Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Ευχαριστώ και εσένα inzaghi, αλλά για να τεκμηριώσω την άποψη που εξέφρασα, διαβάζοντας τη τροποποίηση του παραρτήματος Α και συγκεκριμένα τη παράγραφο " 6 Συντελεστής ύψους η οποία αναφέρει:

 

Αναγράφεται σε εκατοστά του μέτρου το αυθαίρετο ύψος "υπέργειων κατασκευών" που δεν καλύπτεται "είτε από οικοδομική άδεια, είτε από το ύψος του νομίμως υφισταμένου τμήματος ή κτιρίου, που βρίσκεται στην ίδια στάθμη με την αυθαίρετη κατασκευή, είτε από το επιτρεπόμενο ύψος που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου".

 

άρα υπέθεσα ότι αν η υπερβαση ύψους καλύπτεται από το επιτρεπόμενο ύψος , όπως αναφέρεται πιο πάνω, δεν την αναγράφω στο αντίστοιχο συντελεστή.

 

π.χ σε νόμιμο ισόγειο , αν γίνει αυθαίρετος όροφος , αλλά το συνολικό ύψος του διόροφου κτίσματος που δημιουργήθηκε δεν ξεπερνά το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής, με βάση τα ανωτέρο ότι δεν θα υπολογιτεί υπερβαση ύψους.

 

εξακολουθώ να σκέφτομαι λανθασμένα? ή δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω? όλα παιζουν :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα να δεις πως διαβάζονται τα παραπάνω.

 

".......που δεν καλύπτεται :"

α. είτε από οικοδομική άδεια

Έχεις ΟΑ για ισόγειο 4μ και έχει γίνει προσθήκη καθ'ύψος 3μ. --> Έχεις ΥΥ 3

 

β.είτε από το ύψος του νομίμως υφισταμένου τμήματος ή κτιρίου

Έχεις ΟΑ για ισόγειο 4μ και έχει γίνει προσθήκη κατ'επέκταση με ύψος 5μ --> Έχεις ΥΥ 1μ

 

γ. είτε από το επιτρεπόμενο ύψος που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου

Δεν υπάρχει ΟΑ, το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος περιοχής είναι 12μ

Έχει γίνει οικοδομή με ύψος 10μ --> δεν έχεις ΥΥ

Έχει γίνει οικοδομή με ύψος 13μ --> έχεις ΥΥ 1μ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους, έχω περίπτωση διώροφης κατοικίας, με τμήμα νόμιμου υπογείου, βάση αδείας.

 

Στην πράξη , κατασκευάστηκε όλο το υπόγειο, επιπλέον του  νόμιμου τμήματος. Η τωρινή χρήση του μη νόμιμου τμήματος είναι κατοικία, ενώ του νόμιμου παρκιν.

 

Το θέμα είναι ότι το υπόγειο αντί για +1,45 που αναφέρει στα σχέδια , είναι +1,75. Έχω λοιπόν υπέρβαση ύψους. Τα ερωτήματα μου είναι:

 

1) To τμήμα που δεν έχει άδεια, το υπολογίζω σαν Υ.Δ.Κ.Χ? χωρίς Υ.Υ η οποία θα χρεωθεί στο 2ο όροφο της κατοικίας? Υ.Κ δεν έχω ευτυχώς :)

 

2) Το τμήμα που είχε άδεια , το υπολογίζω σε άλλο Φ.Κ και αυτό σαν Υ.Δ.Κ.Χ?, πάλι χωρίς Υ.Υ η οποία θα χρεωθεί και αυτή στο αντίστοιχο τμήμα της του 2ου ορόφου? Αλλαγή χρήσης μήπως έχω? ( λέω εγώ τώρα)

 

3) Αν, και το πιο πιθανό, η κατασκευή ξεπερνά το +7,50μ, η υπέρβαση ύψους θα χρεωθεί στα τετραγωνικά του 2ου ορόφου σε ξεχωριστό Φ.Κ?

 

4) Δύσκολο, αλλά ποτέ δε ξέρεις...Το επιτρεπόμενο ύψος και το ύψος της αδείας είναι στο +7,50μ. Αν μετρώντας τα ύψη του 1ου και του 2ου ορόφου τα βρω μειωμένα σε σχέση με αυτά που αναφέρει η άδεια, και στη πράξη παρότι "ψήλωσε" το υπόγειο , εγώ είμαι ακόμη στο +7,50μ, δεν υπολογίζω καθόλου υπέρβαση ύψους , ούτε για το νόμιμο, ούτε για το μη νόμιμο υπόγειο?

 

5) κάτι να προσέξω? ή κάτι που σκέφτομαι λάθος?

 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επειδή έχει γίνει το κεφάλι μου πουρές...

 

1. όταν σε ένα υπόγειο δεν υπάρχει ποσοστό συνιδιοκτησίας κι έχει μετατραπεί σε κύριο χώρο, τότε ποσοστο υπέρβασης δόμησης βάζω >200% της επιτρεπόμενης δόμησης πάντα, έτσι δεν είναι ?

2. Αν έχω μεζονέτα με ισόγειο και υπόγειο (που άλλαξε χρήση) τότε παίρνω το ποσοστο συνιδιοκτησιας του ισογείου, άλλα αν με συμφερει (σύμφωνα με την εγκύκλιο 4) μπορώ να πάρω τα τετραγωνικά του ισογειου (μόνο, διότι το υπόγειο δεν έχει δόμηση ), σωστα ? 

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν έχει δοθεί διευκρίνηση. 

Μια σκέψη είναι αυτή που περιγράφεις και προκύπτει από το κλάσμα με παρανομαστή το μηδέν που τείνει στο άπειρο και συνεπώς συντελεστής πάνω από 200%.

Μια δεύτερη σκέψη είναι να γίνει η διαίρεση με παρανομαστή το Σ.Δ του οικοπέδου. 

Αν η οικοδομή δεν έχει σύσταση τότε ο συντελεστής υπέρβασης έχει παρανομαστή το σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου.

 

2) Αναφέρεις ότι το υπόγειο άλλαξε χρήση (υποθέτω έχει σημερινή χρήση κατοικία). Ο συντελεστής υπέρβασης θα περιλαμβάνει στον αριθμητή και την επιφάνεια του υπογείου (έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης).

Η μεζονέτα έχει χιλιοστά συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια δεύτερη σκέψη είναι να γίνει η διαίρεση με παρανομαστή το Σ.Δ του οικοπέδου. 

Αν η οικοδομή δεν έχει σύσταση τότε ο συντελεστής υπέρβασης έχει παρανομαστή το σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου.

Αυτό το θεωρώ πιο λογικό..

Link to comment
Share on other sites

2) Αναφέρεις ότι το υπόγειο άλλαξε χρήση (υποθέτω έχει σημερινή χρήση κατοικία). Ο συντελεστής υπέρβασης θα περιλαμβάνει στον αριθμητή και την επιφάνεια του υπογείου (έχει γίνει χώρος κύριας χρήσης).

Η μεζονέτα έχει χιλιοστά συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου?

 

Καλημέρα, ναι έχει τα χιλιοστά του ισογείου.

Στην άδεια ήταν διαμερισμα ισογειου με υπόγεια αποθήκη και πλέον ειναι δυόροφη κατοικία ισόγειου και (ξεμπαζωμένου) υπόγειου.

 

Άρα ποσοστό υπέρβασης :  τετραγωνικα αλλαγης χρήσης υπογείου / ποσοστο συνιδιοκτησιας ισογείου x δόμηση.

στην περιπτωση που δεν είχε χιλιοστα  :  τετραγωνικα αλλαγης χρήσης υπογείου / τετραγωνικά δόμησης ισογείου x δόμηση.

 

σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το πρώτο. Στο δεύτερο θα ήταν επιφάνεια αλλαγής χρήσης προς σημερινό Σ.Δ (σε τ.μ) του οικοπέδου 

 

αυτο στην περίπτωση που η οικοδομή δεν έχει σύσταση, αν η οικοδομή έχει σύσταση και δεν έχει χιλιοστά η ιδιοκτησία ? πάλι το ίδιο πιστευεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.