμησης. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι που διαβάζω στην τροποποίηση του Παραρτήματος Α, και αφορά το συντελεστή ύψους, αν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι πχ 9,50μ. , στα σχέδια φαίνεται 8,73μ και στην πραγματικότητα έγινε 9,50, δεν έχω υπέρβαση ύψους?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι που διαβάζω στην τροποποίηση του Παραρτήματος Α, και αφορά το συντελεστή ύψους, αν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι πχ 9,50μ. , στα σχέδια φαίνεται 8,73μ και στην πραγματικότητα έγινε 9,50, δεν έχω υπέρβαση ύψους?

έχεις, αφού συγκρίνει με τα επιτρεπόμενα της άδειάς σου!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ουτε εγω θα σου δωσω απαντηση που να σε συμφερει

η υπερβαση υψους ειναι η διαφορα αναμεσα στα εγκεκριμενα και τα πραγματοποιουμενα.

Τα επιτρεπομενα ειναι για να βρεις το ποσοστο υπερβασης

 

@Pavlos33

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Επαληθευσες αυτο που ηδη πιστευα κι εγω. +1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.